Tartışma Köşesi

Sizin üslubunuz çok yanlış gerçekten. Evet ilk kastettiğim o gizleyecek değilim. Bir diğeri de sensin “indirim yapıcaz dediler, zam yapmıycaz demediler ki” gibi bir yorum atan biriyle tartışmayacağım.

Tam da mesajımda bahsettiğim gibi görünüyorsunuz. Aşırı sırıtıyorsunuz. Komiksiniz. Sizden lafımı esirgeyecek de değilim.

1 Beğeni

Gerçekten trajikomik. :slight_smile:

Foyam ortaya çıktığına göre İthaki’den istifa etmeye gidiyorum. İyi geceler. :slight_smile:

19 Beğeni

Sakin ol biraz lütfen :slight_smile:

1 Beğeni

Liste fiyatı ile satış fiyatı arasındaki farkı anlatarak İthaki funboyluğu yaptığım için kendimi ele verdim yine. Halbuki patrona söylesem satış fiyatından %50 yaptırsam beğeni rekoru kırardım. Buradan beğeni başına da komisyon alıyorum çünkü. Hızlı beğenin beni, en hızlı beni beğenin…

Neyse ben bu konuda düşüncemi dün paylaşmış susmuştum aslında, ismim geçmese tekrar cevap vermeyecektim.

10 Beğeni

Ben o kısmı ironi olarak algıladım ama? Yani “zam yapmayacağız demediler” kısmını.

11 Beğeni

kimsenin ismini vermeden bunu söylüyorum, hedef göstermeye çalışmak gibi bir niyetim de yok, ekonomi dolar zaten ortada ve çok kötü 2018’deki gibi kitapların 30 lira olmasını beklemiyor kimse, benim ve insanların sinirlendiği asıl konu bu zamların anlamsız olmaması. Amazon’daki fiyatlarla İlknokta’da ki %50 indirimin birbirine uyuşmaması. Bunu sadece ithaki’yi asmak olarak algılamayın, aynısını pegasus, epsilo,dex de yapıyor. 10 sene önce çıkan Game of thrones kitapları şu an 60-70 lira arasında ki bu kitaplar zamanında 15-25 liraya satılıyordu. Bütün yayınevlerinin asıl amacının ticari kar olduğunun da farkındayız. Ama yapılan şey de sadece okuyucu kaybettiriyor. İthakiyle bir gönül bağı kurduğunuz için bence bunu pek de göremiyorsunuz, ithaki neredeyse tek high fantasy basan yayınevi olduğu için başka bir alternatifi yok, ama İthaki’nin yan yayınevi olan Yabancı’nın young adut romanları daha ucuz oluyor mesela ateşin vaadi şu an 416 sayfa ve 33 lira.

2 Beğeni

Konular taşındığı için tam net nerede nasıl başladı olay anlayamadım ama satış üstünden yüzde elli indirim yapılırsa bu yüzde seksen oranında bir indirim olur, bu da maksimum yüzde elli beş indirimin görüldüğü bir yerde gerçekçi olmaz diye bir yorum yapılmış. Burada ithakiye veya satış politikalarına verilmiş bir hak yok. Beğenenler de mantığına hak verdiği için beğenmiştir.

İndirim ve kampanyalar başlıklarında aktif olan insanların fahiş fiyatları veya hinlik kokan satışları destekleyeceğini sanmam. Kaldı ki gizli saklı olmadan ithakide görevli olan üyeler de şikayetlerden dolayı forumda duramıyorlar, sosyal medyadan ulaşın diye veda ediyorlar buradan gelen yoğun şikayetler üstüne.

İsos’un malazan sevgisi ithaki fanlığı olarak mı görüldü acaba diye düşündüm de, bu pahalılık olmasa belki çekilişte daha çok kitap hediye edilecekti daha çok malazan okuru olacaktı diye kahırlanmıştır hatta bence, ithakiyi desteklemek bir yana.

Teftiş yok, soran soruşturan yok, bire ürettiğimizi de beşe satalım, ikiye ürettiğimizi de beşe satalım alan alır almayan döner dolaşır yine benden alır rahatlığı var. Şikayet edilen mevzular doğru, kendim de çok sık fiyat eleştirisi yapıyorum. Hiç bahsedilen tepkileri almadım hatta en çok beğeni alan mesajım da fiyat eleştirisi ://

10 Beğeni

Olayı anlamadım ama kitap satış sitelerindeki indirimler her zaman etiket fiyatı üzerinden yapılıyor, şimdiye kadar aksini görmedim.

1 Beğeni

Sanırım o sinirli olan arkadaş amazonun etiket fiyatlarını her zaman güncellemediğini, satış stratejisinin farklı olduğunu bilmiyor.

2 Beğeni

Arkadaşlar burada kimse “nasıl etiket fiyatından satış yaparlar” gibi bir eleştiride bulunmuyor. Etiket fiyatına zam uygulayıp, onun üzerinden sözde indirim yaptıkları için eleştiride bulunuyoruz. Ki @matma isimli üyenin de bahsettiği gibi indirim olacaksa son 30 gün içindeki fiyat neyse onun üzerinden indirim yapılır diğeri tüketiciyi kandırmaya yönelik hareket olarak geçiyormuş yürütmelikte. Amazonun fiyat politikası farklı olabilir aynı kitap D&R’da da indirim olmamasına rağmen daha ucuzdu ama fanboy arkadaşlar nedense benzer örnek olan kitapyurdunu atmayı gerek gördü. Böyle yaptığında sırıtıyorsun haliyle.

Diğer bi konu gelirse yok arkadaş sinirli yok arkadaş bi sakinleşsin. Şu üslubu bırakın bence oldukça yanlış bu tarz ithamlarda bulunup bunun üzerinden karşınızdakini sindirmeye çalışmak bu. Ben ne sinirliyim ne de başka bir şey. Ortada bariz görünen bir şey var ve sürekli bir inkar mevcut. Ayrıca fanboy dediğim arkadaşların “alaycı” tavırlarının rahatsız ediciliğine kimsenin bir şey dediği yok. Oysa tartışmanın etiğinden oldukça uzak bir yaklaşım bu. Dediklerime itirazın varsa düzgün bir mesajla kendini ifade edersin değil mi? Öyle " :slight_smile: " ifadeleri atarak “eyvah ifşa olduk” diyerek alaya almazsın.

Hayır burada sorun ilknoktanın insanları aptal yerine koyması ve insanlar gidip bu politikayı ve bu politikayı normalleştirmeye çalışan insanları destekliyorsa bu kusura bakmayın da biattan başka bir şey değildir.

1 Beğeni

Etiket fiyatlarına zam mı geldi?
Malazan Ciltli 240 TL, Ciltsiz 130 TL değil miydi ilk çıkış fiyatları?

1 Beğeni

Yanlış hatırlamıyorsam ilk çıkış fiyatları 100’e 200’dü ciltsiz/ciltli şeklinde. Çünkü ilk kitabı 50 liraya almıştım %50 indirimle.

4 Beğeni

Evet dediğiniz gibi, 100 ve 200 TL’ymiş çıkış fiyatı. Zammı %50 indirim duyurusundan sonra yaptılarsa, hoş olmamış bence de.

5 Beğeni

Tüm münakaşanın sebebi bu oldu evet. Ben de şahsen rahatsız oldum bu “güncelleme” işinden. Ki alacağım kitaplarda fiyat değişikliği olmadı.

3 Beğeni
3 Beğeni

Bizim ülkede sanayi ve üretim piyasalarımızda genelde ara zam için 1 Temmuz beklenir. Yıllık zam için de 1 Ocak. Gerçi son 1 yılda çılgın artan üretici fiyat endeksi paralelinde ayda 1-2 zam yapan sektör ve işletmeler bile oldu ama 1 Temmuz zammı otomatik reflekstir çoğu şirkette. Temelinde de devletin maaş ücret zamlarını 6 ayda bir yapma politikası vardır.

Üretici artan ÜFE paralelinde 2-3 ay vs maliyetini göğüsleyip karından vaz geçer, sonra Temmuz ( veya Ocak ) geldi mi fazlası ile fiyat artırımına gider. Hem tüketici kendi maaşı arttığı için daha az hissedilir ( temel mantığı bu ) hem de “herkes zam yaptı abi” bahanesi olur :smiley: Koli şu kadar, torba bu kadar, kargo şu fiyat vs diyebilir. Tedarikçiler zincirleme aynı ağzı yaparlar müşterilerine, son müşteriye gelene kadar da arta arta devam eder :smiley: .

Bunun hesabı 1 ay önceden falan yapılır genelde, mailleşmeleri de başlar. Bir tedarikçi üretici müşterisine 15-20 gün önceden " x ürünümüz 1 Temmuz tarihi itibari ile y TL/kg dır" gibi haber verir. Herkes yeni fiyatlarını hesaplar vs vs. Yazdıkça uzadı da kısa keseyim, piyasa böyle dönüyor bizde. Hele şu an yaşadığımız enflasyon çılgınlığında, irili ufaklı çoğu üründe bu dediğim artışları göreceğiz.

Buradan sonrası İthaki avukatlığı gibi olmasın ama tahminimce yaptıkları 1 Temmuz ara zam artışı olmuş, stoklarındaki tüm ürünleri belirli bir yüzdede arttırmışlar gibi. Kampanya bunun üstüne gelince biz fark ettik galiba forumda. Diğer kitap sitelerinde sipariş üzerine tedarik edip satanlar oto sistemden fiyat yükseltmiş, kendileri stoklu çalışanlar henüz ellerindeki stoğu bitirmediği için daha yükseltememiş ithaki fiyatlarını gibi. Bana da patladı mı patlamadı mı emin olamadım :smile: haşhaşları arkadaşa almıştım, onların fiyatlarında artış olmuş olabilir;

8 Beğeni

Malazan ikinci kitaplar etiket fiyatını korumuş, ilk kitap artmış ama. Haşhaşı ben de aldım o da artmış, geçmiş olsun xd Ama ben ölühane de fiyat artışına gitti sandım yorumlardan sonra. Valla ben bu fiyatlardan kitap almam. Haşhaşın son kitabını alırım belki o kadar. Malazan on kitap olunca boş senede imza atmak gibi geliyor açıkçası xd

2 Beğeni

Bende bir süredir bıraktım yeni kitap almayı, devam ettiğim serilere ya da çok ilgimi çekenlere falan bütçe ayırıyorum en fazla.

Satın aldığınız yeni kitaplar başlığı bizi özlemiş :smiley: .

3 Beğeni

Kampanyalar ve satın alınan kitaplar bende sessizde. Projelerin parası hesaba düşünce herkese benden çay diyesim geliyor xd

2 Beğeni

Olmaz hocam, artık sen de fanboy’sun. :joy:

2 Beğeni