Telif Hakları Olmayan Kitapların Farklı Edisyonları Hakkında

Hocam bu konuda fikri olanların yarısı 1 ocak 2020de düştü diye düşünüyor, bandrolü verenler de öyle zannetmiş olmasın.

Önceki örneklere bakınca ve bilgi veren yayınevi yetkililerine bakılınca 2021 olması gerekir doğru tarihin. Zaten 24 gün beklemez yığılırdı Orwell baskıları bana kalırsa şimdiye kadar.

2 Beğeni

Daha bir sene var telifin serbest kalmasına, yanlış biliyorlar belli ki. Kimse de uyarmamış. :shushing_face:

1 Beğeni

Artık seneye Modern Klasiklerde bekleriz :slightly_smiling_face:

3 Beğeni

Telif Hakları ile ilgilenen hangi kurumsa bunu bilmiyor mu? Bir yayınevi telif için başvuru yaptığında o zaman bu kurum tarafından onay çıkmaması gerekmez mi? Eğer bandrol alabiliyorlarsa herkes alabilir anlamına gelir bu.

İnan bilmiyorum işleyişlerini. Demek ki denetim yok. İsterlerse herkes alabilir ama Can da o basılanları paşa paşa toplattırır ve imha ettirir.

Ufak bir soru sorsam. Normalde hukukta süreler hesaplanırken yıl bile olsa gün ay yıl dikkate alınırken telif konusuna gelince neden sadece yıl dikkate alınıyor. Biraz önce kanun ve yönetmeliklere baktım ayrıca bir düzenleme yok. Birşey mi gözden kaçırıyorum? Belki uluslararası sözleşmelerde olabilir :thinking:

İnanılmaz gereksiz bir iş yükü gibi göründü gözüme. Denetim yok, Mahmut diye biri çıkıp her kitabın telif hakkını alabilir. Hatta ismini değişik olarak bile alabilir. Kimse de bunu denetlemez. Birisinin farkına varıp şikayet etmesine ve toplatmasına kaldıysa iş gerçekten inanılmaz gereksiz bir işleyiş şekli. Birilerinin bunları kontrol etmesi gerekir. Zamanında insanların telif almadan kafalarına göre eser basmalarını şu an daha iyi anlıyorum. Çok basit çünkü. Sattığın kadarı da sana kâr. Harika. :innocent:

Öyle bakmayın. Bir kitap toplatsalar satamadıklarınız çöp olur. Prestij kaybını söylemiyorum bile. Bir de toplama dağıtma maliyeti var. Ocak söndürür valla. Böyle daha bile iyi olabilir :slight_smile:

Cezası da var elbette

Geçenlerde Dorlion "Anne Frank’ın Günlüğü"nü bastı. Şimdi satışta değil yeni çıkmış olmasına rağmen. Epsilon müdahale etti sanırım. Küçük büyük pek çok yayınevi var ve çoğu sadece para kazanmak amaçlı bu işi yaptığından detaylara bizim kadar dahi hakim değiller.

Mesele oralar değil. Mesele bu bandrolün verilmesinde. Balık baştan kokar. Anladığım kadarıyla 3d dağıtım şirketi. Gerçi düşününce çok da anlamış sayılmam.

Diğer açıdan kişi iyi niyetle bandrol talebinde de bulunmuş olabilir. 71 yerine 70 söylendiği için o şekilde sanmış da olabilir. Bunun baştan denetlenmesi lazım ki kimse zor bir duruma düşmesin.

71 yıl olayının nereden çıktığını bir kişi bana anlatırsa gerçekten çok sevinirim :slightly_smiling_face:
Not : bunu inatçıluğımdan değil gerçekten merak ettiğimden soruyorum.

Kastedilen 70 yılın dolması ve 71. yıla girilmesidir. Kaynağı ise Türkiye için 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu m.27’dir.

5 Beğeni

Avukat olmasaydım ne yazık ki açıklamanızı kabul edebilirdim. Hemen hergün gördüğüm şey süre hesaplaması. O şekilde bir hesap yapılabilmesi için ayrıca bir mevzuat hükmü gerekir. Bizim mevzuatımızda bu olmamasına rağmen böyle bir uygulama gelişmiş ya da mevzuatın bir yerinde var ama ben görmedim. Kanunlara ve yönetmeliklere baktım gözümden kaçtıysa bilmem.

O halde şöyle belirteyim özel düzenlemeyi. Demek ki gözünüzden kaçmış kanunu incelerken.

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu m.26/6: Eser sahibinin ölümünden itibaren başlıyan sürelerin hesabında, eser sahibinin öldüğü seneyi takip eden yılın ilk günü başlangıç tarihi sayılır.

7 Beğeni

Hiçbir bilgim yok. Tek vakıf olduğum mesele, 70. yılın dolması gerektiği. 1950’de vefat etmiş Orwell, yılını doldurduktan sonra boşa çıkıyor. Şu an 70. yıl içindeyiz. Koruma devam ediyor (diye fikir yürütüyorum).

Buraya yazdıktan sonra aradım mevzuatı tekrar dediğim gibi gözümden kaçmış. FSEK m: 26 e göre süreler ilgili yılın sonundan itibaren başlıyormuş. Bende diyorum bu kadar aleni mevzuat hatası yapılmaz birşey vardır bunda :sweat_smile: Herkese teşekkürler. :blush:

2 Beğeni

Siz olayı tamamen netleştirmiş oldunuz. Ara ara forumda tekrarlanan bir tartışma olduğu için işaret ettiğiniz maddeyi de buraya ekleyeyim.

1 Beğeni