Tellekt Yayınları

Eser Adı Yazarı Çevirmeni Sayfa Sayısı Baskı Durumu
20. Yüzyılda Ne Oldu? Peter Sloterdijk Mustafa Tüzel 280 Var
Başarılı Yaşlanma Daniel J. Levitin Burcu Halaç 608 Var
Tüketici Hayat Zygmunt Bauman Kübra Oğuz 184 Var
Akışkan Modernite Zygmunt Bauman Sinan Okan Çavuş 296 Var
Parti, Cemaat, Tarikat / 2000’ler Türkiye’sinin Dinbaz-Politik Seyir Defteri Tayfun Atay 224 Var
Ekoloji: Bir Arada Yaşamın Geleceği Kolektif Mine Yıldırım, Didem Bayındır (Derleyenler) 560 Var
Çağdaş Sanatın Sahtekârlığı Avelina Lésper Emrah İnce 56 Var
Helgoland - Kuantum Devrimini Anlamlandırmak Carlo Rovelli Tolga Esmer 176 Var
Furya Makinesi Sinan Aral Sevgi Halime Özçelik 448 Var
Evrenin Zarafeti Brian Greene Ebru Kılıç 504 Var
Yapay Sen Susan Schneider Tülay Tosun 176 Var
Ben Halkım Nadia Urbinati Büşra Ayoup 336 Var
Kavramdan Sonra: Çağdaş Sanatın Felsefesi Peter Osborne Nüvit Bingöl 352 Var
Kültürün Evrimi Luigi Luca Cavalli Sforza Tolga Esmer 232 Var
Para ve Devlet Robert Skidelsky Barış Gönülşen 552 Var
Toplumsalı Yeniden Toplama: Aktör-Ağ Teorisine Bir Giriş Bruno Latour Nüvit Bingöl 392 Var
Trajedi Terry Eagleton Cem Alpan 192 Var
Materyalizm Terry Eagleton Serkan Gündüz 136 Var
Akıl, İnanç ve Devrim Terry Eagleton Akın Emre Pilgir 152 Var
Yatakta Neler Yaptık?: Yatay Bir Tarih Brian Fagan & Nadia Durrani Ceren Demirdöğdü 264 Var
Orgazmın Felsefesi Claus-Steffen Mahnkopf Behlül Çalışkan 184 Var
Yeraltı Diyarı: Bir Derin Zaman Seyahati Robert Macfarlane Fatih Yiğitler 472 Var
Egemen Kentler: Tarih Boyunca Kent Devletleri Geoffrey Parker Yavuz Baran 280 Var
Salgınlar ve Toplum: Kara Ölüm’den Günümüze Frank M. Snowden Akın Emre Pilgir 752 Var
Kapitalizm Nasıl Sona Erecek? Wolfgang Streeck Bülent Doğan 352 Var
Darwin Hack’leniyor Jamie Metzl Duygu Akın 400 Var
Kördüğüm Evrim Ağacı David Quammen Akın Emre Pilgir 568 Var
Aşka Övgü Alain Badiou Orçun Türkay 72 Var
Paranın İcadı Alessandro Marzo Magno İ. Utku Kavasoğlu 304 Var
Yapay Öğrenme: Yeni Yapay Zekâ Ethem Alpaydın Aylin Ağar 152 Var
Veri Bilimi John D. Kelleher & Brendan Tierney Onur Öztürk 192 Var
Hareket Halindeki Zihin Barbara Tversky Barış Gönülşen 416 Var
Kökenler Lewis Dartnell Cüneyt Kural 352 Var
Ölümün Kısa Bir Tarihi W.M. Spellman Ahmet Bora Pekiner 264 Var
Salgın: Tükeniş Çağında Dünyayı Yeniden Düşünmek Kolektif 432 Var
Fizik Üzerine 7 Kısa Ders Carlo Rovelli Tolga Esmer 72 Var
Algoritmalar Ne İster? Ed Finn Songül Köse 269 Var
Iskarta Hayatlar Zygmunt Bauman Osman Yener 152 Yok
Hipernesneler Timothy Morton Bilge Demirtaş 280 Var
Matematiksel İmha Silahları Cathy O’Neil Cathy O’Neil 256 Var
Zamanın Düzeni Carlo Rovelli Tolga Esmer 168 Var
Temel Gelir Guy Standing Ceren Demirdöğdü 344 Var
Nesne Yönelimli Ontoloji Graham Harman Oğuz Karayemiş 240 Var
Kader, Şans ve Evrimin Geleceği Jonathan B. Losos Barış Gönülşen 376 Var
Simit Ekonomisi Kate Raworth Akın Emre Pilgir 376 Var
Doğru Soruları Sorsaydık Hayvanlar Ne Söylerdi? Vinciane Despret Nüvit Bingöl 272 Yok
Üstdinleme: Casusluğun Estetik Tarihi Peter Szendy İlksen Mavituna 200 Var
Hakikat-Sonrası Lee Mclntyre Fahrettin Biçici 168 Yok

Kitap Kapakları (Yeniden Eskiye)

2 Beğeni

Genç fizikçi Werner Heisenberg 1925’te henüz yirmi üç yaşındayken Kuzey Denizi’ndeki Helgoland Adası’nda kuantum kuramının temellerini attığında, Carlo Rovelli’nin deyişiyle bizler ile gerçeklik arasındaki bir perdeyi kaldırarak ardındaki dipsiz bir uçurumu görünür kıldı. Heisenberg’den önce Einstein’ın üzerinde kafa yorduğu, 20. yüzyılın büyük kuramcılarından Richard Feynman’ın kimse tarafından anlaşılmadığını öne sürdüğü kuantum mekaniği çağımızın en büyük bilimsel keşifleri arasındaki yerini koruyor. Günümüzde de bilim dünyasında ve felsefeciler arasında son derece canlı bir tartışma konusu olan kuantum kuramı, gerçekliğin yapısından kişisel deneyimin doğasına, metafizikten bilincin doğasına dek önemli soruları yeniden ele almak için yeni yollar ortaya attı. Bugün kimyanın temellerine, Güneş’in, hatta beynimizin işleyişine ilişkin bilgilerimizi borçlu olduğumuz kuantum kuramı aynı zamanda lazerden bilgisayara modern yüksek teknolojinin ardındaki başaktördür. Buna karşın gizemini korumaya ve bilimcilerin karşısına yeni bulmacalar çıkarmayı sürdürüyor.

Bilimin gücünün dünyayı yeniden düşünmekten korkmamakta yattığını, gerçekliğin sürekli olarak gitgide daha etkili biçimlerde yeniden tasarlandığını söyleyen Rovelli işte bu gizemin izlerini sürüyor: Helgoland , Heisenberg’in düşüncesinin çekirdeğini tasarladığı bu adadan yola çıkarak gerçekliğin kuantum nitelikli yapısının yarattığı, gitgide daha önemli konulara doğru adım adım genişleyen olağanüstü bir keşif serüveni.

“Başlamadan önce bir uyarı… Bilinmeyenin dipsiz derinlikleri her zaman çekici ve baş döndürücüdür. Ama kuantum mekaniğini ciddiye almak, onun sonuçları üstüne düşünmek neredeyse sanrılar yaratan bir deneyimdir: Şu ya da bu biçimde, bizden dünya anlayışımızda somut ve tartışma götürmez gibi görünen bir şeyden vazgeçmeyi talep eder. Gerçekliğin hayal ettiğimizden çok farklı olduğunu kabul etmemizi ister. Akıl sır ermez derinliklere dalmaktan korkmadan o girdabın içine gözünüzü dikmenizi ister.

1 Beğeni