Sevil Atasoy Kitaplığı

Biyografi

Prof. Dr. Sevil Atasoy, Alman Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Kimya Fakültesi’nin ardından İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde biyokimya uzmanı, doktoru, doçent ve profesörü oldu.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı’ndaki öğretim üyeliğinin yanı sıra, 1980-1993 arasında Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu Kimyasal Tahliller İhtisas Dairesi Başkanlığını, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü’nün 1987-2005 yılları arasında müdürlüğünü yürüttü; biyokimya, kriminalistik ve kriminolojinin farklı alanlarında lisans, yüksek lisans ve doktora dersleri verdi; tez danışmanlığı yaptı ve 2009’a kadar İstanbul Üniversitesi’ndeki öğretim üyeliğini sürdürdü.

Halen İstanbul Üsküdar Üniversitesi’nde rektör yardımcılığı, Adli Bilimler lisans bölüm başkanlığı, Adli Bilimler ve Ceza Adaleti lisansüstü eğitimleri verilen Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü ile Şiddet ve Suçla Mücadele Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğünü yürütmektedir.

2005-2010 arasında Birleşmiş Milletler Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu (INCB) üyesi olan ve 2009-2010 dönem başkanlığını üstlenen Atasoy, Ekonomik ve Sosyal Konsey tarafından 2017-2022 arasında görev yapmak üzere yeniden seçildi.

Biyokimya, toksikoloji ve genetik alanında çok sayıda bilimsel yayını olan Sevil Atasoy, 2005-2009 arası, Hürriyet gazetesinde “Delil Avcısı” adlı sayfada haftalık adli bilim yazıları kaleme aldı, CNN Türk’te “Suç ve Delil”, HaberTürk’te “Acayip İşler”, NTV’de “Gel Zaman Git Zaman” tartışma programlarını yaptı, Kanal D’de Okan Bayülgen ile birlikte sunduğu “Muhabbet Kralı” programı İsmail Cem En İyi Talkshow Programı Ödülü’nü kazandı. Yine Kanal D’de, “Kanıt” adlı yüz bölüm süren polisiye dizinin konsept sahibi ve hikâye danışmanlığı ile sunuculuğunu üstlendi. Ekim 2019’dan itibaren TLC Türkiye kanalında “Sevil Atasoy ile People Dergisi Araştırıyor” programında yorumcu olarak yer aldı.

Kaynak: Doğan Kitap

Eserleri:

  1. Labirent / Adli Bilimlerin Gizemli Dünyası (2006)
  2. Bu Ayak İzi Senin Dr. Watson! / Gerçek Suç Öyküleriyle Adli Bilimler (2007)
  3. Karanlığa Yolculuk / Gerçek Suç Öyküleri ve Başka Karanlık İşler (2010)
  4. Her Çikolata Yenmez ve Başka Tatsız Öyküler (2011)
  5. Kusursuz Cinayet Yoktur / Kusursuza Yakın Olanlar Vardır (2012)
  6. Yeraltındaki Melekler Yerüstündeki Şeytanlar (2013)
  7. Acayip İşler (2015)
  8. Züppe Kocanın Şarkıcı Karısı ve Başka Nahoş Gerçekler (2017)
  9. Çürük Elmalar Masum Mahkûmlar (2019)

3 Beğeni

Hepsini okudum, polisiye yazma konusunda bana çok şey kattı. Dili çok açık ve akıcı hatta kurgudan daha keyifle okunuyor diyebilirim. Türe ilgi duyanlara şiddetle tavsiye ediyorum.

3 Beğeni