Son Aldığınız ve Sipariş Listenizdeki Kitaplar

Evet iki seri arasında geçtiğini biliyorum. İthaki önce hangisini basarsa onu okuyacaktım, o nedenle Galaktik İmparatorluk yazım. Yani bir nevi geriye doğru okuyoruz.

Sonsuzluğun Sonu’nda dediğiniz gibi finalde güzel bir bağlantı varmış. Bundan daha fazla keyif alabilmek için öncesinde en azından Vakıf üçlemesinin okunmasını tavsiye ediyorlar. Bizim sitelerde genelde ilk kitap olarak gösteriliyor ama yabancı forumlara fazlasıyla baktım öyle gösteren pek yoktu.

2 Beğeni

Sonsuzluğun Sonu için öncesinde kitap okumanız şart değil ama okursanız kitaptan alacağınız keyif artacaktır. Ben Sonsuzluğun Sonu’nu en son okumuştum, güzel bir kitap.

4 Beğeni

Şimdi biraz karıştı kafam. Vakıf okuduktan sonra Robotu bekleyim mi yoksa Galaktik İmparatorluğu okiyim mi ? :thinking: çok sırıtır mi seri ?

Önce Sonsuzluğun Sonu’nu okumalısınız, sonra Robot Hikayeleri için Ben, Robot’u. Daha sonra Robot Serisi (Maalesef baskısı yok) İmparatorluk Serisi ve Vakıf Serisi. En doğru sıralama bu diye biliyorum çünkü bu serilerin hepsi aynı evrende geçiyormuş. Vakıf serisi içinde yazarın kitapları yazdığı sıralamaya göre okumak bana en doğrusu geliyor. 1. Vakıf 2. Vakıf ve İmparatorluk 3. İkinci Vakıf 4. Vakıf’ın Sınırı 5. Vakıf ve Dünya 6. Vakıf Kurulurken 7. Vakıf İleri
Çünkü yazar Vakıf’ın nasıl kurulduğunu yani geçmişini en son anlatmak istemiş, demek ki bir nedeni var…
Bende henüz okumadım ama araştırdığıma göre böyle olması lazım :smiley:

4 Beğeni

Benim de kafam allak bullak oldu. Benim tercihim her zaman yazar hangi sırayla yazdıysa o sırayla okumaktır çünkü o sırayla kurgulanmıştır,hatta anlamak için en iyi yol…Bu seriyi de okurken bu politikayı uygulayacaktım ama iddialı öneriler vermişsiniz. Benim derdime deva olmanızı bekliyorum.

Yazılış sırasına göre Galaktik imp. seri > Vakıf 3lemesi > sonsuzluğun sonu > Ben,Robot > Robot serisi > Nemesis şeklinde okumayı düşünüyordum. Ama bazı sorunlar var.

1950- Gökteki Çakıl Taşı (3. kitap)
1951- Toz Gibi Yıldızlar (1.kitap)
1952- Uzay Akımları (2.kitap) Galaktik İmparatorluk serisinin kitapları yazılmış.

BİRİNCİ DEV PROBLEM
Bu seriye Gökteki çakıl taşıyla mı başlamalıyım, toz gibi yıldızlarla mı? İlk yazdığı kitap 3. sırada olunca ilk 2si sankı flashbackmiş gibi oluyor( Vakıf kurulurken mevzusu gibi)

Bununla birlikte aynı yıllarda; yani daha galaktik imp serisi bitmeden vakıf serisi başlamış. 51,52 ve 53te yazılışıyla kronolojik sırası aynı olan, neyse ki orada bizi düşünüp kafamızı karıştırmadan 3 kitap yazmış.

İKİNCİ DEV PROBLEM
Bu seriler birbiriyle ilgili olduğuna göre Vakıf’ı, Galaktik imp bittikten sonra mı okumalıyız? Yoksa Galaktik İmp #2 den sonra vakıf #1 > galaktik imp #3 > vakıf #2 ve #3 gibi saçmasalak bir şey mi yapmalı ? :smile:

Bu 2 seriyi okuduk bitti sırada 1954 te yazmaya başlanan 4 kitaplık robot serisi var.
ÜÇÜNCÜ DEV PROBLEM
Sonsuzluğun sonu’nu vakıftan sonra, robot’a başlamadan mı okumalıyım? Çünkü robot 1954 ama sonsuzluğun sonu 1955. sonsuzluğun sonunda robot’u alakadar edecek bir şey yok ise arada okumalıyım diye düşünüyorum?

*Bu arada tabii ki I, Robot’u seriye başlamadan okuyacağım.

Bir de neden galaktik imp serisini sona koymuş bazı siteler fikri olan aydınlatabilir mi ?

2 Beğeni

Vakıf Evreni Okuma Rehberi ile ilgili forumda bir konu var. Kitapların hangi sırayla okunması hakkında liste yapılmış. Buradan yararlanabilirsiniz.

1 Beğeni

Aslında hiç karışık değil. Vakıf üçlemesinin ardından Robot ve Galaktik İmparatorluk serileri okunacak o kadar. Önce hangisi olduğunun bir önemi yok bence çünkü her iki seri de belirli bir dönemi anlatıyor diye biliyorum. Sonsuzluğun Sonu’nu da Vakıf üçlemesinin ardından dilediğiniz bir arada okuyabilirsiniz. Ben böyle yapacağım.

Ben aşağıdaki sitedeki sıralamayla okumayı düşünüyorum. Mantıklı geliyor bana. Ama bu konuda belirtilen alternatifler de düşündürücü.

BKM’den ilk alışverişim oldu umarım memnun kalırım :smile: (Uzun zamandır listem de olan bu güzide kitapları bu fiyata alabilmek gerçekten çok mutlu etti :heart:)

6 Beğeni


Koskoca Shakespeare’in şu ciltli eserleri 10-12 TL bandında ve hepsi 1. baskı. Bu fiyat seviyesindeyken, bu kitapların 6-7 yıldır tükenmemeleri ilginçmiş.


Burası da seriler yarım kalmamalı köşem.

22 Beğeni

17 Beğeni

Bugünün alışveriş paylaşımlarını da masrafsız atlattık gibi :slight_smile:

6 Beğeni

Buradaki önemli kelime gibi. Tam olarak atlatamamışdın sanırım :smile: Not: ben atlatamadım :slight_smile:

3 Beğeni


Daha önce hiç grafik roman okumamıştım umarım beğenirim. Elimde bir süredir İskandinav Mitolojisi olmasına rağmen Neil Gaiman eseri de okumamıştım. :smile:

3 Beğeni

Daha önce hiç grafik roman okumadıysan Sandman’den sonra da okumamış olacaksın. Çünkü Sandman de zamanında aylık olarak yayımlanan bir çizgi roman. :sweat_smile: Yapılacak şeyler listesinde grafik roman okumanın üstünü çizersin belki diye uyarmak istedim.

Daha önce çizgi roman da okumadığım için çizgi roman maddesinin üzerini çizerim o zaman. :wink:

1 Beğeni

Piyasada pek kalmamış arunas yayınlarının çizgi romanlarından satışta olanları aldım bkmkitaptan. Ben sevdim hem çizgilerini hem de sayfa sayısı az değil. Her birinden bir sayfa ekliyorum.

4 Beğeni

Picasso yazanı merak ettim.Ayrıca atabilir misin sana zahmet?

1 Beğeni

Jack London’lar hangi yayınevi? Üç Silahşörler’den fotoğraf paylaşabilir misiniz?

1 Beğeni

@Agape , @Tobizume akşam atarım resimleri. Şu an “maalesef” okuldayım.

@Tobizume Jack London’lar Yordam baskısı. İlgileniyorsan İdefix’te set %50 indirimli.

3 Beğeni