Size Göre En İyi Uyarlama Film?

Narnia Serisi’nin filmleri çok iyi.

1 Beğeni

Watchmen,v for vendetta diyim bende.

1. Filim hariç Harry Potter diyorum bende.

Fight Club, 2001: A Space Odyssey, Martian, Children of Men, 1984, Blade Runner, 60lardaki Planet of The Apes uyarlamaları, Solaris’lerin iki versiyonu da, Michael Kohlhaas, Gece Ana, Die Welle, Ted Chiang’ın “Hayatının Hikayesi”. Yukarıdaki mesajlara ek olarak aklıma gelenler bunlar.

Stephen King- O, Dolores Claiborne, Oyun
Arthur Conan Doyle-Sherlock dizisi
Rıfat Ilgaz-Hababam Sınıfı

2001 filmi uyarlama değil yalnız. Arthur C. Clarke ve Stanley Kubrick senaryoyu birlikte yazıyorlar, Kubrick ben bu senaryonun filmini çekicem sende kitabını yaz diyor Clarke’a. Ama tesadüf sonucu kitap filmden önce çıkıyor, herkes bu yüzden filmi kitabın uyarlaması zannediyor.

3 Beğeni

Her ne kadar kitapla birebir uyuşmasada Gülün Adı. Ortaçağa olan ilgimden de kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca Sean Connery var.

Lord of The Rings tabii ki

Blade Runner demeden bu başlığı es geçemeyeceğim galiba.

1 Beğeni

Henry James’in Yürek Burgusu kitabından uyarlanan 1961 tarihli kült korku filmi The Innocents. Türün hayranlarına öneririm. Ayrıca tüyler ürpertici şarkısıyla da akıllara kazınmıştır.

1 Beğeni

Hobbit -şaka şaka (kahkaha tufanı)- Bence Yüzüklerin Efendisi Serisi

2 Beğeni

Çok var aslında. İlk aklıma gelenler; Yüzüklerin Efendisi, Jurassic Park, Deadpool, Watchmen, V for Vendetta, Vampirle Görüşme, Blade Runner, Fight Club, Karanlığı Taramak, The Godfather, Shawshank Redemption, It, Forrest Gump, 2001: Bir Uzay Macerası vs vs vs.

2001 Bir Uzay Macerası kitabı filminden sonra çıkmıştır aslında. Çünkü kitap yazılırken aynı zamanda filmi çekilmiş, Kubrick ile Clarke bu iş için beraber çalışmışlar. Tabi gene de arada farklılıklar varmış galiba, daha izleyip okumak fırsatım olmadı. Yani bu kitap sayılmaz.

1 Beğeni

Kemal Tahir’in romanlarından TRT uyarlamaları olan:

• Kurt Kanunu
  • Esir Şehrin İnsanları
  • Yorgun Savaşçı

Ekleme: Gerçi başlık da film denmiş ama arka arkaya izleyince film gibi olur… :slight_smile:

Clarke senaryoyu yazıp Kubrick’e teslim ediyor, sonra Kubrick filmi çekiyor ve Clarke da kitabı yazıyor ama ilk olarak film bitiyor. İlk kitapla film arasında fark yok ama 2. kitap ve sonrasında yazar büyük değişiklikler yapıyor. Mesela filmde ve ilk kitapta Satürn’e gidilirken yazar yeni teknolojik gelişmeler meydana geldiği için ve serinin gidişatına daha uygun olduğu için Satürn’e gitme olayını yok sayıp Jüpiter’e gidilmiş kabul ediyor.

1 Beğeni

Mangasını çıktıkça okuyorum henüz sonunu okumadım yani. Yine de Oldboy demeliyim. Filmin mangadan iyi olduğunu düşünüyorum.

Kemal Tahir - Kurt Kanunu
TRT mini dizi - Kurt Kanunu

Hikaye bir dönem hikayesi, İzmir suikastı, İTC 'den kalanlar ve küçük efendi.

Uyarlama ve oyuncu seçimleri çok iyi, İzmir suikastı, küçük Efendi’nin olaya dahil edlişi için Kemal Tahir yorumu benim de doğru bulduğum bir yorum olması nedeniyle kitabı çok severim, dizi uyarlaması da çok başarılı.

Narnia günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap.
Konusunu çok sevsem bile kitabı sıkıcı gelmişti bana. Ama film bayağı iyiydi, kitabın daha iyiydi diyebilirim. En iyi uyarlama diyemem ama çok iyi olduğunu düşünüyorum.

Gone with the Wind bence 1939 yapımı olsada kitapla neredeyse birebir bir film olmuş. Ama sorun şu ki kitaptan direk sinemaya uyarlayınca aşırı sıkıcı bir film olmuş. Fakat kitaba en sadık kalan uyarlama bence.