Sorular: Harry Potter (Spoiler Kuyusu)

Herhalde :joy: Teşvik ederiz artık.

2 Beğeni

Voldemort ve Harry Potter durumu kitapta net olarak açıklandı. Harry Potter öldü ama geri dönmeyi seçti. Eğer geri dönmeseydi asanın sahipliği Voldemort’a geçecekti. Harry Potter ve Dumbledore’un konuştuğu bölümde bunu Harry Potter net bir şekilde sordu. Dumbledore “İstersen dönersin istemezsin dönmezsin.” dedi . Harry Potter “Voldemort’ta mürver asa var.” diye yanıtladı.

Harry Potter’ın nasıl ölüp döndüğüne gelirsek Dumbledore bunun sebebinin Lily Potter’ın fedakarlığı olduğunu belirtti. Bu fedakaralık Voldemort’un kanından dünyaya bağlı olduğu için Harry Potter geri döndü. Çünkü Harry Potter arkadaşları için kendisini feda etti. Lily Potter’ın fedakarlığı Harry Potter’ın fedakarlığı geri dönme sebebi. Zaten sonraki sayfalarda net bir şekilde Voldemort’un büyülerinin bağlayıcı olmadığı anlatılıyor.

Voldemort’tan başkası olsaydı Harry Potter’ı öldüren değişik bir durum olur muydu sorusunun yanıtı ise olabilmesi için Harry Potter ve Voldemort’un birlikte ölmesi halinde fedakarlık büyüsü bozulurdu. Sorunun diğer kısmı olan “Eğer Voldemort da fedakarlık büyüsünü taşıyorsa o niye geri dönmedi?” olabilir. Bunun yanıtını Harry Potter son konuşmada söyledi. “Hala mı bir şeyler öğrenmedin Tom Riddle?” Voldemort Harry Potter’a Harry Potter’ın asası ile saldırdı. Harry Potter’ın elinde Draco Malfoy yerine anka asa olsaydı mürver asa Harry Potter’a sadakatini sunmayabilirdi.

3 Beğeni

:roll_eyes: :roll_eyes: :roll_eyes: Ben bu kısmı neden anlamadım?

1 Beğeni

Sırf bu sorular için üye oldum diyebilirim ,HP aklım takıldı internette ufak çaplı aramalar yaparken gözüme çarptı burası HP izlemeyenler cemiyeti mi? :smiley: bir gruba dahil olurken dışlanmış hissetmek böyle bişey olsa gerek…

3 Beğeni

Yani orası öyle tabi. Ben direkt sonucu alarak aslında Harry ölmedi içindeki hortkuluk gitti tarzı açıklamayı kabul ettim. Ama tam doğrusu sizin dediğiniz. Bu arada bu ölüm ta felsefe taşı kitabında bile vardı ama tabi biz o zamanlar bunu anlayamazdık.:slight_smile:

Evet o son kısmı ben de anlamadım. Anka asa da hemen yanındaydı kırık olarak. Zaten mürver asa ile Harry ilk olarak anka asayı tamir etti.

1 Beğeni

Yanlış anladınız galiba.

Bir şey diye yazmanız hayırınıza olur :grin:

Yukarıdaki mesajları okuduğumda hem ağrıkesiciye ihtiyaç duyuyormuş gibi, hem de Harry Potter serisini hiç okumamış, hakkında hiç bir şey bilmiyormuş gibi hissediyorum. :roll_eyes: :frowning: :frowning_face:
Şimdi ben anlamadım Harry geri dönmeyi seçmeseydi tam olarak ölmüş mü olacaktı? 4 yıl önce gecenin bir yarısı bu soruyu soracaksın deseler asla inanmazdım.

1 Beğeni

Yanlış anlamadıysam eğer şu soylemek istemiş olabilir potter da malfoyundan kazandığı asa ile tom ile duelloya girdi eğer kendi asası ile duelloya girse idi asa ona bağlılığını göstermezdi ve bu arada bişey ilgili kötü bir anın var sanırsam ?

1 Beğeni

Fedarlık büyüsü demişssin aklıma takıldı felsefe taşında bu büyü fedakarlık ,sevgi büyüsü olarak geçen büyü mü ile voldemortu dokunarak prof quirrell ancak ateş kadehinde bu büyü ortadan kalkmıyor mu tom elini harrynın alnına dokunara kanının bir damlası neler yapıyor diyerek ?

1 Beğeni

Sanırım bunu kastetti.

Yoo, yazım kuralları falan … :grin:

@Rena Kitapta Harry Potter Malfoy malikanesiyken Draco Malfoy’un elinden asayı zorla alıyor ve Olivander bu asanın sadakati değişmiş diye açıklıyor. Biz kitapta hiç iki asası olan büyücü görmedik. Bu yanlışı Voldemort yaptı. Lucius Malfoy’un asasını alıp Harry Potter’a saldırdı ve Harry Potter’ın asası diğer asayı kırdı. Kitapta mürver asa için kendine sahip çıkmaya gelen sahibine dönüyor gibi bir tanımlama var. Buradan anladığımız kadarıyla bir kişi düelloyla iki asaya sahip olursa iki asa birbirini tanıyor. Haliyle Draco Malfoy kendi asasını kaybedince mürver asayı da kaybetti. Dediğinizi şimdi düşününce şöyle bir varsayımda bulunabilirim. Mürver asayı yenen asa Draco Malfoy’un asasıydı. Harry Potter hem anka hem o asanın sahibiydi ama mürver asa hiç Harry Potter’ın eline geçmediği için anka asa ile aralarında bir bağ olmayacaktı. Belki anka asa tamir edildikten sonra her ikisi arasında bir bağ olmuş olabilir.

@Rakiyum_emmenondo Evet o büyü. Dumbledore bu büyü ile ilgili olarak Harry Potter’a “Voldemeort o fedakarlığın gücünü bilseydi senin kanına asla dokunmazdı. Senin kanınla kendi canlı bedenini oluşturduğu için fedakarlık büyüsünün gücünü katladı.” dedi. Son kitapta Harry Potter da benzer bir fedarlıkta bulunca Voldemort büyülerinin bağlayıcılığı kalmadı. Neville’in beden kilitleme ve Hogwarts savaşçılarının susturma büyüsünden kurtulmasının sebebi de bu zaten.

1 Beğeni

2004 yapımı talihsiz serüvenler dizisinde bir josephine teyze vardır bilir misin senin sonunda ona benziyor gibi geliyor bana …

1 Beğeni

Detaylı anlatma için teşekkürler, şimdi daha iyi anladım. :slightly_smiling_face:

Yok, bilmiyorum. :sweat_smile:

2 Beğeni

Şimdi benim çok garip bir sorum daha var.
Priori Incantatem - asaların çekirdekleri aynı olunca asaların kenetlenmesi durumu.
Benim beynim bana oyun mu oynuyor gece-gece, yoksa gerçekten mi Priori Incantatem asanın son yaptığı büyüyü de gösteriyordu?

Evet. Sana şu linki atayım da daha çok karışsın ortalık. :joy:

1 Beğeni

:joy: :joy: :joy: Teşekkürler, demek ki, beynim geceleri de çalışıyormuş.
Iyi de neden bir terimin iki anlamı olsun ki?
Ateş kadehinde bu isimde bir bölüm vardı, Winky’nin elindeki asanın son yaptığı büyüye bakmışlardı, sonra Priori Incantatem’in asaların bağlanması olayına verilen isim olduğunu anladığımda öyle baka kalmıştım, gece vakti neden aklıma geldi bilmiyorum. :joy:
Aklıma bir şey geldi, gidip konu açayım Voldemort hakkında acayip bir fikrim var.

Bu terim ölüm yadigarları kitabında da geçiyor. O anlamı kafanı karıştırmış olabilir. Buyur:

Ama yakında öğrenecek, eğer hala bilmiyorsa, asamın tamir edilemeyecek şekilde kırıldığını," dedi Harry sükunetle.
“Hayır!” dedi Hermione, korkmuş bir sesle. “Bunu bilemez Harry, nasıl bil-?”
“Priori Incantatem,” dedi Harry. “Asanı ve karadiken asayı Malfoy’larda bıraktık, Hermione. Eğer dikkatlice incelerlerse en son yapılan büyüleri tekrardan yaratmalarını sağlayabilirler ve seninkinin benimkini kırdığını göreceklerdir, tamir etmeyi deneyip başarısız olduğunu görecekler ve fark edecekler ki baştan beri karadiken asayı kullanıyorum.”

1 Beğeni

Şu an ben de onu düşünüyordum, devamını da hatırlıyorum, ama bu kısım bir az abartılmış sanki, kim neden Hermione’nin asasının son yaptığı büyüyü bilmek istesin ki? Bu kısmı her okuduğumda aynı soruyu soruyorum.
En azından emin oldum bundan, iki anlamı varmış.

izlemeni tavsiye ederim

1 Beğeni

Tavsiye için teşekkürler. :slightly_smiling_face:

izleyince teşekkur edersin :sunglasses:

1 Beğeni