Steampunk Kitap Önerisi

Merhaba herkese. Steampunk türünde olan kitaplara başlamak istiyorum. Hangi eserleri önerirsiniz? Şu ana kadar H.G Wells’in Zaman Makinesi ve Dr. Jekyll ve Mr. Hyde kitapları dışında bu türden okumadım.

1 Beğeni

1- Serinin tamamının dilimize çevrildiği yakında sinemalara da gelecek olan Philip Reeve’den “Yürüyen Kentler” dörtlemesi.
2- Mark Hodder’dan sadece iki kitabı dilimize çevrilen “Yaylı Bacak Jack” ve “Kurmalı Adam” kitapları.
3- Scott Westerfeld’in ilk iki kitabı Epsilon Yayınları’ndan çıkan fakat devam etmeme kararı aldıkları “Leviathan” ve “Behemoth” kitapları.
4- Cherie Priest’in sadece ilk kitabı dilimize çevrilen “Kemik Titreten” kitabı.
5- China Mieville kitapları
6- Bir de baskısını bulabilirseniz “Anubis Kapıları” kitabı okuduğum, önerebileceğim ve ilk aklıma gelen steampunk türü kitaplar.

7 Beğeni

Teşekkür ederim. Seriler de tamamlanır ileride umarım :slight_smile:

China Mieville steampunk’ın en iyisi ama herkese hitap etmeyebilir.

1 Beğeni

Steampunk denilince aklıma direkt Jules Verne geliyor. :slight_smile:

1 Beğeni

Şimdi bu Steampunk nedir tam olarak? Zaman Makinesini de okudum Dr. Jekyll’ ı da. Ortak noktaları neydi diye düşünüyorum :face_with_monocle:

Kusura bakmayın hortlattım konuyu. Steampunk denilen devir elektrik ve bir nebzede olsa petrol gücü yerine çoğu işlevsel varlıkta buhar gücünün kullanıldığı devirdir. Daha çok buhar ve çarklar belli ediyor zaten.

Arkadaşlar Dr. Jekyll ve Bay Hyde her ne kadar Victoria döneminde geçse de ne Victoria döneminin özelliklerini ne de steampunk kalıbını buram buram hissettiğimiz bir eser değil. Bence döneminin atmosferini biraz daha yansıtmalı steampunk diyebilmemiz için.

Hatta İthaki kitabı Karanlık Kitaplık’a eklemiş ama ben korku ögesi de göremedim. Bana tamamıyle Sherlock Holmes öykülerini andırdı. Korkudan ziyade, ilginç bir vaka olarak okudum.

Bununla birlikte steampunk tarzını kitaplarda pek hissedemediğimiz bir gerçek. İlginç buharlı makineleri okurun canlandırması için birqz yavan kalıyor, belki çok betimleme gerektiriyor. Steampunk ortamını en iyi yansıtan unsurlar dizi, film ve oyun ortamları oluyor. Bu platformlarda izleyip-oynayıp bu tarzda bir kitap okuyan için sorun olmayacaktır elbet.

Jules Verne, China Mielville yazarlarının yanında Dishonored vs Bioshock oyunlarını da öneri olarak yazayım.