Star Wars Hakkında

Sadece bana mı star wars çok saçma geliyor ya. Lütfen beni bağışlayın ama gerçekten sevemiyorum ya :DDD hiç benim gibi düşünen var mı ? ve ya benim gibi düşünmesinin sebebi veya düşünmemesinin sebebini yazın.

2 Beğeni

Ben sadece star wars dan bahsettim, ondan başka çok gereksiz ve saçma şey olduğu konusunda haklısın. hayran olmanada şaşırmadım, zaten bende eskiden öyleydim. Sanırırm izleye izleye sıkıldım ve manasız gelmeye başladı o kadar.

Gereksiz demek büyük bir gaflettir. Sevmemek çok ayrı bir şey, hiç bir eser yoktur ki herkes sevsin.
Ancak Star Wars, sinema dünyasını kökten değiştirmiş bir eserdir. Senaryo yazımından tut, plot twist kavramına kadar her şeyi yerle yeksan etmiştir ve kendisinden sonra gelen tonla yönetmene ve sanatçıya ilham olmuştur. James Cameron, Christopher Nolan ve Elon Musk bunlardan sadece bir kaçı.

Görsel efekt tarafından bakacak olursa durum daha da korkunç. Bugün izlediğiniz bilimum Hollywood yapıtlarının görsel efektleri bir şirket tarafından hazırlanır. Industrial Light and Magic. Bu şirket George Lucas tarafından bizzat Star Wars 'un efektlerinin yapılması için kurulmuştur zira film, kendinden önceki yapıtların hiç birine benzemeyen maketlere, kuklalara ve bilgisayar efektlerine ihtiyaç duymaktadır.
Teknik konudan çıkıp senaryo kısmına gelecek olursak, sinema dünyasına malolmuş birçok kült sahnenin sahibi değil midir ? Hayatında hiç Star Wars izlememiş biri bile Darth Vader kavramından haberdar değil midir? Meşhur baba-oğul ilişkisi sinema tarihinde en çok gönderme yapılan sahneyi doğurmamış mıdır ?
Oyunculuk yönünden bakacak olursak, Harrison Ford efsanesini kim doğurmuştur?
Müziikler, prop ve set tasarımlarına değinmiyorum zaten. Bu devirde bu konuda yorum yapmak dahi abes kaçıyor.

Saçma diyecek olursak, bütün kurgu eserler direkt saçma olur zaten. Adı üzerinde kurgu. Star Wars bilimkugu da değildir ayrıca. Space Opera’dır. Dolayısıyla dış dünya ile bir mantık aranmaz. Sadece serinin kendi içerisinde tutarlı olması beklenir.

11 Beğeni

Bana kalırsa ne saçma ne de gereksiz.Ben seviyorum star warsı.Belki de çocukluğumdan beridir sürekli bir şekilde hayatımda olduğu içindir…Ayrıca saçma olduğunu da düşünmüyorum.Sonuçta fantastik bir seri (birçok kişinin söylediği aksine bilimkurgu değildir star wars ) ve kendi içinde bir tutarlılığı da var .aynı yüzüklerin efendisi serisinde ve benzer kurgu dünyalarda olduğu gibi.Kimse bu eserlerde mantık aramıyor.Adı üstünde tamamen kurgu.Sadece bir film olarak da kalmamış her türlü mecrada eserleri ve ürünleri de bulunmakta.Demek ki birçok kişi bu markanın değerlerinden yararlanıyor ve eğleniyor.Bu da onu gereksiz değil birçok kişinin eğlenmesini sağlayan bir gerekçe haline getiriyor.Beğenmemeni anlar ve saygıyla karşılarım sonuna kadar.Ama kesinlikle gereksiz değildir.Star wars markasının film sektörüne ve popüler kültüre olan katkısı inanılmaz boyuttadır.Demek istediğim şu ki beğenmeyebilirsin ama senin beğenmiyor olman kesinlikle saçma ve gereksiz olduğunu göstermez…

1 Beğeni

Beğenmemem aslında Sadece bana mı star wars çok saçma ve gereksiz bir seri gibi geliyor kelimesiyle neredeyse eş değer. orada seriye saçma demiyorm :smiley: sadece bana mı kelimesi olduğu için sadece bana saçma geldiği anlamına gelir. Star wars’ın sinema sektörü dışında her türlü şeyde parmağı var gerçekten o konuda etkileyici, hiç bir film ve ya kitabın bu denli büyük çaplı şeyler yaptığını görmedim. Hatta gereksiz olduğu konusunda saçmaladığımı da söylemek istiyorum. Hemen kaldrayım.

Düşünceniz yanlış veya doğru önemli değil.Gene de kendi fikrinizi söyleyip insanların da ne düşündüğünü merak etmeniz gerçekten çok güzel bir şey.Konuya farklı bir açıdan bakmanızı sağladıysam ne mutlu bana …

1 Beğeni

Sizinde bunu anlayışa karşılayıp yorumunuzu yaptığınız için teşekkürler.

1 Beğeni

Yanlız değilsiniz bende yıllarca star warstan nefret ettim hemde sırf ilk baştaki müziği için ama tınılar sonra ilk üçlemesi izleyince hayran kaldım. Bence ilk üçleme harry potter ve karayip korsanalrindan daha başarılıdır benim gözümde.

Star wars serisi çığır açan holywood bunalımdan kurtaran daha sonra alien gibi kutleşmiş filimlerin çıkmasına ön ayak olmuştur . Ayrıca filmimde bazı göndermelerde var (orta çağa yada Nazi Almayası gibi ama tam bir bilgim yok yinede )

ayrica Benim bildiğim filim ilk bilgisayar efektinin kullanıldığı filimdir .

1 Beğeni

ben bütü seriyi izledim fikrim değişir mi diye animasyonalrını ve çizgi filmlerini bile izledim. Ama ben star wars’ın hala ne karayip korsanları ne Yüzüklerin efendisini nede Harry Potter’ı geçebileceğini düşünüyorum. Ama ben açıkçası ilk filmi baya sevmiştim sanırım diğerlerinden pek hoşlaşmadım ya. Birde nasıl olduysa ben solo bir star wars hikayesine gitmiştim çıktığı gün onu sevdim :DDD

5 beşinci filim serinin en iyi filimidir . Sanırım star wars karşı bir ön yargının var onda yoksa star wars harry potter ı 10000 e katlar (hikaye bakimindan) yada filimler eski olduğu için size öyle gelmiş olabilir.

1 Beğeni

sanırım harry potter ile büyümemden dolayı oluyor bu çünkü ben son 2 yıl içinde star wars ile tanıştım. Harry Potter serisini ilk çıktığı saatten beri haşır neşir olduğum için daha çok seviyorum. Star wars’un daha iyi olduğunu biliyorum :smiley: . Galiba bu şey gibi … 2 arkadaşın var, Arkadaşlarımdan birisi sana daha çok değer ve ilgi göstermesine rağmen diğer arkadaşını daha çok sevdiğin için onu seçmek gibi onun daha kötü olduğunu bile bile yani.

1 Beğeni

Star Wars filmlerini bu kadar özel yapan şey nedir? Lütfen birisi bana açıklayabilir mi? Defalarca seyretmeme rağmen hiç özel birseyler bulamıyorum. Disney plus sayesinde dizi ve filmlerine tekrar göz attım ama çok geçmeden kapattım. Zamanında emsali olmaması mı bu seriyi bu kadar özel yapıyor yoksa bir tür saplantı mi? Günümüzdeki çekimler bile animasyon, ses, değişik ırk modellemeleri gibi konular hakkında bana göre çok vasat. Konusunda çıktığı zamana göre nasıldı bilemem ama klişe. Bilim kurgu okumayı çok seviyorum. Ama star wars evrenine hiç alışamadım. Nedir bu kadar özel olan, hakkında din oluşturulan ve bu kadar aşırı fanatik hayran kitlesi oluşturan nedenler?

1 Beğeni

4 sene önce en üstte @spqr açıklamış aslında.

1 Beğeni

Herşeyi geçtim Duel of the fates gibi bir şaheser var ortada. Bu müziği arabamda evde heryerde dinlerim. Eser çalmaya başlayınca e sahne gelir gözümün önüne.

1. Dart Maul ile Master Qui Gon’un dövüştükleri sahne.
  2. Master Yoda ile Darth Sidious’un dövüşme sahnesi.
4 Beğeni

Star Wars’dan (en azından Disney öncesi Star Wars’dan) nefret etmenin, hazzetmediğini gururla dile getirmenin apolet malzemesi yapılacak bir tarafı yok. Bilimkurgu Klubu’nu bırakma sebebim sırf snob tiplerin ikide bir yırtık dondan çıkar gibi Star Wars’a sövüp durmaları ve bu tiplerin yayından kaldırılıp da sadece üzerine toprak atılmadığı kalmış Star Trek’in film serisi ve Next Generation ile geri dönebilmiş olmasının bile Star Wars’ın sayesinde olduğunun farkında bile olmamalarıydı. Yakın zamanda Paticik Forum’da da böyle bir tip görünce dayanamayıp şunları yazmıştım:

-Özel efekt tarihinde milat olacak bir iş ortaya koyar, Industrial Light and Magic’i kurar, Dolby Surround standardını yaratırsın. CGI ile bugün çoğu kişinin beceremediği kalitede meydan savaşlarını 20 küsür sene önce yaparsın, yaranamazsın.
-Sinema zincirleri tek tek kapanıyorken, halihazırdaki çekilen filmler kahramanlara değil anti kahramanlara meylederken bir sektörü yokolmanın eşiğindeyken kurtarır, kahramanlara inancını yitirmiş insanlara umudu verirsin, yaranamazsın.
-Kafa kol kesmek gibi bugün blockbuster filmlerde kadraja girmesi bile düşünülemeyecek şeyler çekersin, yaranamazsın.
-3 + 3 filmden yüzlerce kitaplık lore çıkartılmasını sağlarsın, yaranamazsın.
-İlk kez kendi hedef kitlesiyle birlikte el ele büyüyen bir film serisi yaratırsın. The Man on Thousand Faces’deki arketip döngüsünü sinemada olabilecek en iyi şekilde çeker, Roma Cumhuriyeti’nin yıkılışının alegorisini yapar, İsa’nın babasız doğması gibi bir mevzuyu bile bilimkurgusal bir noktaya bağlarsın, yaranamazsın.
-Külliyattaki, her birisine tek tek form analizi yapılabilecek kadar iyi kareografi kasılmış kadar iyi kılıç düellosu sahnelerini çekersin, yaranamazsın.
-Christopher Lee gibi bir büyük üstadı ölmeden önceki belki de son görkemli rollerinden birisinde izleyiciyle buluşturursun, yaranamazsın.
-Twitter ve Tumblr’ı mesken tutmuş SJW teröristleri ortaya çıkmadan yıllar yıllar önce kendi ayakları üzerinde durabilen kadın öncü portreleri yaratırsın, yaranamazsın.
-Çocuklar için haftalık proxy warcrimes dozu tadında sezonlarca seri çeker, yaranamazsın.

Velhasılı kelam bu herşeyi bildiğini sanan snob zümre varken ağzınla kuş değil balina tutsan yaranamazsın arkadaş.

Özetle en azından neden hazzetmediğinizi sebepleriyle dile getirirseniz biz de sizi uygun mecralara yönlendiririz. Sebepsiz yere flame konuya odun taşımayı gereksiz buluyorum. Şimdilik size sadece Joseph Campbell’in The Man with Thousand Faces’ini (ve diğer kitaplarını) okumanızı ve Empire of Dreams: Story of Star Wars’ı izlemenizi önereceğim.

5 Beğeni

Son filmini izlemedim bile mahvettiler tüm o güzel seriyi son üçlemeyle.

Pis nankörler, insanların anılarında yer tutmuş çok güzel bir seriyi kötü bir film haline getirdiler diye kızgınlar. Sevmek beğenmek zorundalar mı arkadaş?

Elbette ki değiller. Yeter ki tutarlı bir takım nedenleri olsun. Ben bile -bakın, ben bile- onlarca cilt kitabını bile okuduğum bu seriye zaten The Last Jedi ve The Rise of Skywalker sonrası epey soğumuşken Gina Carano olayı sonrası öyle bir koptum ki Mandalorian 1. sezon sonrası çıkan hiçbir içeriği (Clone Wars 7. sezon, Bad Batch, Mandalorian 2. sezon, Visions, Book of Boba Fett, Obi Wan Kenobi) halen tüketmiş değilim, son üçleme desen Harddisk’imde “Fanfiction Trilogy” diye alt klasör yapıp içine öyle koyma gereği duydum, merchandise desen Last Jedi’den beri çıkan tek figürünü, kitabını vs almak için tek kuruş para harcamadım. (Eski kız arkadaşım ısrar etmese Rise of Skywalker’e bile gitmeyecektim, evet izledim ama olur da ileride saatlerce sövmeye dermanımın yetmeyeceğini bile bile yine de saatlerce sövmeyi deneyebilmek için, o ehliyet bende olsun diye izledim)

Öte yandan benim bile -bakın, benim bile- bu boyutta hissettiğim bu kırgınlık hissi, bir apolet sahibi olmak istermişçesine yapılan ve tutarlı tek dayanağı olmayan bir tür nefret söylemi ile aynı şey değil. En azından Timothy Zahn’ın Thrawn Üçlemesi’ni, Dark Horse Comics’den çıkmış Star Wars çizgiromanlarını okumuş, James Juceno’nun kitaplarındaki yada Clone Wars’ın eski sezonlarındaki kimi sahnelere “aga beeee” çekmiş, Sir Alec Guiness ve David Prowse’un neden George Lucas’tan gıcık olduğunu, bu adamların bu tavırlarında haklı olup olmadığını mı, yoksa bunların resmen kıskançlıkların esiri olmuş kişiler mi olduğunu, Dune’la Star Wars arasındaki paralleliklerin araklamasyon olup olmadığı, Star Wars’ın içinde yeralan bilimkurgu öğeler konusunda bu külliyatı ne derece bilimkurgu saymamız konusunda yada KOTOR’da anlatılan Mandalore kültürünün dizide “this is the way” boyutuna indirgenmesi konusunda sakin sakin tartışabileceğim bir insanın yeni dönem Star Wars’a sitemini, daha doğru düzgün Star Wars’ın ne anlattığını bile ifade edemeyen, külliyatı ne ölçüde tükettiği konusunda bile fikrimin olmadığı bir zatın sırf “ben bu külliyata gömeyim, kültürlü bir adam gibi görüneyim” mantığı ile gömmeye çalışan birisinin kör nefretine tercih ederim.

Star Wars seven biri olarak ( fan da olabilirim, emin değilim :smiley: ) sizi çok iyi anlıyorum hocam, bu dünyaya geçmişten girip belirli bir gönül bağı oluşmadı ise şu an en baştan girip sevip beğenmek epey zor.

Lucas’ın ilk üçlemesi aslında ne emsalsiz ne de mükemmel ama çıktığı dönem için hem doğru zamanlama hem de güzel bir algı ile yayılınca aldı yürüdü, bu başarıyı da hak etti diye düşünüyorum. Ama 2022 yılında hadi bakalım başla buyur Star Wars diyerekten 1977 yapımı A New Hope a girişilince çok sıkıntı oluyor :smile: En son 2-3 sene önce HDR ve Extended versiyonlar görünce baştan izleyeyim demiştim valla ben de zorlandım.

Phantom Menace la başlasanız aslında kronolojik olarak doğru gibi oluyor ama ilk üçlemeyi izlemeyince aslında 2. üçlemede çok şey kaçıyor. Disney sonrası filmler zaten evlere şenlik, biraz rogue one elle tutulur kalitede.

Benim sevgimin temelinde çocuk yaşta özel gösterim ile ilk üçlemenin ayrıca vizyona girdiğinde izleyip üstüne 2.üçlemenin ilk filmini izlemem yatıyor sanırım. Sonrasında animasyonlar, clone wars-rebels lar, kitaplar, çizgi romanlar derken uçsuz bucaksız olması gereken evrenin bu yan eserler ile gerçekten uçsuz bucaksız olabilecek şekilde genişlemesi ve beni sarması diye düşünüyorum.

Bana starwars soranlara filmlerden pek muhabbet yapmayı sevmiyorum mesela :smiley: Sanırsam ki 20 civarı kitabını okuyarak epey keyif almıştım zamanında, starwars evren ve lore u hep bu şekil genişleyip kendini daha da sevdirdi diye düşünüyorum.

Tabi Kathleen Kennedy diye bir arkadaş saolsun sonra biz bunlarını hepsini sildik, yok saydık dedi ama sonradan çektirdiği üçleme ile öyle bir mükemmellik yarattı ki marka komple batıyordu :joy:. Pandemi sonrası streaming önem kazanınca Mandolorian dizisi ile beraber yeniden bir imaj tazelendi. Star Wars severlerin aradığı tat ve dokuyu sunacak Dave Filoni ve John Favreau gibi iki seri fanı adama emanet edilen diziler şu an bu dünyayı tekrar kendine getirdi.

Çok uzun oldu şöyle bir örnekle kapatayım mesela The Mandolorian izlerken mandolorelara özel anlam taşıyan bir ışın kılıcı ekranda gözükünce oluşan hype sadece o an ve sahneden olmuyor, eğer Rebels animasyonunu seyirci izlemişse o ışın kılıcının ne anlama geldiğini bildiğinden daha bir anlamlı oluyor. Ya da Ashoka ekranda “Amiral Thrawn nerede” diye sorduğunda sadece clone wars animasyonu izleyen farklı bir hype yaşarken ( Ashoka’nın evrene dahil olduğu seridir ), rebels izleyen x2 hyple lanıyor ( orada da izleyici Thrawn’ı ekranda görmüştür ) ama benim gibi üstüne bir de Thrawn üçlemesini okumuşsanız hype ın katsayısı hesaplanamıyor :joy:

Kennedy ablanın zamanında biz sildik, yok saydık bunlar legend oldu dediği irili ufaklı yüzlerce içerik ve materyalden şu an Filoni ve Favreau ince ince faydalanıyor ve şu an yayınlanan işlerde hem eski ile bir bağ hem de yeni bir soluk getiriyorlar. Bu nedenle Star Wars sevgisi de, gündemde tuttuğu yer de artıyor gibi. Gerçi bu saydıklarımı son Obi-Wan dizisinde ben pek alamadım ama bakalım finale doğru umutluyum hala :smiley: .

3 Beğeni

Bu yorumundan sonra üşenmedim tekrar kronolojiye göre 1 2 3 filmleri izledim. Açıkça söylemek gerekirse ilk film hariç beğendim. Felsefesini zaten biliyordum fakat filmleri izleyerek pekiştirdim. Çok tuttuğum bir felsefe zaten. Ama kendimce beğenmediğim bir çok yönü var. Uzun uzadıya anlatamam. Beğendiklerim, beğenmediklerimden daha fazla. Ama sanki hep bir şeyler batıyor gibi. Muhtemelen klişelerin doğduğu içerikleri en son izlediğimden olsa gerek. Neyse gelelim bana karşı kullandığın dile. Bu kadar kaba olmana ne gerek var. :roll_eyes: Ne zaman star wars eleştirisi görsem yada yapsam senin gibi birileri illa ki çıkıyor. Bak aşağıda @Vordue ne kadar kibar bir dille anlatmış. Birde hiç beni tanımadan çeşit çeşit sınıflara sokmuşsun. Olmaz öyle şey. Lütfen daha anlayışlı ol. Eğer kaldıramayacağın bir yorum ise yoksay geç. Çocuk yok karşında.

2 Beğeni