Star Trek: Picard

Star Trek. Bizdeki adıyla Uzay Yolu. Yaratıcısı Gene Roddenberry’nin, insanlığın hatalarından ders aldıkça daha iyi bir geleceğe kavuşacağı inancının eseri. Bin bir türlü mucize ve tehdidin kol gezdiği uzay boşluğunda, bilinmeze doğru korkusuzca yol alan, iyimserliğini ve prensiplerini kaybetmemeye çalışırken insanlığını tekrar ve tekrar keşfeden kâşiflerin yolculuğu. Hikâyeleri ve mesajlarıyla çerezlik bir bilimkurgu maceralarının ötesindeydi. Popüler kültüre Mr. Spock karakterini ve ünlü Vulcan selamını kazandırmaktan daha fazlasıydı. Bu yüzden sadık hayranlar edindi. Ve o sadık hayranlar Star Trek evreninin yıllara meydan okuyabilmesine ve seri adına her şey bitmiş gibiyken sahalara geri dönebilmesine olanak tanıdı. Televizyon dünyasının zorlu üretim süreçlerine, düşük reytinglerin tehdidine, iptallere, vs. karşın, Star Trek evreni 54 yıldır varlığını sürdürdü.

Şimdiye kadar altı televizyon serisi, bir animasyon serisi, on üç sinema filmi ve kitaplar, çizgi romanlar, oyuncak serileri sığdıran Star Trek evreni genişlemeyi sürdürüyor. 2020’yse Star Trek için çok özel bir yıl olacağa benziyor. Star Trek Discovery 3. Sezonuyla geri dönecek. Düşük rütbeli mürettebatın maceralarını konu edinen komedi animasyon serisi Star Trek: Lower Decks yayınlanacak. Fanları en çok heyecanlandıransa, Star Trek: Picard. Efsanevi kaptanın geri dönüşünü müjdelenir müjdelenmez diğer projeler gölgede kaldı.

Picard’ın gözüktüğü son çalışma Star Trek: Nemesis’di. Efsanevi kaptanın serinin en kötü sayılan işlerinden biriyle veda etmesi hayranları üzmüştü. Amazon Prime Video’da yayınlanacak 10 bölüm dizi, kaptanı yepyeni bir maceraya atarak Star Trek dünyasına geri döndürüyor.

Patrick Stewart Jean-Luc Picard rolüyle geri dönerken, eski serilerden tanınan karakterler de gözükecek. Star Trek: The Next Generation’dan Data (Brent Spiner), William Riker (Jonathan Frakes), Deanna Troi (Marina Sirtis), Borg Third of Five ya da nam-ı diyar Hugh (Jonathan Del Arco) ve Star Trek: Voyager’dan Seven of Nine (Jeri Ryan) da dizide yer alacak. IMDB’ye göre eski dostlar en fazla bir iki bölüm gözükecek gibi. Tabii dizi çıkınca rollerinin büyüklüğü o zaman anlaşılacak.

Dizi zaten emekli kaptanımızın yepyeni bir ekiple maceraya atılmasını konu ediniyor. Stewart’a eşlik edecek yeni ekipte Santiago Cabrera, Michelle Hurd, Alison Pill, Evan Evagora, Harry Treadaway gibi isimler yer alıyor.

Dizinin Konusu: Oldukça klasik. Yıldız filosundan ayrılan Jean-Luc Picard, evine dönüp aileden kalma üzüm bağı ve şarap üretimiyle uğraşmaktadır. Bir gün tanımadığı genç bir kadın (Isa Briones) kendisinden yardım ister. Genç kadının gizemli yabancılar tarafından saldırıya uğramasına şahitlik eden Picard, soluğu doğruca Yıldız Federasyonu’nda alır. Ancak ihtiyaç duyduğu desteği alamaz. Meseleyi kendi çabasıyla halletmekten başka çaresi kalmaz. Eski tanıdıklarına danışarak kendi çabalarıyla bir ekip toplamaya çalışır. Picard kendini adadığı yeni görevi esnasında eski düşmanları Borg ve Romulanlar’la karşılaşacaktır.

Dizinin Yayın Tarihi: 23 Ocak 2020

2 Beğeni

Geçtiğimiz gün dizinin Hollywood galası yapıldı.

Dizinin Avrupa galası Londra’da yapıldı. Ian McKellen (Gandalf, Magneto) Patrick Stewart’ı (Picard, Charles Xavier) yalnız bırakmamış.

Metrolar bile afişlerle süslenmiş. CBS ve Star Trek yapımcıları Picard dizi konusunda bayağı umutlu olsa gerek. Picard’ın namı Star Trek Discovery’yi gölgede bıraktı.

Dizinin ilk üç bölümü Londra galasında gösterilmişti. Gelen tepkiler bir hayli olumlu. En azından dizinin ilerideki bölümlerinde ne olacağını merak ettirecek kadar iyi olduğu yönünde. Genellikle serinin diğer pilot bölümleriyle karşılaştırılmalar yapılmış. Genel olarak da Picard’ın pilot bölümü kişisel listelerde hemen üst sıraya çıkmış.

Pilot bölümün yarattığı etki, oldukça sinematik olduğu, Picard’ın geçmişini bilmenin avantajı vesilesiyle kendini çabucak ısındırdığı ve yeni karakterlere ve hikâyelerine karşı hemen ilgi uyandırdığı yönünde. Elbette iyi bir başlangıç yapması dizi için yeterli değil. Aynı çizgiyi sürdürüp sürdürmeyeceği de mühim. Bunu öğrenmek için 24 Ocak’tan itibaren diziyi hafta hafta takip etmemiz gerekecek. Umarım pilot bölümün yarattığı etki, dizinin tamamına yayılarak iyi bir ilk sezon izleriz.

Eğitim hayatım bile Star Trek: Next Generation ile şekillendi bu dizi için oldukça heyecanlıyım. Kaptan Picard benim idolümdür.

Edit: Tüm Star Trek dizilerini ve filmleri tekrar tekrar izledim lakin Discovery dizisini hiç sevmedim… Makine mühendisliği okuyorum Pek sevgili kaptan Picard ve usta La Forge a saygılar.

1 Beğeni

Discovery, Star Trek bilmeyenlere evreni tanıtmak gibi. Federasyon prensiplerinden neden ayrılmamalı, sorusunu sezon sezon işliyorlarmış gibi bir havası var. Dizinin en büyük kusuru, havalı ama hem kendi hikâyesi hem de Star Trek usulü açısından tutarlılıkta sorunlu tercihleri.

Ne yalan söyleyeyim, Discovery’yi yapmaya çalıştığı şeyler sebebiyle takdir ediyorum. Star Trek dünyasında olup da nefret ettiğim iki öğeyi, Ayna Evren ve Section 31’i o evren içerisinde anlamlı bir yere oturtturmuşlardı. “Yıldız Federasyonu neden olabildiğince barışçıl prensipte hareket etmeli?” ya da “Korkuya kapılaral acı tecrübelere dayanan prensiplerimizden ödün vermek bizi neye dönüştürür?” gibi ufak ama mühim soruları, nefret ettiğim o öğeleri kullanarak işleyebilmeleri hoşuma gitmişti.

Sanırım bu yüzden Discovery’nin Picard dizisinin gölgesinde kalmasına biraz üzüldüm. Discovery yer yer tökezlese de yeni bir şeyler sunmaya çalışıyor. Picard ilk duyurulduğunda fanlara özel bir çalışma olmasından, geçmişe bol bol gönderme yaparak fanların kalbini geri kazanmaya çalışan bir iş olmasından endişe diyordum. Söz konusu Star Trek olunca, fanservisliğe kayan tercihler bana geri adımmış gibi geliyor.

Elbette Picard cephesinden gelen haberler onun da alışılmışın dışına çıkacağı yönünde. Federasyon’a ve değerlerine ufaktan ufaktan şüpheyle yaklaşan bir Picard’la karşılaşmamız olası. Dizinin Brexit İngiltere’si ve Trump Amerika’sı üzerinden günümüz dünyasını yorumlaması Star Trekçe. Ancak işin içine “inandığımız, bizi biz yapan değerler çözümün değil sorunun parçasına dönüşüyorsa?” sorunsalı eklenince, fanları Discovery’den bile daha fazla kızdıracak bir değişikliğe gidilip gidilmeyeceği kuşkusu içerisindeyim. Dizide, Federasyon idealleri adına Federasyon’a karşı gelen bir Picard olursa içime su serpilir.

Neyse, endişelerimin sınanmasına çok az bir zaman kaldı.

Sir Patrick Stewart Canlı Yayında Şaşırttı!

Sonunda click-bait başlık atmaya layık haberimi buldum :sweat_smile:

Efendim, Sir Patrick Stewart, Picard dizisinin de yarattığı heyecan dalgasıyla dur durak bilmeden gala, tv programı gezip duruyor. En son, ABC’nin The View programına konuk olan usta aktör, ikinci sezonla ilgili sürpriz bir ismi açıkladı. Kim mi? Whoopi Goldberg. Yırtık rahibemiz Deloris, Ghost’un üçkağıtçısı Oda Mae Brown’ı, Mor Yıllar’ın çilekeş Celie Johnson’ı oyuncu, Star Trek The Next Generation’ın yan karakterlerinden Guinan’a hayat vermişti.

Stewart’ın açıklamasını harikulade kılansa Goldberg’in programın sunucularından biri olarak teklifi ilk defa o anda öğrenmesi ve dikkatlerden kaçamayan mutluluğu.

Stewart “…önemli bir şey duyuracağım, izniniz olursa, aa, burada resmi bir teklif için bulunuyorum, ve seninle ilgili Whoopi.” diyerek konuya giriyor ve Goldberg’e ikinci sezonda oynaması için teklifte bulunuyor.

O andan sonra Goldberg yüzündeki gülümseme kaybolmuyor.

Bu çok özel bir an. Özellikle Whoopi Goldberg için. Çünkü Star Trek’le ki bağı hayat verdiği Guinan karakterinden daha öncesine dayanıyor. Goldberg çocukken Star Trek The Original Series’i izleyerek büyümüş kuşaktan. Nichelle Nichols ve hayat verdiği Uhura karakteri Goldberg’e oyunculuk fikrini aşılan iki figür.

1 Beğeni

Star Trek: Picard, Sezon 1, Bölüm 1:

İlk bölüm yayınlandı. Gizemini fazla açık etmeyen, ama gizem yaratacağım diye çok da kasmayan bir ilk bölümdü. Sezonun ana hikâyesi ikinci ve üçüncü bölümlerde oturacakmış gibi.

Romulan mülteci sorunuyla değişen Federasyon… Beklenmeyen saldırı sonucu sibernetik yaşam formlarına duyulan korku… Federasyon’a küskün Picard… PKD hikâyelerinden alışıla gelen “Aslında neyim, kimim?” sorunsalıyla maceranın merkezinde yer alan karakter… vs…

Bu zamanda yepyeni, kimsenin aklına gelmemiş fikirlerle çıkmak zor mu zor. Dizide artık alışılagelmiş temaların tadında bir bileşimi. Bu yerinde bir karar. Bunları, “hiç yapılmamış” mantığında işlemeye kalksalardı, çok sırıtırdı. Bu haliyle keyifli bir seyirlik.

Neyse, bakalım sonraki bölümler neler getirecek.

Bölüme Özel Ek Bilgi: Adı geçen sibernetik uzmanı Bruce Maddox, The Next Generation’ın The Measure Of A Man bölümünde Data’yı incelemek isteyen uzmanın ta kendisi.

Spoiler alert________

İlk bölüm hoşuma gitti ama romulus a saldıran o kadar sentetik ne zaman üretildi star trek evreninde hatirlamiyorum birde 10 bin kurtarma feribotu gitti deniliyor saldırı olunca vazmi gectiler boyle dümdüz karsilik vermedimi federasyon bu adamların gorevi hic kimsenin gitmedigi yerlere cesurca gitmek değilmi :grinning:

Olay şöyle:

Romulan sistemindeki güneş süpernovaya dönüşecek. Bu geniş çaplı bir alanı etkieyecek bir olay. Pek çok gezegen ve üzerindeki yaşamı etkileyecek. Romulan’lar da çareyi Federasyon’dan yardım etmede arıyorlar. Amiral Picard da, her yaşam değerlidir, düsturuyla yardım hareketinde öncülük ediyor. Federasyonun vazifeleri arasında kaşifliğin yanı sıra diğer kültürlerle ilişkiler kurmak da var. Buna yeri geldi mi kanlı bıçaklı olunan düşmanlar da dahil. Federasyon geçmişte pek çok defa kanlı çatışmalara girişmiş olsalar da Klingon’lar ve Romulan’larla barışçıl işbirliklerine gidebilmiştir. Örneğin, Dominion Savaşı. Eski düşmanlar olan Romulan’la yardım etme hususunda bazı çekinceler olsa da Amiral Picard onları ikna etmeyi başarıyor.

10.000 salvo kabiliyetli gemiyi toparlayıp 900 milyon Romula vatandaşının tahliyesine seferber ediliyor. O tahliye ve yarattığı karmaşa esnasında, bilinmeyen bir sebeple kendi başına hareket eden bir avuç sentetik Mars savunma sistemlerini etkisizleştirip, oradaki tersaneye ve armadaya saldırıyor. Dost zannedilen bir avuç geminin ani saldırısına karşılık o an için pek bir şey yapılamıyor. Bir tür Pearl Harbor Baskını durumu.