Sorular: Harry Potter (Spoiler Kuyusu)

Bir sayfa daha ileri baksam görecekmişim. :grin: İyi yakaladın. Eh bu durumda şöyle yorum yapabilirim. Normalde Hogwarts’ın yakınından geçen Mugglelar orayı dev bir yıkıntı, harabe alan olarak görür. Daha da yaklaşınca muggle kovucu büyüler devreye girer. Böylece yapması gereken işler gelir bir anda aklına. Daha başka bir sürü büyü var da Hogwarts Tarihini okumadım çok uzun. :joy: Bu durumda benimkisi tahminden, yorumdan ibaret. Çok istisna bir durum olduğu için onları almak için bazı büyücüler karşılama için gitmiş ve büyüleri onların üzerinden kaldırmış olabilir diyorum. Ya da daha acımasız bir şekilde o muggleların hafızaları silinebilir. Bir ihtimal de Riddle yalan söylüyor olabilir.

@silence Sizin yorumunuzu da görmek isterim.

2 Beğeni

Normalde Hogwarts içinde cisimlenmek yasak ama ders için geçici olarak iptal ediliyor. Belki bu durumda da muggle kovucu büyüler geçici olarak iptal edilip iş bitince ailenin hafızası silinmiştir.

3 Beğeni

Evet biraz karışık, söylede bir durum var evet draco pek sadık değil ama harry yerde yatarken draconun annesi anlamsız bir şekilde draco hayatta mı diyor orası karışık draco o sırada satoda … olay karanlık ormanda annesi draco yaşıyor mu diyor :S , diğeri ise malfoy albustan expeliiarmus büyüsünü yapıp asayı elinden düşünüyor sonra snape gelip öldürüyor diyosun mucadele yok , mürver asaya sahip oluyor ama Ö Y 1 hermonie 3 kardeşin hikayesini anlatırken ölümden asayı isteğen kardeş köyüne gidip onu yenen büyücüğü alt etmiştir ancak gecesine yatarken boğazsı kesilerek ölmüştür o burdada mucadele yok tabi ama gene asa başkasına gidiyor anladığım biraz sıkıntılı bu kısım

1 Beğeni

Draco bölümü çözdüm sayende teşekkuler.

1 Beğeni

Rica ederim. Gel bunu bi de Olivander’e soralım.

“Bu asayı Draco Malfoy‘dan zorla aldım,” dedi Harry. “Bunu güvenle kullanabilir miyim?”
“Sanırım. Önemli yasalar asa sahipliğini korur, ama kazanılmış asa genellikle yeni efendisine boyun eğecektir.”
“O zaman bunu kullanabilir miyim?” dedi Ron, Kılkuyruk‘un asasını cebinden çıkarıp Ollivander‘a uzatarak.
“Kestane ağacı ve ejderha teli. On sekiz santim. Kırılgan. Kaçırılmamın hemen ardından bu asayı yapmak için zorlanmıştım, Peter Pettigrew için. Evet, eğer onu kazandıysan işini görecektir ve bunu başka bir asadan daha iyi yapacaktır.”
“Ve bu bütün asalar için geçerli, değil mi?” diye sordu Harry.
“Sanırım,” dedi Ollivander, dışarı fırlamış gözleri Harry‘nin yüzündeydi. “Derin sorular soruyorsunuz, Mr. Potter. Asa ilmi sihrin karışık ve gizemli bir dalıdır.”
“O zaman bir asanın sahipliğini alabilmek için bir önceki sahibini öldürmeye gerek yok?” dedi Harry. Ollivander yutkundu.
“Gereklilik? Hayır, öldürmek gerektiğini söyleyemem.”

"İsterse cinayetle el değiştirir olsun, bilmiyorum. Tarihi kanlıdır ama belki de bu derece arzulanan bir nesne olmasından veya büyücüler arasında tutkuya neden olduğundan kaynaklanıyordur.

Dediğin gibi mücadele yok. Ama asa sahipliği değişmiş. Sahibinden alarak kazanılmış asa olduğu için asa sahipliği de değişmiş. Ama Voldemort mürver asayı aldığı zaman onun sahibi Draco’yu yenen Harry idi. Ve Voldemort asayı Harry’den almadı.

2 Beğeni

O zaman biraz daha netleşti bende söyle bir yorum getirdim gene 1 2 kafamda soru var tabi . Draco , Albusa expelliarmus ile asayı kazandı sonra snape öldürdü, asa Dracoda.Malfoy malikanesinde harry ile draco kapışır hangi büyü ile kazandı hatırlamadım , draconun asasını kazanır ama işin garip tarafı mürver asada dracoda değil draco o zaman 2 asanın sahibi oluyor hem murver hemde kendininki harry dracoyu orda yenince o asayı kazandı o zaman mürverde oda geçmiş oluyor .Sonra Harry karanlık ormana voldemorta geliyor voldemort bu avada kedavra yapıyor harry ölmüyor içindeki hortkuluk ölüyor .Kendi hortlugu olduğu için diyelim başkası harry e öldüren laneti yapsaydı mesela bellatrix ı harry ölür müydü ve o zaman asa o lanete yapana geçer miydi ? Filmden bir sahnede sorum var bide cok hakim değilim dedin ama genede bilgilisin sormakta fayda var sana harry ölmedi ise albus ile bir sahne çekmişlerdi voldemortu lanetti yapınca o sahneyi tam anlamadım madem harry ölmedi öyle bir sahneye gerek varmıydı ölmedi beyazlar içinde albus ile konusurken olan hortluğun parçasını görüyor birde parça gidince harryden gene çatal ağız olur mu yoksa hortluluk gidince voldemortun özellikleride gitti mi ?

2 Beğeni

Buraya kadar yaptığın çıkarımlar son derece doğru. Ama bu soruyu ben de bilmiyorum. Bundan sonrası tahmin olur ancak.

Çok güzel bir bölümdü. O bölümü okumanı tavsiye ederim. Sana Dumbledore’un sözü ile cevap vermek istiyorum:
“Son bir şey daha,” dedi Harry. “Bu gerçek mi? Ya da kafamda kurduğum bir şey mi?”
Dumbledore içtenlikle ona baktı, parlak beyaz bir duman Harry‘yi sararken, kulaklarına gelen ses güçlü ve yüksekti.
“Tabi ki bu kafanın içinde gerçekleşiyor, Harry, ama neden bu gerçek olmadığı manasına gelsin ki?”

Evet. Bu soruyu Rowling’e sordular bak:
Harry artık bir Hortkuluk olmadığına göre, yılanlarla konuşamıyor mu?
JK Rowling: Evet, bu yeteneğini kaybetti ve bundan çok memnun.

2 Beğeni

Büyük ihtimal öyledir, teşekkürler, şu Mürver asa sorusuyla ilgili bir şeyler yazardım ama çok yorgunum, yarına kalsın. :grin:

Ölüm yadigarları kitabının en güzel bölümlerindendi.

1 Beğeni

Tavsiyeni dikkate alacağım ancak anlattığın gibi kitaplarda çok keyifli şimdi o bölüme girer isem baştan bir seri okumak zorunda hissedicem kendimi kaçırdığım bölümleri düşünücem risk benim çünkü için hiç okumadım kitapları, şimdi witcher serisini aldım ona başlıcam bitince o seriyide almayı düşünüyorum, verdiğin bilgiler içinde ayrıca teşekkurler

3 Beğeni

Bence mutlaka zaman bulduğunuz an okuyun, her şeyi daha iyi anlayacaksınız, o zaman sizi de HP Serisini Okumayanlar Cemiyetine alayım.
Bu arada foruma hoşgeldiniz. :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Rica ederim. Elimden geldiği kadar cevapladım.

@Rena Senden de kaçamıyor yeni üyeler. :joy:

2 Beğeni

Herhalde :joy: Teşvik ederiz artık.

2 Beğeni

Voldemort ve Harry Potter durumu kitapta net olarak açıklandı. Harry Potter öldü ama geri dönmeyi seçti. Eğer geri dönmeseydi asanın sahipliği Voldemort’a geçecekti. Harry Potter ve Dumbledore’un konuştuğu bölümde bunu Harry Potter net bir şekilde sordu. Dumbledore “İstersen dönersin istemezsin dönmezsin.” dedi . Harry Potter “Voldemort’ta mürver asa var.” diye yanıtladı.

Harry Potter’ın nasıl ölüp döndüğüne gelirsek Dumbledore bunun sebebinin Lily Potter’ın fedakarlığı olduğunu belirtti. Bu fedakaralık Voldemort’un kanından dünyaya bağlı olduğu için Harry Potter geri döndü. Çünkü Harry Potter arkadaşları için kendisini feda etti. Lily Potter’ın fedakarlığı Harry Potter’ın fedakarlığı geri dönme sebebi. Zaten sonraki sayfalarda net bir şekilde Voldemort’un büyülerinin bağlayıcı olmadığı anlatılıyor.

Voldemort’tan başkası olsaydı Harry Potter’ı öldüren değişik bir durum olur muydu sorusunun yanıtı ise olabilmesi için Harry Potter ve Voldemort’un birlikte ölmesi halinde fedakarlık büyüsü bozulurdu. Sorunun diğer kısmı olan “Eğer Voldemort da fedakarlık büyüsünü taşıyorsa o niye geri dönmedi?” olabilir. Bunun yanıtını Harry Potter son konuşmada söyledi. “Hala mı bir şeyler öğrenmedin Tom Riddle?” Voldemort Harry Potter’a Harry Potter’ın asası ile saldırdı. Harry Potter’ın elinde Draco Malfoy yerine anka asa olsaydı mürver asa Harry Potter’a sadakatini sunmayabilirdi.

3 Beğeni

:roll_eyes: :roll_eyes: :roll_eyes: Ben bu kısmı neden anlamadım?

1 Beğeni

Sırf bu sorular için üye oldum diyebilirim ,HP aklım takıldı internette ufak çaplı aramalar yaparken gözüme çarptı burası HP izlemeyenler cemiyeti mi? :smiley: bir gruba dahil olurken dışlanmış hissetmek böyle bişey olsa gerek…

3 Beğeni

Yani orası öyle tabi. Ben direkt sonucu alarak aslında Harry ölmedi içindeki hortkuluk gitti tarzı açıklamayı kabul ettim. Ama tam doğrusu sizin dediğiniz. Bu arada bu ölüm ta felsefe taşı kitabında bile vardı ama tabi biz o zamanlar bunu anlayamazdık.:slight_smile:

Evet o son kısmı ben de anlamadım. Anka asa da hemen yanındaydı kırık olarak. Zaten mürver asa ile Harry ilk olarak anka asayı tamir etti.

1 Beğeni

Yanlış anladınız galiba.

Bir şey diye yazmanız hayırınıza olur :grin:

Yukarıdaki mesajları okuduğumda hem ağrıkesiciye ihtiyaç duyuyormuş gibi, hem de Harry Potter serisini hiç okumamış, hakkında hiç bir şey bilmiyormuş gibi hissediyorum. :roll_eyes: :frowning: :frowning_face:
Şimdi ben anlamadım Harry geri dönmeyi seçmeseydi tam olarak ölmüş mü olacaktı? 4 yıl önce gecenin bir yarısı bu soruyu soracaksın deseler asla inanmazdım.

1 Beğeni

Yanlış anlamadıysam eğer şu soylemek istemiş olabilir potter da malfoyundan kazandığı asa ile tom ile duelloya girdi eğer kendi asası ile duelloya girse idi asa ona bağlılığını göstermezdi ve bu arada bişey ilgili kötü bir anın var sanırsam ?

1 Beğeni

Fedarlık büyüsü demişssin aklıma takıldı felsefe taşında bu büyü fedakarlık ,sevgi büyüsü olarak geçen büyü mü ile voldemortu dokunarak prof quirrell ancak ateş kadehinde bu büyü ortadan kalkmıyor mu tom elini harrynın alnına dokunara kanının bir damlası neler yapıyor diyerek ?

1 Beğeni

Sanırım bunu kastetti.

Yoo, yazım kuralları falan … :grin: