Tarihten Fotoğraflı Kesitler

Başlıkta dediği gibi, tarihten fotoğraflı kesitler. Mevcutsa bir de açıklama ve tarih, yoksa da canınız sağolsun ^^

Açılışı iki fotoğrafla yapayım.

Münih, 1938, Feldherrnhalle’deki SS yemin töreni. Yüzlerce kişinin senkronize bir şekilde “Meine Ehre heißt Treue!” diye bağırdığını düşündüğüm vakit, totaliterizmin korkunç yüzünü yansıtan bu fotoğraf daha da korkunç bir hâl alıyor.

Afganistan, 2010. Küçük kızın askere yönelttiği gıpta ve merak dolu bakış kelimenin tam anlamıyla tarifsiz.

25 Beğeni

Spor tarihinin en ikonik fotoğraflarından biri. Muhammed Ali’nin rakibi Sonny Liston’u nakavt ettiği anda çekilmiş fotoğraf.
Bu arada yakınlarda Karakarga tarafından çıkan, Ali’nin hayatını anlatan çizgi romanı da öneririm, gayet keyifli okuması.

Son olarak maçta ikonik fotoğrafın çıktığı bölümü atıyorum.

20 Beğeni

Bir yanımın gerçek olmadığını fısıldıyor. Diğer yanımsa gerçek olması için resmen yalvarırır vaziyette; sanki bu gerçekliğini ispatlayacakmış gibi :expressionless:

Alttaki fotoğraflar, 1943 Temmuz’undan. 1941-1945 Alman-Rus savaşının ortaları. SS asker, bir süreliğine başında beklediği yaralı Sovyet ere su verirken:

13 Beğeni

20 Beğeni

Mark Twain, Nikola Tesla ’ nın laboratuvarında 1894. Sol arka plandaki Tesla.

27 Beğeni

Çok güzel bir detay. İkisinden hangisi daha deli ya da hangisi daha dahi karar veremiyorum. : )

5 Beğeni

Apollo 12 projesinde ay modülünün bacaklarından birine gizlice yerleştirilerek gönderilen uzaydaki ilk sanat eseri.
Moon Museum, 1969.
Kaynak: Celine Symbiosis

Galileo Galilei’nin, Sidereus Nuncius’un (Starry Messenger) Ay’ın Çizimleri, 1610.

1840 yılından kalma sezaryen Ameliyatını gösteren bir çizim. Aslı, Londra’daki Wellcome Kütüphanesinde.

Albert Einstein, kendisi için yapılmış kuklası ile birlikte, yıl 1930, yer Los Angeles.

8 Beğeni

Mobilden fotoğraf atamıyorum ama ww2 ilgilileri için şöyle bir site koyayım World War II Photographs | World War II Database

2 Beğeni

Thomas Wright’ın Orijinal Bir Teori ya da Evrenin Yeni Varsanı’ndan galaksilerin temsilleri, 1750 - Disk şeklinde halka galaksileri.

Faşizm Karşıtı Yürüyüş, 1939 Philadephia.

5 Beğeni

İslâmabad, 2014. Yüzündeki çamurun güzelliğine leke düşüremediği Afgan mülteci laiba Hazrat.

Zataari Mülteci Kampı, 2014. Saleh ve Hiba.

17 Beğeni

Etiler, Nisbetiye Caddesi, 1970.

6 Beğeni

Bu fotoğraf 1971 yılında Çeçenistan’ın Grozni kenti yakınlarında çekildi.

Nazi selamı vermeyi kabul etmeyen adam; August Landmesser

1929 bir İstanbul Kışı :slight_smile:

18 Beğeni

Miletos ya da Milet. Burası sevgili okuyucular tam manasıyla bilimin başladığı yerdir. Diyeceksiniz şimdi ondan önce Sümer vardı Akad İmparatorluğu vardı onu bırak Çin’in tarihi 3500 sene önceye dayanır bulmuştur bir şeyler falan. Ama durun! Bu akıllarını yediklerim ilk defa eleştirel bir biçimde akılcı gözlemlerle dinden sıyrılarak atalarının yaptıkları şeyi yaptılar. Eleştirel olarak ilk defa dünyanın neyin üzerinde olduğunu Thales ve Anaksimandros’a borçluyuz! Günlerden bir gün bu hemşerilerimizden Thales dünyayı sularla kaplı bir okyanus şeklinde düz olduğunu düşünür ve bu düşüncesini Anaksimandros’a söyler sonrasında bu düşünceyi kafasında tartmasını ve yorumlamasını ister. Anaksimandros boş durur mu! Dünya ne düzdür ne sudan oluşur der ve olsa olsa bir boşlukta asılıdır der???(MÖ 6. yy) Bunun dışında ilk evrim teorisi de(balıktan gelme) memleketlimiz Anaksimandros’a aittir. Eleştirel bilimciliğin başladığı ve medeniyetimizi gerçek anlamda çok hızlandıran bu mekan belki çoğu şeyden daha tarihidir bana göre. Bundan sonrasında Socrates’e kadar bilim çok hızlı ilerlemiş ve medeniyete çok şey katılmıştır çünkü. Saygı ve sevgilerimle…

10 Beğeni

Ünlü şirke MGM intro şunun çekimis-649c084dfab0de2a0a1166bb5f71be452b36c85d
Steve Js-9d6ef26bc9f1c734e6bad5388708eb22042b42acobs ve Bill Gates
Harley Davidson şirketinin kuruculari william Harley ve Arthur Davidson
Charlie Chaplin Albert einstein ile birliktes-5ddd5d2ec6d57de93f18d8e2470ea3863616739c
Lewis carroll un ünlü romanı Alice Harikalar Diyarında nın ilham kaynağı olan küçük kız Alice Liddel

Daha fazlası için
https://www.google.com/amp/s/onedio.com/amp-haber/633126#ampshare=https://onedio.com/haber/tarihin-tozlu-sayfalarindan-firlayip-gelmis-35-etkileyici-fotograf-633126

7 Beğeni

en sevdiğim resim çıkmamıs

s-72f2e16a68e0b820b7f0f4e36d7587910cfa7a58

4 Beğeni

Merhaba, ben tarihi yerleti gittiğimde aynı açıdan fotograflıyorum. Resim Münih günlerimi hatırlattı. @DigitalMilitia

13 Beğeni

Akşehir’ den birkaç kare paylaşmak istiyorum, yani dünyanın ortasından. :smiley:

images (15)

images (18)

8 Beğeni

6 Haziran 1944, D-Day.

7 Beğeni

2014-10-24_0817

Solvay Konferansları 1927

9 Beğeni

SS fotoğrafı koymak acemilik olmuş, açıkçası politik siyasi düşünceniz nedir bilmiyorum ama hayranlık olduğu belli