The Rings of Power Yorumları (Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri Dizisi)

Yolda başına bir kaza gelir, ya kaban, çakal çıkarsa karşısına? Ellerinde zaten 3-5 elf vardı hepsini öldürdüler, başka gönderecek kalmadı.
Orgların yaralı, zar zor yürüyen çocuğun peşinden koşup yakalayamamaları daha saçmaydı. Zaten dizinin her beşinci dakikasında yeni bir mantıksızlıkla karşılaşıyoruz.

Düşmanına bile onurlu davranan yüce gönüllü Adar!

Bence Adar, Gil-Galad’ın ajanı. Başka bir açıklaması yok. :slight_smile:

Ha bir de şimdi aklıma geldi. Adar’ın elf olduğunu kulağı ile izleyicinin gözüne gözüne soktunuz. O da yetmedi eflçe konuşturdunuz. Peki yüce gönüllü Adar neden iki cümle sonra İngilizceye döndü? Lan bu adam zaten elf, Almanyada yaşayan bazı Türkler gibi yarım yamalak biliyor değil ki, herifin ana dili bu. E kara elfimiz de Elf zaten. Elfçe devam etsenize?

Ben mesela yurt dışına çıksam ve Türk ile karşılaşsam, Türkçe devam ederim. İki cümle Türkçe konuşup artistlik yapıp İngilizceye niye döneyim? Hep traş. :sweat_smile:

“Suya saklanarak yakalanmama” klişesinin yüz bininci kez bize yaşattıkları için senaristlere teşekkürlerimi sunuyorum.

Benim baldudak Theo’nun kaçısındaki asıl takıldığım nokta şuydu: Diyelim ki Theo bir tahtanın arkasında saklanıyor, o sırada da gideceği yol üzerinde bir tane ork var. Sonra ork diğer tarafa gidiyor ve Theo anında fırlıyor. Theo, özel güçlerin mi var? Adamın gittiğini veya seni artık göremeyeceğini nasıl anladın? Ben orada olsam bin kere düşünürdüm “acaba gitti mi, beni görür mü, şimdi çıkmalı mıyım?” diye. Gerçi bu dandiklik bu diziye özel değil, bu tür görünmeden kaçmalı her sahnede var neredeyse.

İzle bir an önce, yorumlarını merak ediyorum. Üstat çok farklı boyutlardaki tırtlıkları yakalıyor.

Tırt bir sahne daha, beni aşırı rahatsız etti. Senaryoyu falan geçtim, amatör bir yönetmen bile böyle rezil bir sahneyi çekip güzel olmuş diyemez.

Galadriel’in 4 muhafızı Aikido yaparak zindana tıktığı sahneden bahsediyorum. Şaka gibiydi, böyle oldu bittiye getirmeleri en son 1970’lerde Cüneyt Arkın yapıyordu.

5 Beğeni

Evet çok ucuz bir sahneydi. Hadi tıktı içerdekiler kilitlemesini beklediler atak yapmak için. :joy:

Theo’nun saklanma sahneleri eski oyunları hatırlatmıştı bana. Düşman sağa bakınca soldan geçiliyordu hemen.

Yine Power Rangers tan örnekliyeceğim ama bazı dövüş sahneleri yeminle buradakilerden iyi ki komple 3 sezon falan bunun bir bölümünün bütçesine denktir.Bakın mesela 2000 deki sezondan bir dövüş

He abartılı mı abartılı ama kereografi iyi ve çatır çatır akıyor.

1 Beğeni

İzledim. Diziden daha keyifliydi. :smiley:

Bazı yorumlarını not aldım:

1. Halbrand’ten dayak yiyen adamın yaptığı elf muhabbeti çok saçmaydı. Ulan hepi topu 1 tane elf geldi diye, ki o da gelmedi, kurtarılıp getirildi, ne bu tantana? “Elfler gelip ekmeğimizi alacak” muhabbeti çok gereksizdi. Murat abi de Trump’a benzetmiş zaten.
  2. Galadriel konusu baştan sona problemli. Nalet senaristler köylü şopardan diplomasi dersi aldırdılar koskoca Galadriel’e. :sweat_smile:
  3. Videonun altındaki en beğenilen yorum: “Theo’ nun sakat ayağıyla orklar arasında ölüm kalım savaşı verirken 2 kilo bulgurun peşine düşmesi çok etkileyiciydi.” O sahne hakikaten müthiş etkileyiciydi. Senaristlerin zekasını takdir ettim. :joy: Öbür eleman 100 kg malzeme götürdü, bu özürlü baldudak 2 kg bulgurun peşinde hala. :man_facepalming:
  4. Arondir’in silahlarıyla bırakılması olayına Murat Abi de takılmış.
  5. Köyü terk edenlerin yanlarında yemek götürmemesi benim aklıma gelmemişti. Köyden kaçıyorlar ama yanlarına yemek almıyorlar. Sonra yemek bulmak için köye geri dönüyorlar. :sweat_smile:
  6. “Khazad-dum ile Lindon arası Kadıköy-Üsküdar gibi bir şey, arada dolmuş var, dolmuşla gidip geliyorlar” :joy:
  7. Galadriel’in kuleye tırmanma sahnesini anlatırken adam sinirden gülmeye başladı. :joy:

Vallahi diziden daha eğlenceli bir yarım saat geçirdim. Teşekkürler Murat Abi. :slight_smile:

7 Beğeni

Orada ben de koptum artık. :slight_smile:

1 Beğeni

Diziyi Murat Sönmez’in yorumlarını izlemek için izliyorum desem yeridir. Bakıyorum yorum çıkmış bölümü izleyip hemen Murat Sönmez’e geçiyorum. Dizinin bütçesinden Murat Sönmez’e bütçe versinler, diziden kat kat daha iyi.

Zafer Güleç de iyi ama videolar çok dağınık ve uzun. Mesela dizi harici videolarda ikinci dakika gibi videoya girmek lazım. Son iki dakika izlenmese de oluyor. Dizi videoları ise söyleşi gibi olduğundan dizinin bölümü kadar uzun olabiliyor ve bölüm eleştirisi çoğu zaman söyleşi içerisinde kaybolup gidiyor. Uzun olunca da izleyesi gelmiyor insanın.

Geekyapar’ı hiç izlemedim, izlemeyi de düşünmüyorum. Videoların uzunluğu Türk dizi bölümleri kadar neredeyse.

Yapılmış bir dizi ve yazılmış bir senaryo üzerine yorum yapmak ve de onu eleştirmek çok daha kolay. Ama dediğiniz gibi ona verseler o kat kat daha iyi yapar yorumlarına hiç katılmıyorum. Hikaye yazmak onu kurguya yedirmek ve bir sürü olayı bir yere bağlamak bahsettiğiniz kişilerin altından kalkabileceği türden bir iş değil. Murat Sönmez’in ne iş yaptığını vs bilmiyorum. Belki de bu tür işlerle uğrasıyor olabilir. Ama herhangi bir deneyimi vs yoksa bu dediğinizin olması imkansız. :slight_smile:

Yorumumda senaristleri vs övdüğümü de düşünenler olacaktır ama ben de pek ısınamadım senaristlere. Kötü iş çıkarmışlar bu konuda. Sadece bu işin ciddi anlamda çetrefilli olduğunu belirtmek istedim.

Dolmuş değil de metro var bence. Ya da ışınlanmayı buldular :slight_smile: Ben de izledim videoyu, diziden daha keyifliydi gerçekten :+1:

Adamlar start-up değil Ahmet. Milyar dolarlık bütçe var ellerinde. O bütçeyle bu senaryo çıkıyorsa Sönmez değil ben bile eleştiririm. :slight_smile:

1 Beğeni

Eleştireceğiz tabii eleştirilemez demedim ki. :joy: O kadar paraya elbette çok çok daha iyi bir şey yapılırdı. Hiç mi izletmemişler acaba diye düşünüyorum ben. Bir sürü haber çıktı izlediler vs diye. Bence hepsi yalan. :joy:

Bu dizinin Tolkien sevenler tarafından içinden geçileceği belliydi. Bence işinin ehli insanlar ile çalışmamışlar, bu bariz görünüyor. @isos81 ya katılıyorum. Konuşulan paranın karşılığı bu olmamalıymış, daha iyi olabilirmiş diye düşündürüyor. Yine de ben izlerken Galadriel karakteri hariç o kadar daralmadım. Bunun diyalogları kim yazdıysa ellerinden öperim. Bu kadar bayat diyalog 90’lar aksiyon filmlerinde yok. :dd

Murat Sönmez diziyi çeksin demedim. Eleştiren kişinin eleştiri videosu bile diziden daha izlenebilir, eleştiri videosunun bile kurgusu, akışı var dizide o kadarı bile yok, eleştiri videosu diziyi izletiyor demek istedim. Durum o kadar kötü ki normal yapılan eleştiriler bile parodi oluyor.

2 Beğeni

Aslında Tolkien/LotR sever olmayı geçtik artık. Tamamen bağımsız yeni bir dizi gözüyle izleyince bile elde kalan, kendi saçmalıkları içinde bile tutarsız, uyduruk bir yapım var karşımızda.

5 Beğeni

Bir tık abartılı olabilir ama Shannara Günlükleri daha izlenebilirdi. Yüzüklerin Efendisi evreni (kitaplar) dışında düşünülürse Arrowerse dizilerin ilk sezonları bile daha eğlenceliydi.

Afedersiniz benim hatam. Ben cümleyi bitirmeden oto tamamlamışım. :joy: Sizin cümlenin sonuna nasıl olduysa yapar eklemiş beynim.

1 Beğeni

Murat abinin başından beri takipçisiyim. Harika bir Lotr delisi ve de uzmanı. Ben çok iyi biliyorum diye övünürdüm ama onu görünce dedim bu adam harika. Zafer abinin mizahi tarafı var onu sonradan takip etmeye başladım. İkisi de çok iyi, evreni biliyor seviyorlar. Ne derlerse altına imzamı atarım :+1::clap:

1. Bölümü saymazsak Zaman Çarkı dizisi bundan iyiydi hikaye açısından. Zaten bunu gidip House of the Dragon ile karşılaştırmak mümkün değil.
1 Beğeni