Şu 5 Kitap Sizce Ne Kadar Eder?

2001 Bir Uzay Efsanesi,
2010 Bir Uzay Efsanesi 2,
2061 Bir Uzay Efdanesi 3,
3001 Son Efsane ve Isaac Asimov’un İşte Tanrılar kitabı. Bu kitapları belli bir rakama çoktan satın aldım. Ama siz kayıprıhtım ahalisinin fiyat konusundaki düşüncelerinizi merak ediyorum.

1 Beğeni

Şimdiki piyasasını bilmemekle beraber tek cilt versiyonunu bir buçuk iki sene kadar önce 250,00 TL’ye almıştım.

Anladım. Bakalım başka fikri olan var mı acaba? :slight_smile:

Seriyi tek tek toplam 200 tl ve asimov içinde 40 liradan daha uygun aldıysanız iyidir…
Ben kanımca baskısı tükenen eserleri almamayı tercih ediyorum. Örneğin zar zor Sandman serisini aldım ve şimdi yeniden hatta daha kaliteli basıyorlar. Keşke bekleyip yeni basımları alsaydım diyorum. Ve illaki tekrar basım yapılıyor. Uzay efsanesini ilk cildini ithaki bilimkurgu serisinden okudum. Beklemeye devam :slight_smile:

Seri ve İsaac Asimov kitabını sizin dediğiniz rakamdan daha uygun bir fiyata aldım. Yeni baskısı ne zaman çıkar kim bilir. İlk kitabının kapağı çok hoş ama bir bilinmezlikte kalmak istemediğimden aldım kalan kitapları. :slight_smile:

1 Beğeni

Fiyat veremem ama bu tarz şeylerde iki noktada bakıyorum;

1. vereceğim para ile ihtiyacım olan başka bir şeyi mi erteliyorum? Cevabım evetse ihtiyaç sıralamasına göre alış veriş yapıyorum.
  2. şuan okumak/kullanmak istediğim bir eşyanın yeni basımını beklemek (tarih belli değil ise) sıkıcı olabilir ve o kitaptan/nesneden uzaklaştırabilir.

Ciddi paralar verilsin demiyorum fakat beklemek pek mantıklı bir yaklaşım olmayabilir.

2 Beğeni

Bekleyip beklememek tabii ki bir tercih!

İşin içine sizin de dediğiniz gibi ihtiyaç sıralaması, tarihi belli olmayan tekrar basım gibi konular girerken bazı sahafların ticarethane olması (eskiden millet okusun bana gelen kitapları olabildiğince uygun yapıyorum ki döngü devam etsin diyen sahaf abilerimiz vardı.Şimdi 2001’e 250 lira istiyorlar), eski yahut yeni basımda hangi yayınevi hangi çevirmen hangi editor hangi seri olması gibi konular da giriyor. Örneğin Georges Simenon’un “Yaşamak Hırsı” eserini çeviren Sait Faik Abasıyanık’tan başka bir çevirmene kesinlikle geçmem. Tekrar ve tekrar yeni çevirmenlerden yeni yayınevlerinden yayınlansa da geçmem…

Daha cok esere ve okurun okuma alışkanlığına göre değişen bir durum! Fakat dediginiz gibi belirsiz bir süre adamın canını da sıkabilir…

Konu çok dağıldı… Asıl soruyu gözden kaçırıyoruz…

Bu tarz fiyatlar için genelde nadirkitap sitesine bakıyordum (oradaki fiyatlara bakarak elinde bulunan kitaplara değer biçen sahafların yanı sıra fiyat sorduğumda da oradan kontrol eden sahafları gördüm diyebilrim) ve üç aşağı beş yukarı ne fiyata ulaşacağını tahmin ediyordum. Tavsiye edebilirim…

Keyifli okumalar…

1 Beğeni

Ben olsam kişisel olarak en fazla toplam da 140 150 lira verirdim. O da Asimov’un işte tanrılar kitabının hatrına

Kapsamlı yorumunuz için teşekkür ederim.

1 Beğeni

Merhaba. Toplam 110 Lira verdim. Sanırım çok uygun bir fiyata aldım.

O zaman gayet iyi sayılır çünkü işte tanrılar kitabının fiyatı çoğu yerde uçuyor

1 Beğeni