Tartışma Köşesi

Hocam @SJack görmeden “var” ile “smiley” arasına nokta koyun, yoksa sinsice düzeltir yazdığınızı. :slight_smile:

2 Beğeni

Bu konuda düzenleme yapılamaz. :joy:

2 Beğeni

Emoji kullandığım zaman noktalama yerine koyuyorum genelde. TDK’nın emojiler hakkında açıkladığı bir kural olduğunu sanmıyorum, o yüzden kendi kuralımı koydum :smile:

1 Beğeni

Denetmenlerin bugunu bulduk. :smiley:

1 Beğeni

O nasıl söz öyle? Siz yüce denetmen @SJack’ten daha mı iyi biliyorsunuz bu kuralı yani? Kendisi 1 günde 180 tane nokta koymuş, en kıymetli denetmenlerden birisidir. Lütfen bir daha smiley öncesinde noktalama işareti koymayı ihmal etmeyin! :sweat_smile:

2 Beğeni

Ara ara @SJack 'i deli etmek için güzel bir yer. :smiley: AAh! Ahh! Şu düzenle butonu olsa da ifadeler arasına nokta koyabilse keşke. :smile:

Şu an bu mesajımdaki ifadeden sonra nokta koyamayacak ya içi içini yiyecek. :rofl:

Biz denetmenlerin açığını bulmuş olabiliriz ama onlar da boş değil. Konuyu taşıyıp düzeltiyorlar. :unamused:

2 Beğeni

Aynen öyle. :slight_smile: Şaka bir yana, Türkçeyi kurallarına uygun yazmaktan kimseye zarar gelmez. Faydası pek çok. Yönetimin anlayışını destekliyorum. Eğer yazım kurallarını zaten biliyorsanız lütfen inat etmeyin. Kurallara uygun yazın. Yok kuralları bilmiyorsanız da bence öğrenmeye açık olun. Yazdıklarınızı göndermeden şöyle bir kontrol edin. Sözlük, imla kılavuzu karıştırın derim.

3 Beğeni

Forum kuralları konusunu bile amacından saptıranlar cezalandırılsın bence. :grimacing:

4 Beğeni

Bug fixlenmiştir. :joy:

2 Beğeni

Bu yazının sabitlenmesi çok iyi olmuş.

7 Beğeni

Farkındayım :roll_eyes:

Adsız

@Agape @SJack Tamam pes ettim :grimacing:

1 Beğeni

Cadı bitti demeden bitmez. :buyucu:

Ben “Moderatör” kelimesini “Denetmen” yaptırtmış bir cadıyım.

5 Beğeni

Hoş görünüze sığınarak yazınızın düzenlendiğini veya elden geçtiğini nereden anlıyorsunuz? (Umarım saçma bir soru olmamıştır)

1 Beğeni

Bir de aynı anda düzelttiniz sanırım. @SJack düzeltti bildirimi geldi kendisinden 2 kere. Tam o sırada sizden bildirim aldım :joy:

Bilmez miyim? Denetmenlere “Lanetlendi” bile yazabiliyorsunuz :grin:

1 Beğeni

Bildirim gelmesi gerekiyor şu an.

1 Beğeni

Noktadan sonra boşluk konulmayan yazıları okuduğum zaman kör olacakmışım gibi bir hisse kapılıyorum. Bunun sadece bizim dilimiz için geçerli bir kural olmadığını düşünüyorum. Bence bu global bir şey.

3 Beğeni

Bence insanlar biraz gevşesin, rahatlasın. Ama kurallara uysun.

:krs:

2 Beğeni

Azerbaycan dilinde de böyle yazılıyor. Ama kural değil.

3 Beğeni

Zaten cümle sonuna nokta koyduktan sonra boşluk bırakınca kendiliğinden bir sonraki harf büyük oluyor, boşluk bırakmamak daha eziyetli. :krs:

9 Beğeni

Jose Saramago’nun Kabil kitabını okurken oldukça zorlandım. Noktalama işaretleri , paragraf gibi yazım kurallarına uyulmadığı zaman, bir edebi eserin okumasının ne kadar azap verici olduğunu deneyimlemiş oldum. Mesajlar için de aynı fikirdeyim, sonuçta kurallar hayatta kolaylık getirmek için konuyor. Trafikte kuralların uygulanmadığı zaman nasıl kaos olduğunu hepimiz tahmin edebiliriz sanırım. :slight_smile:

4 Beğeni