Semenderlerle Savaş

semenderlerle savaş
Ad: Semenderlerle Savaş
Yazar: Karel Čapek
Tür: Askeri bilimkurgu, hiciv, kolonyalizm, ırkçılık, kölelik
İlk Basım: 1936
Everest’in ilk basımı: 2008
Çevirmen: Sabri Gürses
Arka kapak yazısı: Bilimkurgu edebiyatının öncülerinden sayılan, dünya dillerine robot sözcüğünü ekleyen Karel Çapek’in başyapıtı sayılan Semenderlerle Savaş, yazıldığı 1936 yılından bu yana sözünü hiç eskitmemiş bir roman. Yükselen Nazizm’in ayak seslerinin gölgesinde yazılmış olan Semenderlerle Savaş, insan ırkının kendi yarattığı “öteki” ile olan kavgasını, şiddeti ele alırken, açgözlülük, para hırsı, ticaret kaygısı nedeniyle “akılcılık”tan akıldışına nasıl kolayca savrulabildiğini gösteriyor.

İnci toplanmasına yardımcı olsunlar diye işe koşulan semenderlerin, dev bir güç oluşunu anlatan bu kitap, insanın kendi icadı karşısında düştüğü akıl tutulmasının kapkara bir mizahla dile getirilişi.

Bir dehanın elinden çıkmış gerçek bir başyapıt okumak isteyenler için: Semenderlerle Savaş.

Thomas Mann ise yazara mektup çekerek şöyle dile getirir hayranlığını;

Sonunda Almancaya çevrilen romanınız Semenderlerle Savaş’ı okudum. Uzun zamandır başka hiçbir anlatı beni böyle sarıp, heyecana düşürmemişti. Avrupa’nın dizginsiz aptallığına yönelik alaycı bakışınız kesinlikle muhteşem; anlatının grotestk ve kâbusumsu olaylarını izlerken, bu aptallık karşısında sizinle birlikte dehşete kapılıyor insan.

3 Beğeni

Sipariş listeme ekledim :facepunch:

1 Beğeni

Bu kitabın Everest’te çevirisi Sabri Gürses tarafından aslından çevrilmiştir sanırım değil mi? Jaguar baskısı muhtemelen İngilizce’den çeviri. Hangi baskıyı alsam diye düşünüyorum da. Karşılaştıran veya bir tavsiyesi olan var mı?

Ben 30-40 dakika sonra örnek sayfalar paylaşayım siz karşılaştırın.

1 Beğeni

Harika olur, teşekkürler şimdiden. :slight_smile:

1 Beğeni

Bende Everest baskısı var. Sabri Gürses çevirisi “İngilizce-Rusça karşılaştırmalı çeviri” şeklinde geçiyor.

1 Beğeni

Jaguar

Everest

1 Beğeni

Everest çevirisini daha çok beğendim ama basım yılı 2008 ise eski bir kitap almakta da tereddütlüyüm.

Everest’ten çıkan çeviriyi aldım. Kitap 2008 baskısı olmasına rağmen yeni kitaplardan bir farkı yok. Sayfalar sararmamış. Çok beğenirsem belki ileri zamanlarda Jaguar’daki seriyi tamamlamak adına alırım ordan çıkan çeviriyi de.

1 Beğeni