The Walking Dead Çizgi Romanlar ve Romanlar

Oh, evet. Vali ile çatıştıkları kaç gündür bu mesajı arıyourum.

Bi’ şey soracağım. Şimdi yanlış olmasın diye. Biz şu an çizgi romandan bahsediyoruz, değil mi? Parmaklıklar ardında ve acı içinde doğanlar arası değil mi?

Evet çizgi romanlar.

Başlıkta sadece ÇR ve kitaplardan bir liste hazırladım. Dizi ve video oyunları listelere eklemedim.

ÇR 3. Cilt hapishane yeni ev oluyor. ÇR 5 cilt Vali ile tanışma ÇR 8 cilt ile hapishane Vali olayları sonlanıyor.

Ben çizgi romanda ortadan girmeyi önermem. Öncesini okumadıysanız biraz kafanız karışabilir. Olaylar diziden farklı ilerliyor. Dizide önemli rolde olan bazı karakterler çizgi romanda hiç yok, dizide ölmeyen bazı karakterler çizgi romanda çok erken ölüyor, dizide erken ölen bazı karakterler çizgi romanda sona kadar yaşıyor.

1 Beğeni

Merhaba cizgi romanda twd oyunundaki clementine’ın hikayesi anlatılılıyor mu acaba? Bilen varsa lütfen cevaplasın.

Hayır oyunlarla bir alakası yok. Tek bağlantı ilk bölümde kısacık görünen Glenn’in önemli bir karakter olması. Çizgi roman dizideki gibi Rick ve grubunun hikayesini anlatıyor ama olaylar diziden farklı gelişiyor. Dizide erken ölen karakterler çizgi romanda çok kritik rollerde sahip, çizgi romanda çok erken ölen bazı karakterler ise dizide ana karakter statüsünde. Hatta Daryl çizgi romanda hiç yok. Tamamen dizi için oluşturulmuş. Bence çizgi romanlar diziden de oyunlardan da daha başarılı.

1 Beğeni

Yanıtladığın için teşekkür ederim, oyunu 2-3 gün önce bitirdim bazı arkadaşlar cizgi romanda Clementine’ın hikayesi anlatılıyor dediler o yüzden okuyacaktım. Telltale Games sağolsun oyun tarihinin en uyduruk finalini yaptı. Çok severek başladığım oyunu bitirince hiç tatmin olamadım :frowning: .

1 Beğeni

Okumanı tavsiye ederim. Evreni sevdiysen kesin oku zaten. Clementine’ın hikayesi olmasa da aynı evrende geçen kaliteli bir hikaye okumak Telltale’a olan sinirini biraz geçirebilir. Hani oyunda ilk sezonun herkesi ağlatan finali var ya. Çizgi romanda ondan çok daha vurucuları var öyle söyleyeyim.

Yürüyen Ölüler’in roman serisini okuyalı 6-7 sene oluyor o zamanlar kitaplarda hiç dikkatimi çeken sorun olmamıştı çeviri konusunda ancak okurken 8. sınıfta idim bundan dolayı da hata varsa fark etmemiş olabilirim. Kitapların çevirisi nasıl okuyan biri düşüncelerini söyleyebilir mi? Ren Yayınevi olduğu için çekimserim bastıkları şeylerin editörlük ve çeviri sorunları ortada. Seriyi yeniden okumak istiyorum.

Arkadaşlar @ozanercan arkadaşımızın sorusunu yinelemek istiyorum. Ren Yayınevi basımı olan tek yayınevi gibi gözüküyor, onun dışında serinin çizgi romanı mevcut. Hangisini tercih etmeli? Ren baskısı çeviri-editörlük yeterli mi acaba?

Kitaplar ile Çizgi Romanlar aynı şeyi anlatmıyor. Bir anlamda Çizgi Romanlar Rick ve arkadaşlarının (!) hikayesi kitaplar ise Vali ve arkadaşlarının (!) hikayesi. Bir yerde yolları kesişecek ve tekrar ayrılacak.Bunu zaten hem çizgi romanlarda hem de dizide görmüştük.

Çeviri hataları var mı? İyi kötü mü? Bilmiyorum. Ben çizgi romanlarla serinin bir hayranı olarak kitapları da çizgi romanlar kadar olmasada aynı evrenin bir parçası olması nedeniyle beğenerek okudum.

3 Beğeni

Arkadaşlar selam, çizgi roman serisi tamamlandı mı acaba? Yarım bırakılma ihtimali var mı sizce?

1 Beğeni

Yurt dışında tamamlandı. Fasikül sayısını unuttum ama :slight_smile: toplam 32 cilt olacak.

Marmara Çizgi geçenlerde 28. cilti yayınladı. Bence bu saatten sonra bırakmazlar ama kalan 4 cilt uzun aralıklarla gelecek gibi…

3 Beğeni
  1. fasikül ile sona erdi. Böyle uzun soluklu ve sürekli de satan bir seri için yazarın bir 7 fasikül daha yazıp 200 ile sonlandırmasını beklerdim.
3 Beğeni

28.sayıyı okumadan önce seriye tekrar başladım. Her gün bir tane okuyarak bugün 26.sayıya geldim. Olan biteni unuttuğumu düşünüyordum ama her şeyi hatırlıyormuşum meğer. :sweat_smile: Umarım geri kalan ciltler de çok uzun aralar verilmeden çıkarılır. Bu serinin yeri benim için çok ayrı. Marmara Çizgi’nin yarım bırakacağını sanmıyorum. :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

En son çıkan 28. cilt çıkalı çok zaman olmamış. Dediğiniz gibi sanırım sonuna kadar devam edecek yayınevi. Güzel haber, toplanacak bir seri daha çıkmış oldu. :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

Bu seriyi topluyorum ama 4. Cilt nadir kitap da bile bulunmuyor. Marmara yakın bir zamanda tekrar basar umarım.

Çok yararlı bilgiler, teşekkürler :slight_smile:

Marmara Çizgi ilk 16 kitap için 8’er kitap alacak şekilde kutu çıkarmıştı sonradan ve ayrıca satılmıştı. Farklı mecralarda defalarca sordum ama olumlu yanıt alamadım, tekrar sormakta fayda var yine de, 17 ve sonrası içinde kutu çıkacak mı? Şu an kutusuz 12 kitap var. Tamamlanan sonraki 8 sayı için bir kutu çıksın en azından, koleksiyonerler için bu önemli bir şey. Sahip olan varsa eminim anlayacaktır. Kaldı 4 kitap. Umarım seri de kısa sürede tamamlanır.

Arkadaşlar en son çıkan Marmara’nın bastığı 28. sayıda bir sorun mu var. Daha önceki sayfalardaki kareler bir süre sonra yine karşıma çıktı. Tam 8 sayfayı tekrar koymuşlar ilerleyen sayfalarda. Bana mı böyle denk geldi yoksa sizlerde de durum aynı mı?