Sevdiğiniz Kitap Ayraçları

Merhaba arkadaşlar, arattım ama böyle bir konu bulamadım. Ben de açmak istedim. Bu konu çok ilgimi çekiyor ve değişik kitap ayraçlarını görmek istiyorum, arada çok uçuk olanlar var mı merak etmiyor da değilim. Mesela şu an da bulamıyorum (Bir tanesi hâlâ babannemlerin evinde) ama yıllar önce kitap aldığımda (Ben de yanında almış olabilirim, çok sene önceydi) yanında doktorların insanların ağzına soktuğu tahtalara benzeyen kitap ayraçları gelmişti, çok ilginçti. Üzerlerinde çok değişik fotoğraflar, desenler basılmıştı. Bu tür şeylerle ya da değişik tasarımlı kitap ayraçları ile karşılaşıyor musunuz? Veya elinizde var mı?

9 Beğeni

2014 yılında D&R alışverişimden çıkmıştı, halen kullanırım :slightly_smiling_face:

5 Beğeni

Benim en sevdiğim ayracım bu :slightly_smiling_face: Çok güzel tasarlamışlar…

29 Beğeni

Yahu bu nedir herkes profil resmi değiştiriyor. Yeni akım mı geldi haberim yok? Bir anda yabancılaştım. Kendimi foruma yeni kayıt olmuş gibi yabancı hissettim. :smiley: Bu akımı kim başlattı? :stuck_out_tongue: Neyse…

Bende bir kutu dolusu envai çeşit ayraç var. :smiley: İnanılmaz üşendiğim için şu an atamayacağım ama yerim olsun. Az biraz üşengeçliğim geçince atarım. :smiley: Hepsini dizmek yarım saat sürer şimdi…(Dizmek mesele değil de çekmek büyük mesele. Daha uçmayı sökemedim de…)

(Tamam, itiraf ediyorum; dizmek de mesele. :smiley: )

3 Beğeni

@emre.4
Beğendim, değişik bir tasarım olmuş. :smiley:
@Leingrad
Bu da çok hoşuma gitti eski bilgisayar farelerine benziyor, neden böyle düşündüm bilmiyorum gerçi. :smiley:
@Agape
:smiley: Bilmiyorum, benim haberim yok, ben değişiklik olsun diye değiştirdim, malum bahar geliyor. Acaba o kutunun içinde ne değişik ayraçlar vardır, müsait bir zamanda atarsan harika olur. :smiley: En garip birkaç tanesini atsan yeter aslında.

Ben de atayım, bu dr’dan aldığım Sherlock kitaplarının içinden çıkmıştı, kokusu vardı ve çok güzeldi ama artık gitmiş. :slight_smile:

6 Beğeni

Benim de yıllar önce bir kitap fuarında elime geçen mıknatıslı ayraçlarım var, hâlen kullanırım.

4 Beğeni

Artık çoğu kitaptan ayraç çıktığı için, onların kendi ayraçlarıyla idare ediyorum. Ama bir ayraç koleksiyonum olduğunu itiraf etmeliyim. :flushed: Bunlar masamdaki kalemliğin içinde duranlar, en çok kullandıklarım. :slight_smile: Mary Astell’li olanı, yüksek lisans derslerimize misafir olan yaşça büyük bir hanım bizim için yaptırmıştı, yeri çok ayrı. :heart_eyes:

20 Beğeni

@_restlessness
Eh benimkiler mıknatıslı değildi ama bu attığınıza çok benziyordu. (Tahta olanlar) Ayrıca fikri bayağı sevdim, kitap ayraçlarını bir kalem kutuda ya da bir kutuda, karanlıkta saklamaktansa buzdolabına asmak çok daha güzel olabilir. Ya da demir bir kitaplığın kenarlarına. :smiley:

@DamlaGol
Siz böyle deyince aklıma üniversiteye ilk başladığımız sene öğretmenimin bize hediye ettiği kurabiyeler geldi. Hiç yemedim onu ama en sonunda küflendi ve atmak zorunda kaldım. Keşke bozulmayacak bir şey hediye etseydi kitap ayracı gibi. Benim en sevdiğim Doctor Who’lu olan, sonra en sağdaki(çok ayıp ama adını unuttum :blush:) sonra da Payel’in ayracı. Ama diğerinin özel anısı olduğundan güzellik algısı değişir tabi. :smiley:

2 Beğeni

En sağdaki Van Gogh’un en sevdiğim tablosu olan Yıldızlı Gece’den bir parça. :star2:

Böyle hediyeler çok güzel oluyor, mesela o ayraç bize özeldi. Ben de birine hediye alacaksam içine mutlaka güzel bir ayraç da ekliyorum. Tabii genelde satın alıyorum, kendim tasarlayamıyorum. :slight_smile:

2 Beğeni

Katılıyorum, hediye olarak harika bir düşünce. İnsana sürekli gönderen kişiyi hatırlatır. :smiley: Ben de bundan sonra aynı şeyi yapacağım.

1 Beğeni

Üşengeçliğimden sıyrıldım ve bir parçasını ekledim…

Yukarıdaki ahşap olanları ben yaptım. Zaman zaman bunlardan yapıp çocuklara hediye ediyorum veya bazen siparişler geliyor ilkokullardan onlar için yapıyorum. Elimde Minnions olanları da vardı ama daha geçen hafta bir anaokuluna hediye ettim. Gözler oynadığı için çok komik oluyorlar. Kendim de seviyorum ve kullanıyorum. :heart_eyes:

Bir alt sıradakiler gezip gördüğüm yerlerden alınma genelde. Hem hatırası güzel oluyor hem de keyifli oluyor. Genelde elimde bir sürü ayraç olmasına rağmen ayraçsız gezerim. :smiley: Bulunca güzel bir şeyler de alıyorum.

Diskdünya ayraçlarım 2018 TÜYAP İstanbul fuarından Delidolu’nun verdikleri. :smiling_face_with_three_hearts:

Brandon Sanderson olanı resmen zorla aldım. Kitap almayana yok demişti yetkili ben de gerisini tahmin edersiniz. :grimacing:

JBC olanları bir ikinci el alışverişimden sonra içine koymuştu aldığım kişi. Çok güzel bir jestti. :relaxed:

Kar tanesi olanı henüz hatırlamadığım bir fuarda annemin görüp “Bak sana ne aldım,” diyerek -bir avuç- getirdiklerinden geriye kalan ikisi.

One Piece kitaplarını atan bir arkadaşımdan geldi. :no_mouth:

Loney Tunes Ankara’da görüp bayıldığım bir ayraç seti. Mıknatıslı olması çok güzel. Arkası başka, önü başka. İnsanı gülümsetiyor. Bir tanesini hediye ettim sanırım. Diğeri de bir kitabın arasında.

Tavşan da "Ters Yüz Şatosu"nun. Kalanlar da sağdan soldan gelenler.

Fazlalıkları kitap alışverişlerimde gönderiyorum ya da arkadaşlarıma yolluyorum bazen.

31 Beğeni

2008 yılında Dolmabahçe Sarayında almıştım. O günden beri içinde ayraç çıkmayan kitaplardaki dostum oldu. Nice yeni kitaplara!

19 Beğeni

Bende, Leon ve Barış Manço ayraçları var müthişler.

2 Beğeni

Buna benzer, Atatürk ayracım vardı bir tane, ne yazık ki kaybettim. Şimdilik Cemal Bey’leyim.

Edit: Sigarayı sansürlese miydim acaba, ban yemem değil mi? :confused:

5 Beğeni

:smiley: Ne güzel şeyler var, hakkatten çok iyiymiş. İyi ki paylaştın. Bayağı farklılar. O çubuklara bayılıyorum. Bir de One Piece’li olan da çok güzelmiş. Batman de. Kar taneleri de. Tavşanlı da. Hepsi ayrı güzel. :smiley: Şahsen sıkıcı bulduklarım manzara fotoğraflı olanlar. Elbette bu kişisel zevk ama bana sıkıcı geliyorlar. Ha olsa elbette alır kenara koyarım koleksiyon olsun diye, bir de dediğin gibi gittiğin yerlerden alınca hatırası da olur. Bir de şu Alcatraz’lı biraz sıkıcı geldi.

3 Beğeni

Bende de baya var, akşam paylaşayım bari. :sweat_smile::sweat_smile:

4 Beğeni

Genelde mıknatıslı ayraç kullanmayı seviyorum ama bunun yeri ayrı.

20 Beğeni

Bende de olsa, diye iç geçirdiğim tek kitap ayracı:

734777058_7zi0

20 Beğeni

80 küsür ayracım var özellikle toplamadım hiçbirini. Fuarlardan, tanıtım torbalarından, kitapların içinden çıkan ya da hediye gelenler bunlar. Daha fazla vardı ancak sevdiklerime dağıttım büyük çoğunluğunu.

D&R eskiden çok güzel ayraçlar verirdi şimdi denk gelmiyorum. İlknokta ve BKM her ne kadar hasarlı kitap gönderseler de ayraçları güzel.

Şu tahta olan ayraç değil ama paylaşmak istedim büyük ihtimalle görmüşsünüzdür kitap okurken sayfaları tutmaya yarayan obje. Diğerleri de hediyeydi.

12 Beğeni

Diğerleri sıradan olduğu için ve kitaplardan çıktığı için koymuyorum. Satın aldığım tek bu var. :slight_smile:

9 Beğeni