Son Manevra

Öykü Seçkisi'nde okumak için: Son Manevra – Aylık Öykü Seçkisi

image

Yaşlı büyücü Palgun eteklerini yerde sürükleyerek kulübeye daldı. Gözleri pencere pervazında, tozlu raflarda ve sedirde dolandı. Aradığını bulamayınca burnundan soluyarak kilere doğru seğirtti. Ufak tefek, kilolu kadın az daha halıya takılıp düşüyordu. O anda toprak küpün içindeki erzakları didikleyen beyaz, gri tüylü doğanı gördü. “Seni kaç kez uyarmıştım Duga! Senin yine ormanda bir insana saldırdığını… (DEVAMI…)

5 Beğeni

Merhabalar,

Öykünün başı ve sonu arasında güzel bir bağlantı yaratmışsınız, durgun başlayıp hareketli bir sonla bitirmişsiniz.
Sanırım öyküyü yazmak için yeterince vakit bulamadınız, en azından bende öyle bir his uyandırdı diyebilirim, yazınızın biraz daha uzatılıp detaylandırılması halinde çok daha güzel bir çalışma okuyacağımıza inanıyorum.

Güzel bir çalışmaydı; emeğinize, kaleminize sağlık.

1 Beğeni

Evet fazla detaya inmedim. Aslında erken bile yolladım öyküyü ama sonrası için pek vaktim olmayacaktı. Bu ay yoğun anıma denk geldi, hiç yazmamaktansa bu şekilde yollamayı tercih ettim. Yorum için teşekkür ederim.

1 Beğeni

Merhabalar.

Sonlara doğru artan tempo ilgi çekiciydi. Kurgu birazcık hızlı akıyordu lakin ziyanı yok. Konu itibariyle çok beğendim. O son anlar, birinin ellerinizin arasından kayıp gitmesi beni her daim etkiler; bu açıdan şu anlatım çok güzeldi:

Çocuk olacakları anlamıştı. Belini kavrayan adamın kolunu ısırıp yere atladı ve Nerr’e doğru koştu. Tam yetişmişti ki şişman adam yüzüne yerleşen pis sırıtış eşliğinde Nerr’i aşağıya itti. Genç adam geriye doğru düşerken çocuğun parmakları onun parmaklarının ucunu sıyırdı geçti.

Finali beklenmedikti ama güzeldi. Karakterleri biraz daha tanımak iyi olabilirdi ek olarak.

Ellerinize sağlık. Gelecek seçkilerde de görüşebilme umuduyla.

1 Beğeni

Yorum için teşekkür ederim. Neden bilmiyorum bir türlü öyküyü uzatmak gelmedi içimden. Belki benim kafamda kurduğumu tam olarak yansıtamadım. :slight_smile:

Merhabalar Duygu ;

Öykünü çok beğendim. Özellikle kurgu çok hoşuma gitti, büyücünün doğana insan olma cezası vermesi… Üstelik sonuna kadar bunu hiç hissetmedim diyebilirim. Yani son ana kadar Nerr bir gizemdi. Beni şaşırtabilen kurguları çok seviyorum. :slight_smile:

Öyküyü bitirdikten sonra, bu kısmı hatırlayıp dönüp tekrar okudum. Aslında bunun gibi kısımları daha çok beklerdim. Yani sonuçta aslında bir doğan olduğu için, insana dönüştürülmüş de olsa, bir doğan gibi davranmalıydı bir çok zaman. Belki de öykünün daha uzun olmasını ve Nerr’in cezasını çekerken hissettiklerini ve yaşadıklarını daha fazla görmek istedim :slight_smile:

Yine güzel bir anlatım ve dolu dolu betimlemelerle karşılaştım öykünde. Özellikle şu kısmı çok beğendiğimi söylemeliyim;

Son olarak gelişen olayları anlatışını da beğendim. Yani silahlı adamlar eve geldikten sonrasını. Bir çok insan hızlı anlatımlardan hoşlanmayabiliyor. Ama ben, çok hareketli sahnelerin yüksek tempoyla anlatılmasını seviyorum.

Tekrar öykünü okumak güzeldi. Umarım önümüzdeki seçkide de okuyabilirim.
Kalemine, yüreğine sağlık :slight_smile:

3 Beğeni

Merhaba Müberra,
Değerli yorumun için çok teşekkür ederim. Son ana kadar durumu hissedememene sevindim. Biraz ipucu versem de tam olarak anlaşılmaması gerekiyordu.
Alıntı yaptığın kısımda haklısın. Biraz daha Nerr’ in gerçek yanına değinebilirdim ama büyücünün yaptığı büyü nedeniyle çok da insan dışı davranış sergileyemiyor o yüzden mümkün olduğunca az tuttum garip tavırlarını.
Betimlemeleri ve son kısmı beğenmene sevindim. Çok hızlı ilerlediğim için aksiyon kısmı yapay durmuş mudur diye tereddüt içindeydim. Yorumunu okuyunca rahatladım. Tekrar teşekkürler. :slight_smile:
Sonraki seçkide öykünü muhakkak görmek istiyorum. :smiley:

2 Beğeni

Merhaba Duygu,

Nasıl anlatacağım şimdi burayı bilemiyorum ama şöyle tanımlayayım;

Bence biraz daha üzerine vakit harcasan, şöyle yanları biraz tıraşlasan, hafif törpülesen, bir kaç gün dinlenmeye bıraksan, sonra tekrar eline alsan, şöyle bir yoğursan ooohhh, hamama soksan keselesen puf puf köpükler uçsa etrafa, şöyle rahat rahat son halini versen çok daha leziz bir öykü olurmuş diye düşünüyorum. Yanlış anlama lütfen, bu haliyle de keyifli bir öykü ama vakit azlığı ve son rötuşların yapılmadığı anlaşılıyor öykünde. Umarım önümüzdeki ay daha fazla vakit ayırıp bu son rötuşları yapabilirsin.

Başka belirtenler de olmuş, bence de karakterleri biraz daha tanısak iyi olurmuş. Kendimi bir filmin fragmanını izler gibi hissettim. Director’s Cut’ı çıkacak mı bu öykünün? :stuck_out_tongue:

Öykünün başı ile sonu arasındaki bağlantı çok hoş olmuş. Bize çaktırmadan bambaşka bir hikaye akıyormuş alttan alttan biz fark etmemişiz hiç. Onu görünce atağa kalkarken topu çaldırmış basketi yemiş gibi hissettim, yüzümde bir tebessüm oluştu. :slight_smile:

Başarılarının devamını dilerim.

3 Beğeni

Merhaba,
Yorum için teşekkür ederim. Sonunu şaşırtıcı bulmana sevindim. Bazı açılardan benim de içime sinmedi ama yine de yollamak istedim. Artık vaktim bol, kafam da dolu değil, daha dikkatli olacağım. :slight_smile:

1 Beğeni

Duygu merhaba,

Öykü incelikle düşünülmüş bir kurguya sahip ve özveri ile inşa edilmiş. Ancak 8 kat imar izni olan arsaya iki katlı bir şey dikmişsin sanki. Biraz daha yüksek bir bina yapsan biz okuyanlar da bu kooperatifin ortakları olarak daha fazla kar edebilirmişiz aslında. :slight_smile:

Yani:

ve

yorumlarına katılıyorum arkadaşlarımın, ki zaten sen de yorumlara verdiğin cevaplar ile bir bakıma yorumumun bu kısmı için bana da cevap vermiş oluyorsun.

Sonuç olarak, hızlı akan hikayenin hızını kaybetmesini de engelleyerek tabii, biraz daha detay ve olay beni daha fazla memnun edebilirdi. Bu hali ile etmedi mi dersen, hayır etmedi diyemem; taş olurum. :slight_smile:

Müberra ile bu noktada aynı düşüncedeyim ayrıca.

Öykünü bitirdiğimde yapmayı planladığım yorumların arkadaşlar tarafından yapılmış olduğunu gördüm, bu nedenle de onlara referans vererek bina etmek istedim eleştirimi.

Özetleyeyim; keyif aldım ve çok beğendim. Ufak tefek problemler var, ancak hangi öyküde yok ki! Eline sağlık.

Gelecek seçkilerde görüşmek üzere.

3 Beğeni

Merhaba Cem,
Yorum ve ayırdığın vakit için teşekkür ederim. Diğer arkadaşlara dediğimi tekrar etmemek adına aynı şeyleri söylemeyeceğim. Öyküyü beğenmene sevindim. Gelecek seçkide umarım daha oturmuş bir öykü yazacağım. :slight_smile:

Sevgili @maviadige

Nerr’i tanıttığın ilk paragraf oldukça başarılı. Ayrıca @bluesedai 'nin belirttiği paragrafların altına bir “like” koyuyorum.

Melina’yı sadece evin sahibi ile Nerr arasındaki bağlantı için kullanmışsın ancak anlatımın da Melina’nın çok önemli olduğunu bize hissettirdiğin yerler var. bu anlamda @Gurlino 'ya katılıyorum.

“O günden sonra Melina zor anlarında yardımına koştu.”gibi. Bu yüzden, çocukla oynadığı yada kaçış sahnesinde duygusal bir öğe katmak için güzel bir imkan olarak kullanmak isteyebilirsin belki.

@C.Paladros katılıyorum buna bir örnek vermek isterim; “Öğle sularında” ile başlayan paragrafta evi ve bahçeyi anlatıyor Nerr’in ev işlerine/bahçeye yardımcı olduğunu görüyoruz. Hikayenin sonu düşünülünce aslında doğanın bir parçası olan Nerr’in bahçe ve toprakla ilgili çok yetenekli olması bu paragrafta belirtilse, hikayenin bütünü düşünüldüğünde hiç yadırganmaz ve güzel masalsı bir öğe olarak eklemek isteyebilirsin. Şöyle bir şey “Nerr çarşı pazar işlerine koşturuyordu. O gelmeden önce çorak, mutsuz ve yaşamın coşkusundan uzak olan bahçe, onun parmakları sayesinde bambaşka bir cennete dönmüştü.” gibi bir eklemeye ne dersin çok mu cüretkar olur?

Nerr, çam fidesini dikerken yaşlı adamla geçen diyalog çok güzel ve hikayenin döngüsünde güzel bir detay.

“Uzun boylu, uzun sakallı, kocaman ve korkunç gözleri olan, hayalet gibi soluk tenli bir ihtiyar” aslında Nerr kendinden mi bahsediyor yoksa öykünün sonundaki büyücü ihtiyar mı? Çünkü Nerr’i genç biri gibi hayal etmiştim. (Ev sahibi yaşlı adam olarak tanımlanıyor, bahçe gibi güç gerektiren işler ise Nerr ilgileniyor.).

Bunlar ufak tefek detaylar. Hikayenin öykü döngüsü tamdı. İçten ve samimiydi. Üstelik, öyküyü bitirince bir defa daha okumak ve aralara serpiştirdiğin detayları, bir bulmaca tamamlar gibi bulup göndermelerin keyfini çıkarmak istedim :blush:

Eline ve düş gücüne sağlık
Sevgiler
Dipsiz

2 Beğeni

Merhabalar Dipsiz
Öncelikle ayırdığın vakit için teşekkür ederim. Melina konusunda haklısın. Aslında ekleyecektim onu öykünün devamında ama Nerr insan olmadığı için çok da bağ kurmuyor kızla. Yani onun açısından kızın çok da önemi yok, biraz anı yaşayan biri Nerr.
Bahsettiğin cümleye gelirsem Nerr orada Gulyabaninin tarifini yapıyor, sanırım anlam karmaşasına sebep oldum. :slight_smile:
Bahçe ve doğa konusu gerçekten aklıma gelmedi. Dediğin şekilde daha hoş bir detay olurmuş. :slight_smile: Yapıcı yorumun için teşekkürler. Benim için çok yararı oldu.

1 Beğeni

Antisosyal Nerr’i ve sırrını son derece beğendim. Finali hızlı olmuş, Melina bir daha ortada görünmemiş kısmına katılıyorum. Gerçi Melina’yı açıklamışsın. Finali daha doğrusu final sekansı biraz çabuk olmuş derken finalin kendisini beğendiğimi atlamayayım. Tansiyon dozunda yükselmiş, herşey bitti durumuna gelinmiş ve sürpriz final…
Bence büyük resme bakarsak gayet güzel bir öyküydü.

1 Beğeni

Vakit ayırdığınız ve yorumladığınız için teşekkür ederim. Beğenmenize sevindim. Evet, finali hızlı oldu. Yazarken hızlıca akıp gidince ben de duraksamadım hiç. :slight_smile:

Oykunuz çok güzeldi ve etkileyiciydi. Kaleminize sağlık.

Teşekkür ederim vakit ayırdığınız için.