Şehir veya Devlet Kurma Kurgulu Kitap Tavsiyeleri

Öncelikle hali hazırda mevcut yüzlerce kitap tavsiye konularına girmeyip yeni konu açmamın sebebini söylemek istiyorum. Sebebi aradığım konu fazla özel. Söyle ki şehir kurma ya da devlet yönetmeli romanlar arıyorum. Kulağa simülasyon oynu arıyormuşum gibi gelse de, öyle. O tarz romanlar okumak kimilerine sıkıcı gelse de bende müthiş bir haz uyandırdı.
Özetlersek Romanın fantastik, bilim-kurgu ya da gerçekçi olması pek önemli değil. (Fantastik olursa süper olur :slight_smile: ) Şehir veya devlet kurmalı kurgusu olan kitap tavsiye edeceklere şimdiden teşekkür ederim.

2 Beğeni

Platon devlet
Thomas more utopya

Bioshock: Rapture

• John Shirley

Elantris.
Bir ülkeyi ayakta tutan şeyler nelerdir, bir ülkeyi nasıl yıkarsınız, dışlanmış bir topluluğu nasıl yaşatırsınız hepsi anlatılmış.

Ernest Callenbach tarafından yazılan “Ekotopya” belki sizin aradığınız tarzda olabilir. Bir gazetecinin gözünden Amerika’dan ayrılan bir topluluğun nasıl ekolojik bir devlet kurup yönettiği anlatılıyor.

Brandon Sanderson’ın çoğu kitabı bu konuyu işliyor. Eğer böyle kurgular istiyorsanız bir sürü seçeneğiniz var.

Evet bu konuda arkadaşa katılıyorum. Misal olarak Sissoylu da buna dahil edilebilir.