Sol Beyin mi? Sağ Beyin mi? (Anket)

96 buldum. 40 bulan arkadaşlar nasıl bulduklarını anlatabilir mi? Çok merak ettim :joy: Yollar tıkandı ben de.

Benim de 40’ı bulmam zor oldu. Bir bakıma tarafını seç olayı. Hem 96’yı hem de 40’ı çok kolay buldum diyen varsa helal olsun. :smile:

@kaan_Usengul
Soru bu
1 # 4 = 5
2 # 5 = 12
3 # 6 = 21
8 # 11 = ?

Cevabı spoiler içine alıyorum. :smile:

1+4=5
2+5=7+5=12 (üstteki sonucu ekle)
3+6=9+12=21
8+11=19+21=40 sonuç

Sizi tebrik ediyorum. Bu sonuç da gayet mantıklı. Bu cevap da @melih 'e gelsin. :smile:

1x4=4
2x5=10
3x6=18
8x11=88

ilk cevap baz alınırsa sırasıyla yukarıdan aşağıya, çıkan sonuca 1,2,3… şeklinde ekleme yapılarak gidilmiş. bu şekilde baz alırsak;

1x4=4 +1 =5
2x5=10 +2 =12
3x6=18 +3 = 21
8x11=88 +4 = 92 yapacaktır.

5 Beğeni

İkisini de bulmam 1 dakikamı bile almadı. 92’yi bulmak için 5 dakika uğraştım ama. :sweat_smile:

Çok zeki olduğumdan değil tabii ki. Soru çözmekten psikopat oldum bu aralar.

1 Beğeni

Hesap yapmaya üşenmiştim ama yazayım.

Böyle bakmıştım ben de:
1×4=4 4+1=5
2×5=10 10+2=12
3×6=18 18+3=21
4×7=28 28+4=32
5×8=40 40+5=45
6×9=54 54+6=60
7×10=70 70+7=77
8×11=88 88+8=96

3 çözüm yolu denedim üçünde de 96 çıktı cevap. Bu ne sayılıyor şimdi :grinning_face_with_smiling_eyes:

Sinemada filmin sonunu doğru tahmin edip bunu herkesle paylaşan, sonra da bir marifet yapmış gibi övünen bir izleyici antipatikliğiyle giriş yapacağım kusura bakmayın :smiley: .
@Expelliarmus O mantığa göre cevap yine 96 olmalıdır hocam. Evet 1,2,3 şeklinde bir örüntü mevcut ancak ‘‘8x11’’ örüntünün 4. değil 8. basamağı. Yani 4x7,5x8,6x9,7x10’'un ardından geliyor. Dolayısıyla aranan basamak 88+4 değil 88+8 olmalı.
@Rena Aslında yine aynı yolla buldunuz.
İlk değişkene ‘‘a’’, ikinci değişkene ‘‘b’’ diyelim. 96’ya giden bağlantı şudur: ax(b+1)
Sizin yolunuz: axb+b-(b-a), sadeleştirirsek axb+a olur. a’yı çekelim: ax(b+1)

Olsun derde gerek yok çünkü ‘‘Sağ beyin insanı’’, ‘‘Sol beyin insanı’’ kavramları da populer kültürün uydurmasından başka bir şey değil.

Muhtemelen foruma üye olduğum tarihten bu yanaki en kıl girimdi. Bu giri nedeniyle banlansam, hatta kurşuna dizilsem yeridir :sweat_smile:.

5 Beğeni

Haklısınız sanırım. O zaman 92 olmaz. Belki başka yolu vardır. :thinking:

En başından beri bunu demek istiyordum. Başarılı pek çok insan da bunu kanıtlamış durumda zaten. Biz kendi kendimize birbirimizi ayırıyoruz. (Diyene bak :joy:)

Estağfurullah, hiç rahatsız olmadım şahsen. Kendimi düşünüyorum da çok kötü üslubum oluyor bazen. :sweat_smile:

1 Beğeni

Hakikaten ya :grinning_face_with_smiling_eyes:

A’yı parantez dışına çıkarırsak x de parantez içinde olmalı. Onun dışında evet aynı şeymiş :sweat_smile: Aydınlatma için teşekkürler :slight_smile:
Şöyle bir şey de var, evet 8 4. değil 8. basamak ama burda önemli olan cevabın kaç olduğu değil de düşünme tarzı gibi bir şey.
Neyse bu kadar matematik yeter, ingilizce ödevim bana bakıyor :sweat_smile:

Bir de bir soru vardı, beynimizin 100’de kaçını kullanıyoruz diye, kimi 1% kimi 10% diyordu. Acaba sahiden bunu öğrenebilir miyiz :thinking: IQ testi bunu da gösterir mi ki?

Soruda 96 buldum ama teste göre eşit çıktı.

1 Beğeni

İki test de farklı çıktı. Zaten okulda da kimse benim neye eğilimim olduğunu hiç anlayamamıştı. O yüzden kendime hangi mesleğin uygun olacağı sorusu hep muallaktı benim için. Hem yaratıcı ve hayal kurmaktan keyif alan biriyim ama hayatta her şey net olsun, dişlilerin çarkları gibi tıkır tıkır hareket etsin isteyen, tamamen neden sonuç ilişkilerine bağlıyım aynı zamanda. Bu sağ-sol beyin kavramı doğru mudur, aslı var mıdır bilmem ama benim gibiler için hayatın düğüm halinde ve yorucu olduğunu biliyorum. Fazla dramatik oldu :grimacing::flushed:

2 Beğeni

Matematikle aram çok iyi olduğu için, uzun uzun çözmeye çalıştım. :joy:
Sonuç bana Devlet Bahçeli’yi anımsattı. (40 yapar!)

İki testte de sonuç farklı çıktı. Birinde sol %25, diğerinde sağ %100

Benden söylemesi, sağ beynini kullanan insanlar çok harcanır. :smirk:
sag-sol-beyin-2

7 Beğeni

Ben 96 buldum ama testte sağ beynimi kullandığımı söyledi. Neler oluyor @Expelliarmus ?

96 direkt göze çarpıyor. Diğer cevapları göremedim bile.
a#b işleminde #= axb+a ise 8x11+8=96

Sağ beyninizi sol beyninize oranla %1 daha aktif kullanıyorsunuz.

Üstteki sorunun cevabını hemen buldum, bence herkes bulabilir. Böyle bir sonuç beklemiyordum. Lisede bile sözel sınıfta okumuş, katıksız bir sözelciyim. Hani matematik sorularında bugün Cuma ise 100 gün sonra hangi gün olur diye sorarlar ya, işte ben o 100 günü sayan insanım. :sweat_smile:

1 Beğeni

Ben bu yıl böyle oldum. Bazen hiç güzel değil duygusal olmak.
Sol beyninizi sağ beyninize oranla %7 daha aktif kullanıyorsunuz.
Sol beyin vücudun sağ tarafını kontrol eder. Sol beyninizi aktif kullanmanız, bilgi edinmekte mantığı ve hislerinizi kullanan ve eleştirel düşünen biri olduğunuzu gösteriyor. Öğrendiğiniz bilgileri sayılar, kelimeler ve semboller yardımıyla aklınızda tutuyorsunuz. Düşünme süreciniz parçalardan bütüne ulaşma şeklinde ve oldukça mantıklı. Kısa ve öz kelimeler, sayısal ve yazılı formüller, ve teknolojik sistemler kendinizi ifade etmekte sık kullandığınız formlar. Sol beynini aktif kullanan insanlar başarılı bir laboratuar teknisyeni, bankacı, avukat, hakim, matematikçi olabilirler.

Sol beynini aktif kullanan insanlar :
Mantık yürütürler, her şeyi sınıflandırır listeler yaparlar, analiz ederler, matematiksel işlemlere yatkındırlar, bilinçli davranırlar, dili doğru kullanırlar, detayları görürler, bütünü değil parçayı görürler, sistemli ve disiplinli çalışırlar, objektiftirler.

1 Beğeni

@Howl Tebrikler. :grinning_face_with_smiling_eyes: Kervana hoş geldin. Beynimizin iki tarafını da kullandığımızı sen de kanıtladın. Ama anket için testi baz alın lütfen. :slight_smile:

1 Beğeni

Onlarca sonuç çıktı ama. :joy: Önce 77 sonra 78. Yanlışlıkla çözümü görünce farklı bir yol çizdim. Doğruluğundan emin değilim, ne yapacağımı bilemedim. :joy: