Terry Pratchett Kitapları (Diskdünya) (Delidolu Yayınevi)

Ben yazılma sırasına göre okuyorum ama alt serilere göre okumakta, Büyünün Rengi’nden başlamak kaydıyla, bir sorun olacağını sanmıyorum. İlk kitap evrenin dinamiklerini (dinamik derken?:sweat_smile:) anlamak açısından ilk önce okunmalı bence.

3 Beğeni

Tamam o zaman ben de o kitaptan başladığıma göre bir sıkıntı yok demek ki :smiley:

3 Beğeni

Ilk kitabı demin bitirdim. Başları ve ortası çok keyifli geldi. Ama sonlara doğru biraz sanki fazla dallanıp budaklandı konu. Ama yine de tarzı beğendim. Bu akşam çıkmış olan rincewind ve bekciler serilerini ilknoktadan tamamladım. Ölüm serisini de bkmden sipariş geçtim. Yine başladık uzun soluklu bir seriye, hayırlısı bakalım :smiley:

Bu arada bkmde bu seri okumalık kitap bölümünde, evet yanlış duymadınız okumalık :smiley: kitapları da pek satılmayacak kısımlara koymuşlar. 3 mt yukarıdaki raf veya iki rafın arasında yarım raftan bir bölme gibi… Hatta bir personel Terry’nin kitapları elimizde pek yok kendisini de pek sevmem zaten dedi. Bu cümlesi beni kitabı okumam için daha çok teşvik etti. Çocuk kitapları bölümünden bu yaşta utanmadan gidip topluyorum :smiley:

4 Beğeni

Sanırsın Terry okuldan arkadaşı.:joy:

Bu tarzı bütün kitaplar için geçerli. Çünkü diskdünya klasikleri, alışageldiklerimizi, mantığı ve derli topluluğu bulabileceğimiz bir yer değil. Kemerlerinizi bağlayın çünkü ikinci kitapta sıkı bir uçuşa geçeceksiniz. Aman sakın kenarlardan düşmeyin!

4 Beğeni

Bilmeyenlerin klasik, kapağa bakıp rafa koyma durumu :smiley: Hani en azından bilen bir adam tutun da şu mağazalarda, raf kordinasyonunu yapsın en azından :smiley: . Bir ara tüm cıbıl göğüslü adam kapaklı kitapları da fantastik raflarda görürdük, ondan kurtulduk gibi artık.

Ben orjinal kapaklarına bayılsam da Delidolu Diskdünyayı farklı kapaklarla basım yapsaymış şu an çok daha popüler olabilirdi tahminimce :thinking:.

1 Beğeni

Özel bir durum var gibiydi yahu. Yani çocuk kitapları bölümünde hiç okunulmasın diye saçma sapan yerlere konulmuştu sanki. Ben kitaplara zarar vermeden rafların arasında sıkışmış yerlerinden çıkartmaya çalışırken adam bir başka veli ile kızına can yayınlarından bir kitap satmaya çalışıyordu. Bu kitap sana hayatı öğretecek bilmem ne diye… Belki yazarın elestirili dili ağır gelmiştir adama belli değil yani :smiley:

1 Beğeni

Hahah ilginç bir durum, bende kapağa bakıp çocuk kitaplarına sıkıştırıp geçmişler gibi bir izlenim oluşmuştu. Bu arada sıraya göre okuma / alt seriye göre okuma konusunda daha önce şöyle bir muhabbetimiz geçmişti, agape de güzel bir örnek koymuştu hatta;

2 Beğeni

Haydaa :smiley: neyse artık ne yapalım.

1 Beğeni

Seriyi toplamaya başladığım zamanın sigarayı bırakmaya çalıştığım zamana denk gelmesi güzel oldu. 35 lira zaten bir sigara parası deyip içmediğim günler için kendimi ödüllendirip bir kitap alıyorum. Yalnız son baskılar biraz canımı yakıyor 60-70 lira incecik kitaplar :expressionless:

2 Beğeni

Evet yeni baskılar yeni maliyetler ile fiyatlanıyor maalesef. Ama uygulama güzel, 2 günlük sigara parasıyla alırsın artık :smile: . Ben seriyi okurken de üst üste okumuyorum kitapları, farklı yoğun kitapların arasında bir diskdünya okuyup nefes alma taktiği yapıyorum iyi geliyor :smile: .O yüzden zamana yayarak parça parça da almayı önerebilirim yani, zaten tüm kitaplarda her macera tekil gibi ilerliyor.

2 Beğeni

Hocam dün dr’de buna benzer bir şey gördüm. Barker’ın 4. Maymun kitabını bilim-teknoloji kısmına koymuşlar, yanında Kör Saatçi, Gen Bencildir falan var, istemsiz güldüm.

3 Beğeni

Aslında öyle de yapabilirim. Güzel taktik :smiley: akıcı bir dile sahip olduğu için rahat okunuyor. Son günlerde yaşadığım odaklanma problemini çözmek için birebir. Ondan sanırım bir süre Diskdünya ile devam edeceğim.

2 Beğeni

D&R mağazada çalışan arkadaşlarımız varsa beni affetsin ama genel izlenimim kitap kültürlerinin yetersiz olduğu yönünde benim de :sweat_smile: . Birkaç kez bende denk geldim mağazalarında böyle duruma, ek olarak bir şey sorduğumda da hep boş yüzlerle karşılaşıyorum genelde :smile: Pc den stoklara bakıyorlar allahtan o kısmı biraz daha iyi yürütüyorlar.

Yayıncı kökenli kitap satış dükkanlarında bu durum biraz daha az oluyor oralarda çalışan arkadaşlar biraz daha bilgili tecrübeli oluyor gibi denk geliyor bana genelde.

2 Beğeni

Eşit Haklar
İkinci Diskdünya maceramı da okudum. Çok güzel bir kitaptı. Havamumu Nine favorilerime oynar karakter olarak. Çokça güldüm. En beğendiğim kısım Necronomicon göndermesi olduğu iki yerdi. Karanlıkta Fısıltıyla Konuşan Adama iyi bir gönderme vardı. Bunun dışında aşağıdaki iki paragrafın ülkemiz için iyice düşünülmesi gerekiyor. İkinci paragraf ise neden kitap okuduğuma yanıt olarak yazılmış gibi. Herkesin cahili olduğu şeylere cahil kalmak sıradan geliyor gerçekten de.

Alıntılar:
Nine, hayatında ilk defa, insanların bugünlerde pek güvendiği kitaplarda yazabilecek önemli bir şey olup olmadığını merak etti… Ahlaki ilkeleri gereği kitaplara karşıydı ama. Çoğunun ölü insanlar tarafından yazıldığını duymuştu ve dolayısıyla onları okumanın en az ölü diriltmek kadar kötü olduğuna inanıyordu. Sonsuz çeşitliliğe sahip evrendeki, Ninenin ilişmeye yanaşmadığı pek çok şeyden biriydi ölülerle konuşmak; zira anlatılanlara bakılırsa, yeterince dertli tiplerdi zaten.

“Delikanlı, cehaletin sınırlarını kesinlike genişletti. Evren hakkında bilmediğimiz çok şey var.” Yalnızca sıradan şeyler hakkında cahil olan sıradan insanlardan çok daha cahil olmanın garip, sıcak parıltısının tadını çıkardılar.

7 Beğeni

Seriden bir kitap daha geliyor.

14 Beğeni

Bu yıl 2 ayda bir bastılar helal olsun. Bu gidişle 2023 Haziran’da biter seri.

1 Beğeni

Serideki en iyi kitap olduğu söyleniyor.

1 Beğeni
11 Beğeni

İndirim oranı şu an Kitapyurdu’nda %40. Delidolu için iyi sayılabilecek bir oran.

1 Beğeni

Bu serinin sonu var mı arkadaşlar? Toplamaya karar versem yeni kitap mı ekleniyor?

1 Beğeni