Stanislaw Lem Kitapları

Türkçeye çevrilmiş farklı yayınevinde olan kitapları telif nedeniyle sonraya bırakılıyor, hakları Alfa’ya geçince basılacak muhtemelen.

Yine sorar öğreniriz ilerleyen zamanda hele şu kitaplar bir görünsün. :slightly_smiling_face:

5 Beğeni

Yenilmez Lem kitaplığında er ya da geç olacak herhalde ama İthaki Bilimkurgu Klasikleri’nden bir kitabın telifini sizce bırakır mı? Nasıl işliyor bu telif işleri bilmiyorum ama bilen biri varsa aydınlatırsa sevinirim.

1 Beğeni

Ben bu kitap için sormuştum daha önce opsiyonel yayıncı olduğumuzdan telifler bize geçecek demişti yetkili. Önümüzdeki yıl basılacak diye hatırlıyorum.

Telif işlerinde yazarın telifi alınıyor, yazarın telifini alan yayınevi opsiyonel yayıncı olarak geçtiğinden daha önceki baskıları yapan yayınevleri teklifleri bırakmak durumunda kalıyormuş diye biliyorum.

Daha da farklılıklar vardır belki orasını bilemiyorum.

4 Beğeni

İthaki de bkk dizisinde bir eksik daha çıkar o zaman. :sweat_smile:
Ben Solaris bekliyorum esasen. Bakalım, en azından bu seride dost körpe çevirisi olmayacak ve eksik kitabım olmayacak sanırım.

Serinin sırt kısımlarındaki LEM yazısı ciltler inceldiği için değişmiş son 2 ciltte, bunu da sevmediğimi belirtmek istiyorum ayrıca. Aslında eski boyutlarda yazılabilirmiş gibi geliyor çünkü bana.

Yeri gelmişken sana bir şey soracağım, öykü derlemelerinde telif nasıl oluyor bilgin var mı?

4 Beğeni

Sanırım Alfa görüntü açısında kötü olur diye böyle numaralandırmış. İncecik kitaba o büyüklükte yanlamasına sığmazdı zaten. Ha, punto küçültülebilirdi belki ama o da kötü görünecektir diye böyle yapmışlar.

2 Beğeni

Beni de rahatsız etti açıkçası bu durum. En azından diğer 4 kitap gibi sırtta kapak görselleri olsaydı güzel olurdu diye düşünüyorum.

1 Beğeni

Öykü derlemeleri için telif durumu hakkında bilgim yok ama öğrenmeye çalışırım.

Yenilmez için telif değişikliği olacağını düşünürsek seriden bir eksik kitap daha olacak demek ona göre kendinizi ayarlayın. :smile:

1 Beğeni

İşte bunlar hep plansızlığın sonuçları bence. Basılacak Lem kitaplarının hepsinin eşit veya yaklaşık sayfa sayısına sahip olmayacağı belli değil mi? Belli. O zaman ona göre en baştan bunlar ayarlanabilir diye düşünüyorum. Tabi bu plansızlık sadece Alfa’ya özgü değil. Pek çok yayınevi yapıyor benzer hataları. Hatta Altın Kitaplar, Dan Brown kitaplarında sırt yazısının yönünü bile farklı farklı yapıyor. Biri yatay, biri dikey vs vs…
Lem kitaplarında sırt bölümündeki Alfa yazısının yönü de farklı örneğin. Ha bunlar okumaya engel değil tabi ki. Sonuçta Alfa’ya bu kitapları bastığı için teşekkür ediyoruz ama keşke daha özenli olunsa diye temennide bulunuyoruz.

11 Beğeni

Dünyada Barış ve Gelecekbilim Kongresi’nden sonra hangi eser basılacak belli mi?

1 Beğeni

Bir bilgi yok gibi ama bir soralım Alfa’ya.

2 Beğeni

Mükemmel Boşluk ve Sahibinin Sesi olduğunu söylemişti @Strenergy.

4 Beğeni

İthaki’den çıkan Yenilmez kitabı sıfırdan Lehçe’den çevrilmişti.( İletişim’den çıkan Almancadan çeviriydi sanırım.) Keşke bu kitaplar da orjinal dilinden çevrilseydi.Çoğu İngilizce çeviriden çevrildi galiba.

2 Beğeni

Ne diyeyim, Lem bir türlü ısınamadığım bir yazar. Aden ve Solaris’i okudum sadece. Solaris muhteşem bir kitap ama okurken çektiğim sıkıntıyı unutamıyorum. Betimlemeleri çok soğuktu ve zorlanmıştım baya. Aden’i zorlukla bitirdim zaten. Fazla ağır geldi bana. Yazarın zekasına hayranım ama anlatımında beni iten bir şeyler var. Alfa’nın yeni bastığı Lem’ler iştahımı kabarttı, Yıldız Güncesi ile bir şans daha vereceğim. Cidden sevmek istiyorum Lem’i. Bilimkurguya tutkun biri olarak iyi bilimkurguya her zaman aç bünyemi böylesi zeki ve üretken bir yazarla besleyememek kötü hissettiriyor.

2 Beğeni

Belki de Gelecekbilim Kongresi ile Lem e bir şans daha verseniz daha iyi olur…

2 Beğeni

Ben de Gelecekbilim Kongresi ile giriş yapicam Lem’e, diğer kitaplarına nazaran giriş için çok daha iyi bir eser diyorlardı.

Neden böyle düşünüyorsunuz?

Burası çok boş kalmış.Mükemmel Boşluk ile Sahibinin Sesi ne zaman gelir?

Aralık sonu ya da Ocak ilk yarısında gelecekmiş. :frowning:

1 Beğeni

Sahibinin Sesi, şu ana kadar okuduğum en ağır bilim kurgu eseri olabilir. Stanislaw Lem macerasına Yenilmez ile başlamıştım ve Yenilmez eseri yeni basıldığında öğrenciydim. D&R’ da bir kitap satın alana ikincisi %50 indirimli yazdığı için ve İthaki bilim kurgu serisinde yer aldığı için okumuştum, yani ucuz diye satın aldığım kitaptı. Lem maceram böyle başlamış ve şimdi 11 kitabını bitirmiş bulunmaktayım. Sahibinin Sesi, 1000k sitesinde puanı 6.8 olduğunu için bir şüpheye düşmüştüm. Ama Kitap 1000k sayfasının ne kadar boş ve ergen kaynadığının adeta tesciliydi. Sahibinin Sesi ilk 40 sayfa da kafam allak bullak oldu ve ne okuduğumu açıkçası tam kavrayamamıştım. Ta ki ilk eşiği geçtikten sonra olaylar öyle bir sürükleyici hal alıyor ki anlatamam. Şunu da belirtmeliyim, normalde 1-2 saatte ortalama 100 sayfa okuyan biri olarak bu kitapta yalnızca 20-25 sayfa ilerleyebiliyor idim zira o kadar çok bilmediğim kelime vardı ki… Neyse kitabın son 140 sayfasını soluğum kesilerek okudum ve son kısım da ise Lem’in önünde yine şapkamı çıkartmak zorunda kaldım. Lem her kitabında beni etkilemeyi başarıyor, ne kadar zorlayıcı eserleri olursa olsun çok farklı bir yazar. Kısaca eser gözünüzü korkutmasın, evet zor kısımları var ve çok farklı kelime darağacı istiyor. Her iki sayfada bir Google kelime yazıp araştırmama sebep oluyor…(benim cahilliğimden de olabilir) Ama yine de kitap insanı düşünmeye ve sorgulamaya itiyor. Kitabı bitirdiğimde, yatakta iki saat düşünmeme sebep olmuştu :slight_smile: Kısaca okumanızı öneririm efendim.

12 Beğeni

Çok güzel bir yorum olmuş, elinize sağlık. Ben çok seviyorum Lem’i ama herkese hitap etmeyecek bir yazar olduğu da bir gerçek. Ben de 7 kitabını ve 2 de derlemede bulunan hikayesini okumuşum (ben Lem’e Aden ile başlamıştım, bu sebeple Aden çok özel benim için) ve şu ana kadar Maske öyküsü hariç beğenmediğim yok. Yani bana çok hitap eden bir yazar ama kimseye de kolay kolay tavsiye edemiyorum. :slight_smile: 1000k içinse çoğunluk kitapları türü içerisinde düşünmüyor, ben okuyamadım, bana uymadı bu yüzden 1 deyip geçiyorlar. Halbuki kendi türü içerisinde kıyas yapmak lazım. (tabii okuyup değerlendirip, tür içerisinde puanlama yaparak düşük puanı uygun bulanlara sözüm yok)

1 Beğeni