Star Wars Hakkında

A New Hope’da Luke tatooine de iken ufuktaki iki güneşe bakmasından bir şey hissetmiyorsanız yol yakınken vaz geçin :smiley:

Disney’in eski hikayeleri Legend sayması ve silmesi, sonrasında kendisinin daha kötü bir zaman çizelgesi oluştarak her şeyi batırdı. Eski hikayelere bakıyorum birde şimdi Disney’in çıkardıklarına çok kötüler. Onca yıllık Sith tarihi, KOTOR, Dark Times vs bunlar gerçekten güzel hikayelerdi. Obi Wan dönemi mesela eski hikayelerde Dark Times zamanında geçiyor. Hikayede çok fark var.

Bende Disney sonrasın Star Wars evreninden memnun değilim. Çizgiroman ve kitap okumalarına ara verdim. Çok saçmalamaya başladılar.

2 Beğeni

Bakalım bu akşam 4.filme başlayacağım. Ama YouTubeda star wars evren özet videolarına bakıyorum. Bu yaştan sonra tüm külliyati tekrar izlemek çok zahmetli olur.

SOn birkaç günde mandalorion ve boba fett dizilerini izledim. Disneyin filmlerinden nefret etsem de( o kadar ki sadece ilkini izledim) bu iki dizi baya hoşuma gitti. Umarım öyle düşünen tek ben değilimdir.

Şimdi 4.filme başladım ama en son izlediğimde berbat bir kalitede izlemiştim filmi. Ama şuan dolby atmos ile izliyorum. Sanki görüntü kalitesi olarak ilk 3 filmden pek bir farkı yok desem yeridir.

Son filmide şimdi bitirdim ama kafama saçma bisey takıldı. Kutlamalar esnasında Luke Jedilerin hayallerini görürken, daha rol almamış Anakin Skywalkerı nasıl gördü. :roll_eyes: Hayden christensen miydi aktörün ismi?

1 Beğeni

Sonradan eklenen bir sahne o.Çıktığı yılda yoktu Anakin.

3 Beğeni

Benim Lukas’ın en çok eleştirdiğim değişikliiklerinden bir tanesi.

Çünkü Anakin sith lordu olduktan sona karanlık zamanlarda yani imparatorluğun ilk yıllarında ilk olarak jedi tapınağındaki çocukları acımadan kesti, jedi avına çıkarak jedileri yok etti, işgence etti. Sonra kendi oğlunu imparatordan kurtardı ve imparatoru havalandırma şaftına attı diye affedildi. Saçma tarafı bu.

İsim olarak vardi. 1983’de basilan Return of the Jedi romaninda Darth Vader’in isminin Anakin Skywalker oldugu ve Obi Wan Kenobi tarafindan bir yanardag gezegenindakk duelloda yanarak bu hale geldiginden bahsedilir.

Affedildi derken sadece kendi Luke affetti, değil mi?

Ben o sahneyi kastetmiştim fakat bu bilgiyi de hiç bilmiyordum.Öğrendiğim iyi oldu,sağolun.

Ben affedildi olarak tabir ettim tabi. Bunun bir yerde açıklaması vardır. Fakat Darth Vader öldükten sonra hemen sonra nasıl güce dönüşmeyi öğreniyor? Sith olarak o kadar karanlık tarafa daldıktan sonra nasıl gücün aydınlık tarafına geçebiliyor bana saçma geliyor. Darth Vader’ın gücü ve yaptıkları göz önüne alındığında gücün aydınlık tarafında dönmemesi gerekiyordu.

Bu cok uzun ve net bir ortak paydasi olmayan bir tartisma. Disney’in kendisi bile somehow Palpatine resurrected tarzi bir replik kullanacak kadar olayi boşlayarak ve Dyad Bağı diye birsey uydurup context’i tamamen bir tarafindan anlayarak eski meseleleri icinden cikilmaz hale getirmis olsa da en kisa ve net aciklama, Episode VI’daki endgame’in sadece tek cozumu olmasi (bkz Yoda’nin bahsettigi diger ihtimalin Leia degil Anakin olmasi durumu), Star Wars evreninde de semavi dinlerdeki gibi yargilayici / affedici bir otorite yerine gecen kozmik bir kisilik olmamasi uzerinden dusunulebilir. Thrawn Uclemesi’nin ilk kitabinin ilk sahnesinde Obi Wan’in Luke’a “artik bilincimi sana ulastirmak eskisi kadar mumkun gozukmuyor, bu seninle son gorusmemiz olabilir” demisti, bu da bu baglamda gucle bir olmus bir iradenin bile bir noktada kaynaga cekildigi ve o noktada kisisel benliginin silinip literal anlamda notrlenip gucun kendisine karistigi anlamini cikartmistim. Yani Anakin benim yorumuma gore Palpatine’i oldurup kendi chosen one dongusunu tamamlayinca Obi Wan cozmek icin yillarini verdigi gucle bir olma kodunu son saniyelerinde ona verdi ve Anakin de zaten siradan bir Jedi’den cok daha fazlasi olan bir kudrette bir guc potansiyelini temsil ettiginden bunu cok hizli sekilde kendisine aktarabildi diye düşünüyorum. (Yada belki Palpatine’in ogretilerini kendi kendine sentezleyerek bu sonuca kendi kendine de varmis da olabilir, bilemeyiz) Iyiler de guce karisacak, pisligin dibi tipler de guce karisacak, o halde bunun anlami ne diye de sorulacak olursa da guc kavraminin plani oldugu, ama taraf tutmadigi, dolayisiyla Anakin’in hayatinin son gununde kendi dongusunu tamamlamasinin da o planin sonucu oldugu yonunde bir fikir belirtilebilir. Ozgur irade bunun neresinde peki, o da ayri bir tartismanin konusu olsun.

Fakat kesin olan sey su ki, su padawan olurken hakkimi helal etmiyorum dedi, Anakin gitti bunu arafta buldu, helallesti, cennete oyle gitti, 40 tane huriye kostu yada Anakin gitti Yoda’ya Dooku’nun kollarini nasil kestigiyle ilgili onbinlerce yil pis pis sakalar yapti, filan, oyle birsey yok. Star Wars evreni bu sekilde islemiyor.

Serinin 7. filmi olan Force Awakens’ten önce Star Wars serisine tabiri caizse tapıyordum. Öyle bir film yaptılar ki 2 saat içinde bir serinin fanatiği olan bir insanı buz gibi soğutmayı başardılar. Bu sadece bana özgü değil, başka Star Wars hayranlarından da aynı şeyleri duydum, okudum. Bakın bu gerçek bir başarıdır. J.J. Abrams bu başarısı için alkışlanmalı. Hatta ben sadece Star Wars serisinden soğumakla kalmadım. Bütün remake, spinoff, devam hikâyesi gibi şeylere alerji geliştirdim.

Ben eskiden Star Wars serisinin bütün filmlerini, animasyon dizilerini, oyunlarını takip ederdim. Forumlarda tartışmalara katılırdım. Viki sayfalarına katkıda bulunurdum. Yürüyen bir Star Wars ansiklopedisi gibiydim.

Serinin 6 filmle sınırlı kalmış olmasına sürekli hayıflanır “yapılsın artık şu yeni filmler” derdim her gün. Gelecek filmler hakkında teoriler ortaya atılırdı ve bol bol tartışırdık. Bazen basına “yeni film gelecek” diye haberler düşerdi ve heyecanlanırdım ama o filmler hiç gelmezdi.

En sonunda yeni bir üçlemenin geleceği kesinleşince sevinçten havalara uçmuştum. Force Awakens’in yayınlanacağı tarih bir yıl öncesinden belli olmuştu. Ben de şafak sayan asker gibi gün saymaya başlamıştım. Her gün İmparatorluk Marşı’nı dinleyerek güne başlıyordum. Her fırsatta film hakkında yeni haber ve fragman var mı diye interneti kontrol ediyordum.

O derece hastasıydım ya. Kendimi Star Wars âlemine öylesine kaptırmıştım.

Her neyse. Nihayet beklenen gün geldi. Film sinemalara geldiği gün bir koşu gittim ve salondaki yerimi aldım.

Film bittiğinde çok büyük bir hayal kırıklığı yaşamıştım. Sorun sadece filmin kötü olması değildi. Oyunculukların vasat olması, senaryonun sıkıntısı, efektler, vs. pek çok şey iyi ya da kötü olabilir. Fakat asıl mesele filmin Star Wars âlemime ihanet niteliğinde olmasıydı. Genişletilmiş evren iptal edilmiş, yerine saçma sapan bir konu yazılmış, gücün aydınlık ve karanlık tarafı hakkındaki her şey ters yüz edilmiş ve daha pek çok yanlışla seri katledilmişti. Ve bunlar, George Lucas’ın engel olmamasıyla ya da olamamasıyla mümkün olmuştu.

O gün sinema salonuna bir Star Wars müptelası olarak girip, iki saat sonra seriden buz gibi soğumuş biri olarak çıktım. İhanete uğramış, aldatılmış hissediyordum. Star Wars serisinin devamı gelsin istediğime pişman olmuştum. O gün anladım ki bazı şeyler olduğu hâliyle bırakılmalı ve öylece güzel kalmalı. Remake, spinoff, devam hikâyesi işlerine ondan sonra karşı çıkmaya başladım.

Daha sonra 8. film sinemalara geldi. Ben sinemaya gidip izlemedim. Arkadaşlara ve kardeşime sordum. 7. filmden bile kötü olduğunu söylediler. Ardından 9. film geldi. Yine izleyenlere sordum. Onun daha da kötü olduğunu söylediler. Onu da izlemedim. Ayrıca yan filmleri ve yeni çıkan dizileri de izlemedim.

Bugün kardeşim bana Obi-Wan Kenobi’yi izlememi tavsiye edince ona Star Wars serisinin benim için bittiğini söyledim. Şimdi de bu mesajı yazarak içimi döktüm. Belki iyidir Obi-Wan Kenobi dizisi. Belki Mandalorian da öyledir. Ama soğudum işte bir kez.

5 Beğeni

Yeni üçleme gerçekten berbat fakat ara sıra güzel yapımlar üretmeyi başarıyorlar.

Rogue One müthiş bir filmdi ve G. Lucas’ın Star Wars hayaline sadıktı. Aynı şekilde The Mandalorian umulandan bile iyi çıktı. Şaheser.

Bu ikiliye bir şans verip SW sevginizi tekrar alevlendirebilirsiniz. :slight_smile:

3 Beğeni

Lore’a sadık adamlar harici kişilerin dahil olduğu yapımlar maalesef batmaya mahkum oluyor. Bu da Star Wars için Dave Filoni demek. Şu an zaten toplu üretime geçtiler Marvel gibi. Seçerek izlemek lazım. Rogue One ve Dave Filoni’nin dahlinin olduğu yapımları dikkate alabilirsiniz,(Resistance, Force Awakens hikayesine uydurulmaya çalışıldığı için hiç beğenilmiyor sanırım onu atlamak lazım)

Obi Wan dizisinde yapılan ayrıntılı incelemeleri okuyunca artık emin oldum sayılır, şirkette işini düzgün yapan Filoni dışı kimse kalmamış. Filoni çok mükemmel, çok efsane demiyorum ama eldeki bu.

Star Wars Skywalker Sagaya çok saplanıp kaldı. Old Republic zamanlarına odaklansalar biraz ne güzel olacak. Veya Kotor oyunlarını film-dizileştirseler.

Mandalorian 2. Sezon, Bad Batch, Resistance ve Book of Boba Fett’i halen izlemedim, Obi Wan’i maden kampi kisminda hay lanet olsun deyip biraktim, ote yandan (yada herseye ragmen) Andor dizisine cok yukseldim ben sahsen, oyle boyle degil. Rogue One’in ardindaki tum kamera arkasi ekibin geri donmesi, butcenin Mandalorian’dan cok daha yuksek olmasi ve suanki canon’a anlatilabilecek en iyi araligi anlatacak olmasi acisindan soluksuz bekliyorum.

1 Beğeni

Tavsiyeniz üzerine fırsat bulduğumda bir göz atacağım. Ama önce yapımcı kadrosuna bakmam lazım. Kadroda J.J. Abrams varsa izlemem. Bu adamın şu ya da bu şekilde görev aldığı hiçbir dizi ve filmi izlememeye yemin ettim.

Benim merak ettiğim başka bir şey var: Star Wars serisinde @Tilqi_Gin de söz ettiği üzere Skywalker hikâyesine çok fazla bağlı kalıp başka çağlara dair dizi ve film çekmiyorlar. Madem öyle, neden Force Unleashed oyunlarını film ya da dizi yapmadıklarını merak ediyorum? Çok iyi bir hikâyesi olduğunu düşünüyorum. Starkiller karakteri bence bir film ya da diziyi hak ediyor.

İçiniz rahat olsun, Abrams’ı iki yapımda da çaycı bile yapmazlardı kaliteyi düşürür diye.

The Mandalorian’ın yaratıcısı Jon Favreau üstat. Ana diziden ayrı olarak bir de Disney Gallery: The Mandalorian adlı kamera arkasını ve yapımcılarla yapılmış söyleşileri izlediğimiz bir belgesel serisi var. Bana kalırsa en az The Mandalorian kadar eğlenceli ve bilgilendiriciydi. Kullandıkları kubbe benzeri devasa bir virtual reality teknolojisi vardı, ağzım açık kalmıştı. Söyleşilerden yazar ve yapımcı kadrosunun George Lucas’ın izinden büyük bir heves ve özenle gittiğini anlıyorsunuz.

Jon Favreau, Lucas’tan sonra SW evreninin başına gelen en iyi şey.

3 Beğeni