The Rings of Power Yorumları (Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri Dizisi)

Üzerinize alınmayın ben denk geldiğim için yazdım. Sizinle alakası yok zaten, tesadüf eseri sizin yazınızı gördükten sonra yorum yapmak istedim ve size cevap veriyormuş gibi göründü.

1 Beğeni

@Kalbars bey, yanlış anlamayın, sizin mesajınızı görünce aklıma geldi doğrudur, ama size cevap olarak yazmadım. Bu zaten birçok formda, youtube gibi kanallarda konuşulan bir şey. Aklıma gelmişken buraya yazayım dedim.

Size hitaben yazsaydım mesajınıza cevapla der, öyle yazardım ama kendi yorumuna ekleme yaptım. Yani kalın puntoların sizinle bir alakası yok, üstünüze almayın lütfen. Sadece hangi mantıkla telifle bu durumun savulduğunu anlamaya çalışıyoruz.

Tamamdır efendim, anladım sizi. :+1::blush:

1 Beğeni

Orkların yakın bir yeri yakıp geçtiği ve evlerinin altından tüneller kazıldığı bir vakitte hızlı hareket etmeleri için yanlarına ağır ve fazla erzak alınmaması gayet normal. Zaten kaçtıkları yer güvenli ve daha sonra erzak konusuna çözüm bulabilirler.

Fakat bu bölümde de çok abartı sahneler yok da değildi. Oku havada yakalamak vs pek abartı kaçıyor. Daha gerçekçi bir sahne çekilebilirdi. Diğer yandan Theo’nun da torbayla kaçma çabası komikti elbette.

Unutmadan Elrond’un duvarı açmak için şifreyi hemen bulması da göze çok batanlardan. Biraz uğraşsaymış keşke.

1 Beğeni

Dizide Lost (JJ Abrams) formülü kullanılmış zaten yapımcıların da danışması kendisi.

Stranger kim? Adar kim? Halbrand Sauron mu? Stranger Gandalf mı yoksa Sauron mu? Theo cadı kral mı olacak? vs. vs.

Muhtemelen bu sorulardan çoğu cevaplanmayacak veya bir önemi olmayacak çünkü JJ Abrams tarzı budur.

Stranger’ın hikaye açısından önemli bir karakter olacağını sanmıyorum.

Halbrand’ın Sauron olduğu çok ima edildi. Demirciliğe ilgisi olması, insanlara içki ısmarlaması, 4 kişiyi rahatlıkla dövmesi, Sauron hakkında konuşulurken Halbrand’ın gösterilmesi. Muhtemelen fake atıyorlar Halbrand Sauron çıkmayacak.

Adar’ın ise Maglor iması çok yoğun, elinin eldivenli olması, yüzünün yanık olması, fizik olarak da son derece uygun.

Tabii bunların hikaye kalitesi açısından hiç bir önemi yok, ortada bir hikaye yok sadece merak ettirmek üzerinden sürüklenen bir dizi var. Bir takım olaylar görüyoruz ama bir olay görgüsü, karakter gelişimi vs yok. Galadriel’in Sauron’u araması beni hiç tatmin etmiyor. Zafer Abi’nin dediği gibi 6 kişi Sauron’u arıyorsunuz Allah yüzünüze gülmüşte bulamamışsınız.

Galadriel Sauron’u bulunca ne yapacak? Binlerce ork ve Sauron’u fragmanda gördüğümüz atlı 20-20 kişiyle mi yenecek?

Benim uyarlama yapsınlar gibi bir isteğim yok, tek istediğim kaliteli bir hikaye olması. O da yok ne yazıkki. Marvel mantığıyla çekilmiş gibi görünüyor dizi, bir takım olaylar oluyor ama bağlantıları yok. Aksiyon cut aksiyon cut aksiyon.

İkinci sınıf filmleri de severim mesela Fast and Furious, Godzilla filmleri, Resident Evil filmeri vs. Onlarda da mantık yok ama görsel bir şölen sunuyor en azından, burada o da yok.

Game of thrones, Godfather veya Breaking Bad seviyesinde replikler beklemiyorum ama bu kadar da kalitesiz replikler olmaz.

Bir de artık şu Celebrimbor entarisini değiştirsin lütfen. 4 bölüm geçti devasa kulenin katları çıkılmış nerden baksan aylar geçmiş halen aynı kıyafeti giyiyor adam. Hod’daki gibi her bölümde 4 farklı ince işçiliği olan üst düzey kıyafet değiştirin demiyorum ama elfleri de bu kadar basit giydirmeyin ya. İlkokul tiyatro kıyafetleri gibi kostümler çok kötü çok.

Ekleme: Düşündükçe saçmalıklar aklıma geliyor…

Ağaçların ışığında büyümüş, binlerce yaşındaki ölümsüz bir elfin 16 yaşındaki bir ergen gibi tasvir edilmesi ölümsüz vampirlerin lise öğrencisi olarak tasvir edilmesiyle birebir aynı, alacakaranlıktaki vampirlerden farksız Galadriel.

Bırakın binlerce yaşı 70 yaşındaki insanlar bile 10-20 yaşındaki insanların davranışlarına nasıl ağır başlı tepki veriyorlar.

İnsanların konuşmalarının Galadriel’e 5-6 yaşındaki çocukların konuşmaları gibi gelmesi lazım ve bunlara sinirlenmemesi lazım.

300 yaşındaki bir vampir nasıl artık liseye falan gitmezse Galadriel de böyle sinirlenmez.

7 Beğeni

Theo’nun kafasına düşen kovanın sesini duymadı da çocuğun “ah” demesini duydu ya la :joy::joy::joy::joy:. Hemde aynı ork, yine aynı yerde suyun çıkardığı CUMBURLOP efektli sesi yine duymadı. Hadi o ork diye “salak” dedik, peki ya biz, seyirci! :cry::cry:

2 Beğeni

Pacingi bu kadar aksayan bir at görsem merhamet edip onu öldürürüm.

Üstte nick adaşım “niye kimse yorum yazmıyor,” demiş, kimsenin içinden bir şeyler yazmak gelmemiştir muhtemelen, bomboş bir bölümü daha geçtik. Yardım etmemek için direnen kadın, sonra yardım ediyor(yardım etmesi gerektiğini bildiği halde) falan senaristlerin mesleki kişiliklerinden nefret etme aşamasına yaklaşıyorum ben.

3 Beğeni

Cidden içimden gelmiyor :slight_smile: Doğru tespit.
Bu başlığın mesajdan yıkılması lazım, hiç hareket yok. Dizi “o kim? bu kim?” sorularıyla ilerliyor ve iyi bir görsellik var. En kötü şey ise senaryo. Ne desek boş o yüzden.

3 Beğeni

Dördüncü bölüm rezaletinden sonra bu diziyi hâlâ savunabilmek cesaret ister.

Al bu da meteor man. Dizinin kalitesi bu kadar işte, ne bekliyorsunuz ki.

Efsane bir Ekşi Sözlük yorumu, gözlerimden yaş geldi. :slight_smile:

10 Beğeni

Eleman Halbrand’e neden sürekli amk köylüsü çomar demiş bilmiyorum ama her seferinde güldürdü. :joy:

1 Beğeni

Bu arada cidden Orta Dünya’da traş makinesi falan mı vardı diye düşünüyorum ya.İlk sahneden zaten Galadriel’in abisinin Alman futbolcu saçını görünce çıldırmıştım bir de üstüne siyahi abinin bayağı traşlı kafası ki arkadaki figüranların da bazen saçları gözümden kaçmadı.

1 Beğeni

Haha, bayağı bir incisi var.

“çorum’dan hiç çıkmamış bir adamın new york’u görmesi gibi, köyünden hiç çıkmamış cahil halbrand’in Numenor’u görünce şaşırması.” Bu da olmuş. :slight_smile:

1 Beğeni

Halbrand köyünden çıkmamış cahil biri mi yoksa Aragorn gibi kral mı bilmiyorum. Şu borazan sesli elemanın babası büyük ihtimalle (bu yorum da efsane :joy:)

Galadriel hariç şu anda benim açımdan iyi gidiyor dizi. Saçma salak tutarsızlıklar olmasa (at sahnesi gibi) çok daha iyi olurdu. Para da var elemanlarda. Sorun ne anlamıyorum, nasıl bir akıl tutulması yaşıyorlar?

Şu senaryoyu nerd of the rings e filan okutsalar eminim imdb puanı 2 puan daha yükselirdi. :slight_smile:

2 Beğeni

Murat Sönmez’in 4. bölüm eleştirisini izledin mi? Altından girip üstünden çıkmış yine senaryo saçmalıklarının, ona da güldüm. Çıldırttılar adamcağızı sonunda. :slight_smile:

Galadriel dizinin en beceriksizce yazılmış karakteri, orası kesin. Ama senaryodaki saçmalıklar sadece onunla sınırlı değil ki? En basitinden, orkları bile tutarsız adamların yav. Bir sahnede orklar ölmekte olan arkadaşları için neredeyse ağlayıp ağıt söyleyecekler, cenazeye bir saygı gösterileri falan; bir sonraki sahnede bizim kitaplardan tanıdığımız orklar gibi davranıp en ufak anlaşmazlıkta birbirlerini boğazlıyorlar. Okudukları hiçbir kitabı, hiçbir ırkı anlamamış bu senaristler, cahil herifler.

Murat Sönmez ne güzel söylüyor:

Galadriel iki-üç gün Numenor’da kalmadı mı topu topu? Cüceler Khazad-dum’dan ne zaman geldi de Elrond’la beraber Celebrimbor’un kulesini inşa etmeye başladılar? Bitirmişler kuleyi nerdeyse. Dizide zaman akışı falan da yok. Saçmalığın daniskası.

3 Beğeni

Dördüncü bölümü bugün izleyeceğim, Murat Sönmez de yarına kalır.

Tutarsızlıklardan şikayetçiyim elbette, LotR değil de fantastik bir dizi izliyorum diye düşünüyorum. Öyle olunca çok takılmadan devam edebiliyorum. Diğer türlü devam etmek imkansız. :slight_smile:

1 Beğeni

Murat abi niyeyse hep yuvarlak ve yumuşak yaklaşıyor işlere. En başından belliydi çöp olduğu ama 3.bölümde falan umut aşılıyordu biraz, bu bölüm tutamamış kendini. Filtreli eleştiriyor bence hala, içinde daha ne fırtınalar kopuyordur allah bilir. :smiley:

4 Beğeni

Lore’a takılmadan izleyeyim, zaten adamlar belirli bir kitabın telifini almamış diyerek izliyordum. Yalan yok keyif de alıyordum ama senaryodaki tutarsızlıkları ve sanki yerli dizilerdeki gibi izleyiciyi salak yerine koyan saçmalıkları gördükçe ben bile sinirlenmeye başladım :frowning:
Yine de şimdilik WoT kadar kötü değil :d

1 Beğeni

Merhaba dostlar
Diziyi çok bekledim azcık da olsa umudum vardı. Ama daha ilk bölümden Zaman Çarkının, çok afedersiniz çarkına eden Amazon’dan PJ tadında bir orta dünya beklemek yanlıştı herhalde. Bitmek bilmeyen Sjw savunmaları, bu farklı bir Orta Dünya söylemleri zaten olacakların ayak sesleriydi.
Öncelikle rekor kere rekor bir telif ödendi. Neden bu alınmamış onlara yürümediler de kitap sonundaki on bilmem kaç sayfalık eklerle yetindiler?
Fantastiğin babası Tolkien için metinin senaryonun diyaloğun en iyisini yazabileceklerdense Lost gibi gizem gerilim tarzı bir yapımda başarılı adamlara danışmışlar, değil mi?

Şu kesin ki ortada her anlamada dengesiz bir iş var. Görüntü detaylar derinlik, kısmen oyunculuklar çok iyi ama tutarsız baştan savma ve kaynağa saygısız bir yapım ile baş başayız

2 Beğeni

Yapılan eleştiriler tamamen haklı ama Orta Dünya’dan babam çıksa izlerim. :heart_eyes:
Fringe dizisinde olduğu gibi alternatif orta dünya evrenleri hayal edip zevk almaya bakılabilir ya da. Gerçi ben 1. ve 2. çağlara hakim değilim, o yüzden tuzum kuru. :grin:
Dizi bu oyuncu kadrosu olduğu sürece tutar ama söyleyeyim. Morfydd, Nazanin, Cynthia ablalar için izleyenler az değil.:smiley:

Az önce dördüncü bölümü izledim. Ne güzel üçten sonra azıcık heves etmiştim. Allah sizi davul etsin. :frowning:

Her şeyi anladım da, Adar bizim kara elfi gönderirken, “kara elfim benim, hazır insanlara gidiyorken al şu kılıcını ve yayını da, yolda 3-5 ork avlarsın” mı dedi? Bu ne saçma bir iştir. :sweat_smile:

Ha bir de şey vardı. Sen git 1000 yaşındaki Galadriel’e köylü çomar tarafından “uzlaşma” dersi verdir. La bi kalk git senarist ya. :joy:

Yarın Murat abiyi izler öyle devam ederim artık.

6 Beğeni