Tek kitap olan Bilimkurgu Klasikleri

Merhaba,
İthaki Bilimkurgu Klasikleri Dizisi’nde tek kitap olanların isimlerini yazabilir misiniz? Serisi tamamlanmamış olanları hepsi basıldıktan sonra okumak istiyorum. Az kalsın Ben Robot’a başlıyordum da :sweat_smile:

1 Beğeni

Dizi içerisinde Dune dışında seri yok şimdilik. Ayrıca Ben Robot’u da tek kitap olarak okuyabilirsiniz Robot serisine doğrudan bir bağlantısı yok.

1 Beğeni

vakıf’da daha 2. kitapta (dune’un serisi de Kabalcı Yayınlarında tamamlanmış vaziyette)

Seride, Hainish Cycle ve Noon Universe evrenlerine ait romanlar da bulunuyor. Bu kitaplar, aynı evrende geçen farklı hikayeler barındırdıklarından, illaki bağlantılı kitapları okumaya ihtiyaç yok.

Belirtildiği gibi Dune serisindeki kitaplar var. İllaki serinin tamamlanmasını beklemeyin, derim. Çıktıkça okuyun. Tabii kitapları okuma arasını uzatmak istemiyorsanız, bekleyin elbette.

2 Beğeni

Sürgün Gezegeni var. Çok kısa ve hoş bir kitap. Etkilenmiştim.

1 Beğeni

“2001:Bir Uzay Destanı” :krs: Keşke serinin devamı çıksa da okusam :hanci:

1 Beğeni

Öncelikle seri kavramının burada doğru kullanıldığını düşünmüyorum. Sanıyorum bir yanlış anlaşılma oluştu ki Ben, Robot’a başlamadınız.

Bilimkurgu Klasikleri bir Barut Büyücüsü, bir Kralkatili Güncesi gibi serilerden “çoğunlukla” oluşmuyor. Seri deyince aklımıza “bundan sonra bu gelir” mantığı geliyor, değil mi? Ama bu dizide kastedilen bu değil. İçlerinde iki seri bulunuyor. Biri , arkadaşların da dediği gibi, Dune Serisi. Diğeri ise 2001: Bir Uzay Efsanesi.

Ben, Robot, Asimov külliyatında bir yere sahiptir fakat seri denilince bugün akla gelen şey değildir. Vakıf’a giden yolda yeri önemlidir, ama kesin olarak “şu zaman” okunmalı denmesi için yazılmamıştır. Felsefe Taşı’ndan sonra Sırlar Odası okunur, gibi değildir.

Le Guin’in Anlatış’ı Hainli Döngüsü’nde bir yere sahiptir, fakat Hainli Döngüsü’nün bir okuma sırası, "şundan sonra şu gelir"i yoktur. Tavsiyeler vardır, yorumlar vardır, fakat numaralandırılmış bir düzeni bulunmaz. Onlar aynı evrene, aynı sisteme ait bambaşka öykülerdir.

Özetle, “seri” algımız burada gündemimizi oluşturan o kavramla alakalı değil. O nedenle siz Ben, Robot’u okumaya da başlayın, diğer kitaplara da el atın. Eğer serilere tamamlanmadan başlamama gibi bir kuralınız varsa Dune ve 2001 hariç İthaki’nin bu dizisinde bir seri mevcut değil diyebiliriz.

11 Beğeni