Terry Pratchett Kitaplığı (Diskdünya)

(Hiçliğin bekçisi…) #21

Seri tamamalandıktan sonra okumayı düşünüyorum ama ne zaman düşünsem başıma ağrılar giriyor. Resimli okuma sırasından bir şey anlamadım. Bulan, bilen , seven biri hayrına numaralı bir liste atsa duacısı olurum.

(M. Ihsan Tatari) #22

Basılma sırasına göre okursanız sıkıntı yaşamazsınız. İllaki her alt seriyi arka arkaya okumaya gerek yok. Zaten basım sırası, yazarın yazım sırasıyla aynı. Bir tek Çobanın Tacı’nı önceden bastılar o kadar.

Bir de her kitabın son sayfasında sıra numaraları yazıyor. Oradan da takip edilebilir.

Yine de bir okuma rehberi yapsak fena olmaz gibi :slight_smile:

(fatih çetin) #23

İsim Ruh Müziği olacaktı sanırım. Değişti mi acaba? Yoksa ben mi karıştırıyorum?

(Hazal Çamur) #24

Adı Ruh Müziği olmalı. Sanki ING, Ruh Müziği gibi yazmak isterken bileşik yazmışlar gibi geldi. İngilizce bir eser olduğuna atıf gibi düşündüm. Yoksa bizi gerçekten kara günler bekliyor.

(Hazal Çamur) #25

Delidolu’nun basım sırasını takip ederseniz, kronolojik sırayla okumuş olursunuz. Başka bir deyişle, @fortknoxt 'un bu başlıkta belirttiği Çıkan Kitaplar listesindeki sırayı takip edebilirsiniz. Kafanız da karışmaz böylelikle. Her yeni kitapla seriye devam edersiniz :slight_smile: Diskdünya bilinen anlamda seri mantığında gitmediği için de başka serilerdeki kadar “serinin yeni kitabı” derdine düşmezsiniz.

Ayrıca,

(fatih çetin) #27

Fiyatı görünce Aman Tanrım dedim :slight_smile: İlknokta, DeliDolu’da hiç indirim yapmasa yeridir. %10 nedir Allah aşkına?

Bu da Babil. Biraz daha uygun.

(fatih çetin) #29

Yakın zamanda 21 kitabı toplam 250 tl civarında Babil’den toplamıştım. İlk kitaba başlamayı düşünüyordum ama sınavlar, yoğunluklar, sosyal çevre derken başlayamadım. Yayınevi bırakmadığı sürece alırım büyük ihtimal. İleride çoluk çocuk okunacak eserler bence. Değerleneceğini düşünüyorum yani.

(Umut Özak) #31

Az önce baktım 468 tutuyor, umutlarım söndü resmen :frowning:

(fatih çetin) #32

Delidolu Babil’de %40 ve üzeri bir indirim furyası başlatmıştı. Uzun sürmüştü yanlış hatırlamıyorsam. Babil siparişlere baktım şimdi. 1-16 Ekim tarihleri arasında 20 kitap birden almışım. Fiyatı size yanlış aktarmışım sanırım. Diğer siparişe bakmamışım. Yaklaşık 320 tl filan yapıyor 20 kitap (en son çıkan hariç). Bütün kitaplardan en az 9-10 tl indirim yapmıştım yani.

(fatih çetin) #34

Bence de bekleyin. Benim aldığım fiyatlar belki de zamsız fiyatlardır tam hatırlamıyorum. Acele etmeyin derim. Aynı şekilde D&R kampanyasından İthaki basım Dune serisini (4 kitap) kargo dahil 75 tl’ye aldım.

(kimyager_ferhat gürdoğan) #35

Ve sonunda Diskdünya serisine başladım ilk kitabımı bitirdim. Büyünün Rengi. Okurken çok eğlendim diyebilirim. Bir sihirbaz ve turistin başına gelen bir dizi olaylar. Güldüren, düşündüren, eğlence dolu bir fantastik macera. Her ay en az bi tane olumayı düşünüyorum. Ölüm romalarını çok merek ediyorum şuan. Ama sırası var. :smile:

DiskDünya
(fatih çetin) #36

Kısmet olursa ben de Temmuz’dan sonra başlayacağım. Çıkan kitapların hepsi var ama olmadı bir türlü.

(kimyager_ferhat gürdoğan) #37

Bence fazla geç kalmasın. :smiley:

(Hiçliğin bekçisi…) #38

Şans eseri ben de bugün sadece giriş kısmını okuyabildim. Sonrasında bakamadım hiç ve araya başka kitap almam gerekti. Önümüzdeki hafta ufak ufak okurum diye düşünüyorum. Yoğun kitaplardan sonra aralarda rahatlamak ve keyiflenmek için serpiştirmeyi düşünüyorum. Bakalım planlar ne kadar tutacak. Darısı başıma diyeyim. :smiley:

(Umut Özak) #39

Ben okudum biraz ilk kitabı ama galiba pek yoğunlaşamadığım için kitabın içine pek giremedim ama kesinlikle okuyacam :slight_smile:

(kimyager_ferhat gürdoğan) #40

Kitap kendini okutturuyor. Ben okurken kayboldum Diskdünya’da. Hemen içine çekti beni. :smile:

(Mustafa Erdem) #41

İlk kitabın yarısına kadar dünyayı ve karakterleri tanıma süreci biraz sabır istiyor ama sonrası su gibi akıp gider.

(Hazal Çamur) #44

İlk kitabın başı sıkça tartışma konusu olur. Hatta en son birkaç sene önce İstanbul Kitap Fuarı’nda Diskdünya üzerine olan bir oturumda bile tartışıldı. Genel kanı yazarın okur elemesi yaptığı yönünde :slight_smile: Çünkü serinin devamı asla ilk kitabın başı kadar karmaşık bir hale gelmiyor.

Söz konusu Pratchett olunca ben de bilinçli bir tercih olduğunu düşünüyorum. Eşiği geçerseniz geri dönüşü yok yalnız :slight_smile:

(Umut Özak) #45

Sipariş verdim valla, o kadar övdünüz ki :sweat_smile::sweat_smile: