SPOILER! Rowling'in Yazarlığı Kötüleşiyor mu?

Rowling’in zekasına ve hayal dünyasına kimse kolay kolay birşey diyemez ama bu sefer Fantastic Beast 2 filminde bize zorlama ve mantık dışı bir hikaye ile karşımıza çıkarması beni üzdü hele sondaki Credence ve Dumbledore (nedendir bilmem bana Sherlock’u hatırlattı) ile alakalı sahne ve ek olarak Dumpledore’u şekil değiştirme yerine karanlık sanatlara karşı savunma öğretmeni olarak karşımıza çıktığı sahnede b*kunu çıkarmış ve sanki biraz filmle ilgili diğer bir eksiklikte flashback’lerin eksikliği oldu (sırf bu konu üzerine bir çalışma yapmak için olabilir) ben şahsen güzel bir Dumbledore ve Crindelwald sahnesi görmek isterdim onun dışında görsel efektler gayet güzeldi ve oyuncular taşımış yani lafın kısası Rowling kendi kitaplarıyla büyümüş olan ve onun hayal gücünü tanıyan bize bu hikayeyi sunmuş olması benim düşünceme göre paslanma ya da artık tamamen kar amacı gütmekten kaynaklı ama her şeye rağmen yeniden Hogwarts’i görmek bile filme gitmeye değer okuduğunuz için teşekkür ederim

Edit: bazı yerlerde okuduğum " kitabı olmadığı için filmin böyle olduğunu" ya da “diğer filmlerde işlenecek konu olması adına böyle zorlama bir senaryo ile film yapıldığını” söylüyor ve bunlara dayanarak anlayış göstermemizi isteyen insanları açıkçası hiç anlamıyorum. Harry Potter kitaplarıyla filmleri benim çocukluğum J. K Rowling’de en sevdiğim yazarlardan onun böyle zorlama bi senaryo yazması beni üzdü ve şaşırttı. Kimse kusura bakmayın ama benim bu yazar, kitaplar ve filmler benim çocukluğum ve böyle düşünmemi sağlayacak kadar ucuz değil.

1 Beğeni

Öncelikle spoiler yazsan iyi olurdu.

Credence olayını göründüğü gibi kabul etmemek gerek, farklı açılardan da bakabilmeliyiz. Fakat teorilere açık bir konu olduğu kesin.

Dumbledore’un neden Biçim Değiştime hocası olarak karşımıza çıkmadığının filmde cevabı vardı, dikkatli izlemedin sanırım. Bu filmdeki zaman diliminden önce Karanlık Sanatlara Karşı Savunma hocasıymış demek ki, bunda anlaşılmayacak bir durum yok.

Seri 5 filmden oluşacak, daha 2. filmden Dumbledore-Grindelwald flashbacki beklemek biraz haksızlık sanki. Tamam olsa güzel olurdu ama olmadığı için de kızmamak gerek bence. 3-4-5 var daha.

Son olarak roman yazmak ve senaryo yazmak çok farklı şeyler. Tabii ki roman yazma sanatında Rowling bir usta. Bunu Boş Koltuk romanını da okumuş ve hayran kalmış biri olarak söylüyorum. Bu sebeple senaryo yazarlığının biraz daha geri planda kalıyor olması doğal. Yine de abartılacak kadar kötü olmadığını düşünüyorum ben.

Mesaja ekleme: Başlıkta spoiler yazmışsın şimdi fark ettim kusura bakma.

2 Beğeni

Rowling’in yazarlığı kötüleşiyor mu? çok ama çok yanlış düşünüyorsun. Kitap yazmak ve film yazmak arasında dağlar kadar fark var.

2 Beğeni

Kesinlikle evet .kzkzkms

2 Beğeni

@AliCagan4235 aynen katılıyorum. Bence lanetli çocuğun da pek başarı yakalayamaması bu yüzden… biri roman serisi biri senaryomsu birşey sonuçta

2 Beğeni

Ben, Rowling’in HP serisini bir başına yazdığını düşünmedim hiçbir zaman. Sonraki kitaplarda tek başına bir şeyler yapmaya çalıştı fakat sıva görevi gören arkadaşları olmayınca duvar sağlam olmadı.

1 Beğeni

Bu ithamını destekleyici nitelikte kanıtlar sunarsan seviniriz. İddaa sahibi kanıtlamakla yükümlüdür ne de olsa. Aksi halde iftira olur ve bu hiç hoş bir şey değil.

1 Beğeni

aslında arkadaşımız da fikrini belirtmiş. Daha doğrusu kafasında oluşturduğu bir tez diyebiliriz buna. İftira falan bence biraz ağır olmuş. Yazarı sahiplenmek güzel tabi de, biraz abartmışsınız bana sorarsanız.

2 Beğeni

Bu arada söylediğimden @Waxillium ’ a katıldığım sonucu çıkmasın. Ben öyle düşünmüyorum.

2 Beğeni

Belki de bu film, bizim böyle düşünmemizi amaçladı. Diğer filmlerde bu şekilde düşündüğümüz için gelişen olaylara şaşıracağız. Dumbledor ve Grindelwald kavgası mutlaka göreceğiz. De başrol oyuncusu ne ayak ben hala onu çözemedim. Newt ile Hagrid arasında bir bağlantı mı var acaba ?

1 Beğeni

Ben izleyicisini bu şekilde hayal kırıklığını bilerek yarattıracağını sanmıyorum. Aslında ben filmi bayağı beğendim

Aslında filmde Newt’in o yakın geçmiş büyüsü filan hoşuma gitti. Var bu adamda bir şeyler. Daha ön plana çıkartılmalı diye düşünüyorum. Potansiyelini göstermiyor gibi geliyor bana. Ayrıca, Credence hala nedir ne değildir göremedik. ileride, Woldemort filan çıkarsa çok gülerim :smiley:

1 Beğeni