The Witcher Dizi Yorumları

Teşekkürler. Çok ilerlememiş hikaye o halde güzel. Yeni sezon 2021 de gelecek ise cidden o zamanda tüm seri okunur :sob:

Evet ellerinde tonla materyal var daha. Hatta ilk sezonda uyarlamadıkları kısa hikayeleri ilerleyen sezonlarda göreceğiz.

Seri tamamlanır tamamlanmaz başlayacağım. Pegasus yakın zamanda tamamlayacak gibi görünüyor zaten. Bi kutu peşine düştük kitaplar tamamlansın da başlayalım diye. Tabi ki buna gerek yok aslında. Bu şekilde devam ederse birkaç sezondan fazlası olacak gibi görünüyor. Yalnız 2021 çok uzun bir ara değil mi…

Diziyi izlemeyenler okumasın.

Siyahi elf diye bir şey olmaz :expressionless: Teni siyahsa o Kara Elf olur. Onlar da yeraltında yaşar ve güneşe tahammül edemez. Tabii başka evrende…

Witcher evreninde bir elfin zenci olabilmesi için yarım ya da çeyrek elf olması gerekir. Anne ya da baba tarafından birinin siyah tenli olması lazım yani. O zaman da tam elf olmaz, elf şehirlerinde yaşayamaz. Saçmalamışlar yani. Yaşasın politik doğruculuk (!)

Koskoca Eithne Hanım’ın, o mavi gözlü ve sarı saçlı orman hükümdarının rasta saçlı, siyah tenli ve anaç bir teyzeye dönüştürülmesi daha çok koydu ama bana. O soğuk ve mesafeli hükümdar gitmiş, yerine Matrix’teki Kahin gelmiş sanki.

Yahu, Brokilon’a erkek ka-tı-la-maz. Dryadların hepsi kadındır. Hangi akla Dara’ya (zenci elf oğlana) ormanın suyunu içirttiniz evladım?! :expressionless:

Dizinin kitaplara sadık kaldığı kısımları çok sevdim. İlk bölüm mesela… Stregobor, Renfri ve Geralt arasındaki diyaloglar, Kara Güneş efsanesi, hatta kule kapısındaki balık tokmak bile aynen aktarılmış. O kadar başarılıydı ki ikinci bölüm onun yanında acayip sıkıcı kalıyor. Neden? Çünkü senaristlerin kendi yazdığı, kitaplarda detaylı olarak anlatılmayan şeylere dayanıyor. Sapkowski’nin anlatısının yanına bile yaklaşamıyorlar. Hele Istredd… Hele Yennefer’ın sevgiye muhtaç kız halleri… Öff…

Neyse ki sonraki bölümler toparlıyor. Striga dövüşü çok başarılıydı. Cintra balosu ve Son Dilek öyküsünden uyarlanan bölümü de (cin) beğendim bayağı.

Borch Üçkarga hayal kırıklığı yarattı bende. Neden kısa boylu ve yaşlı? Triss, Foltest ve Yennefer (ıyyy) da hiç olmamış. Triss resmen etine dolgun bir teyze. Sodden Savaşı’nda kahraman olup sonra kaybolan da Triss’ti. Ama o onuru ondan çalmışlar. Calanthe’nin bu kadar genç olmasını ve sürekli gözünün yaşarmasını da epey yadırgadım.

Ciri ile Geralt’ın karşılaşma anı ise harcanmış bir potansiyel adeta. Duygulandım mı? Evet… Ama bu iki karakterle ilk kez tanışacaklar için hiçbir şey ifade etmeyecektir bu sahne.

Yine de beklediğimden çok daha iyiydi dizi. Henry Cavill muazzam bir Geralt olmuş. Doug Cockle’ı taklit ederek oyundaki Geralt’a benzer bir ses çıkarması müthiş. Sadece bakışlarıyla ya da homurdanarak cevaplar vermesi de aynen kitaplarda anlatıldığı gibi.

Çizgilerini bozmazlarsa ve kitaplara sadık kaldıkları bölümleri arttırırlarsa devam sezonları da keyifle izlenir

16 Beğeni

Tamamen bu moddayım, her dediğinize katılıyorum. Dizinin ilk bölümü 4. Bolümü ve cin bölümünün bazı yerleri dışında güzel bir sey yoktu. Tamamen ve tamamen hayal kırıklığı oldu benim için. Çöp demek istiyorum 2-3 şey aklıma geliyor zor tutuyorum kendimi… Yahu bir bölüm tam guzel oluyor diyorum heyecanlanıyorum, mutlu oluyorum, kitapta gördüğüm şeyleri doğru şekilde görmenin sevincini yaşıyorum ve o an; ya çok çok önemli bir sahneyi atlıyorlar, ya yanlış yapıyorlar ya da hiç olmayan saçma sapan bir sahneyi ekliyorlar. Dizinin zencileri ise netflixin sahibinin zenci olduğunu düşünmeme sebep oluyor. :smiley: Kitabı okuyup izleyenlere geçmiş olsun arkadaşlar sizi hiç hoş şeyler beklemiyor. Son olarakta, son bölümü şimdi izleyeceğim ama Ciri ile Geralt karşılaşmasında midemin kalkacağına eminim. Geralt’ı unutan Ciri mi olur??? Sizin vicdanınız yok mu da böyle bir şey yazıyorsunuz???

Yukarda ki bazı yorumlar hakkında da yorum yapmak istiyorum;

@Greenbriar Ben ilk 2 kitap hikayeleri dışında bir şey göremedim. Son bölümü şimdi izleyeceğim eger Ciri ve Geralt karşılaşıyor ise ikinci kitabın sonu oluyor.

Ve 7. Bölümün sonlarına kadar aynı bölüm içerisinde ki zamanların bile alakası yok arkadaşlar haberiniz olsun. Ynnefer 100 yıl önce Geralt ondan 50 yıl sonra iken Ciri ikisinden de 50 yıl sonra geçiyor gibisinden.

2 Beğeni

6.cı bölüm hariç bütün bölümler kaliteliydi.

1 Beğeni

Fareçuval, Brokilon sahnesi.

Şekil değiştirenin Fareçuval kılığında Ciri’yi Brokilon’dan çıkarması çok komik değil miydi? Sanki mizahi bir tiyatro oyunu izliyor gibiydim, seyirciye bakarak “Ben kötüyüm haa!” ifadesi falan veriyor. O kadar kötüydü ki oradaki tepkiler gülmekten doğru düzgün izleyemedim bile.

2 Beğeni

Çok saçmaydı gerçekten. Witcher evrenindeki kötü adam kuralına ters bir kere. Kitaplarda da oyunlarda da biri bir kötülük yapıyorsa arkasında mantıklı bir sebebi oluyor. Buradaki kötü adamsa çok klişe. Sırf kötü olmak için kötü. Ciri’yi daha ilk bölümden ormana atınca olmayan şeyler uydurmak zorunda kalmışlar resmen :slight_smile:

Çöp diyemem ama @GkiraraJ. Çok çok daha kötü olabilirdi. Bence ilk sezon için gayet iyi. Senaristler konuya ısındıkça daha iyi olacaktır diye umuyorum. Yeter ki Game Of Thrones senaristleri gibi ana materyali terk edip kendi hikayelerini yazmaya kalkmasınlar. Böyle yapımlara “uyarlama” denmesinin bir sebebi var :slight_smile:

4 Beğeni
  1. bölümü de izledim. Neyin ne olduğunun belli olmadığı bu kadar kötü hikaye anlatımına sahip başka bir dizi izlemedim herhalde.

Bir saatlik dizi yapıyorsunuz bari biraz aksiyon koysaydınız. İzlerken sıkıla sıkıla izliyorum. İlk bölümün sonundaki beş dakikalık aksiyon sahnesi güzeldi sadece. Üçüncü bölümdeki canavarla olan dövüş de kötüydü. Zaten finalinde ne oldu anlamadım. Bir anda bir ışık ortaya çıktı ve hem Geralt hem de canavar bir mezara doğru koşmaya başladılar. ??? diye merak ettim sadece. Aynı ikinci bölümün finalinde büyücü öğretmen öğrencilerini yılan balığına çevirdiği zamanki gibi hiçbir şey anlamadım.

Bir de Yennefer’in hikayesi geçmişte geçiyor 3. bölümde onu anladık da 3 farklı zaman dilimi olduğunu söyleyenler bunu nasıl anladı merak ettim. Ciri’nin hikayesinin Geralt’ın hikayesinden gelecekte geçtiğini gösteren bir şeyi ilk 3 bölümde göremedim ben.

Vesselam başlamışken bitirmek için izleyeceğim. Böyle olacağını bilseydim izlemeye başlamazdım sanırım. Kitaplarını okumaktan da iyi ki vazgeçmişim. Dizi böyle durgun ve de karışıksa kim bilir kitapları nasıldır.

Hocam kitaplardan yapılıyor bu film. Kitaplarda akan zaman bu şekilde akıyor. Yennefer Geralttan filan yıllar önce yaşamış birisi. Yennefer büyücü eğitimi alırken Geralt yoktu desek yeridir. Yani Yennefer büyücü eğitimi alirken arkasından Geralt’ın witcher halinin hikayesini izliyorsak arada baya zaman vardır değil mi?

Artı olarak lanetin bozulması için güneş doğmalı ve horoz 13 kere ötmeden yaratık mezara dönememeli diye belirtiliyor. Yani o ışık güneş ışığı. Güneş doğunca Geralt canavar mezara giremesin diye kendisi girip müjdeliyor.

2 Beğeni

Ciri ile Geralt’ın hikayelerini kastettim ben. Yeneffer’in geçmişte geçtiği zaten gösterildi şu kız kardeşi ile ilişkiye giren kralın çocukluğu aracılığıyla.

E en baştan mezara girseydi ya madem?

İlk iki bölümü izledim bugün ve bir şey merak ettim. Bu lavta çalan arkadaş kitapların/dizinin devamında da var mı? Çok eğlenceli bir karakter :slight_smile:

1 Beğeni

var hocam. kitaplarda da bayağı eğlenceli

2 Beğeni

Harika, lavta çalan karakterler sanırım genellikle hep eğlenceli… Sakallıya selamlar :smirk:

Geralt’ın Cintra gidip baloya katılması ve çocuğun sözünü daha yeni alması ile arkasından gelen Ciri bölümleri var. Henüz doğmamış bir çocuk sizce iki dakika sonra görünebilir mi ayrı hikayede?

Bunun amacı yaratığı sabaha kadar zapt etmek. Direkt mezara kendini mühürlerse yaratık oradan gidip sabaha kadar insanları öldürebilir.

1 Beğeni

Üçüncü bölümde Geralt’ın yardım ettiği Kral Foltest ve ölen kız kardeşi Adda Yennefer’ın balosunda daha çocuklar. Anneleri onlara “Foltest kız kardeşini rahat bırak” diyor.

1 Beğeni

O kısmı anladığımı iki defa belirttim zaten? Ciri’nin hikayesinin nasıl gelecekte geçtiğini anlamadım.

Hocam en basitinden Dandelion, Yennefer gibi karakterler Geralt ile karşılaşınca aradan aylar yıllar geçtiğini belirtiyorlar. Geralt yıllar geçirirken Ciri 1 hafta mı geçirebiliyor? :slight_smile:

Ve dizide kitapta olup atlanan mantıklı bin tane şey vardır. Kitapların böyle olmadığına emin olabilirsiniz.

Ciri’nin hikayesinin gelecekte olduğunu daha ilk bölümden belli isimlere dikkat edildiğinde büyükannesinin ilk bölümdeki timelineda onun yaşlarında olduğu anlaşılıyor hatta Renfri İlk bölümde “Cintralı kraliçe Calanthe Hochebuz’da ilk savaşını kazandı” diyor kontrol ettim tekrar.Direkt hikayeye girmişler kitapları okumadığım için benimde aklımda soru işaretleri var ama hikayeye hakim olunca sorun olacağını zannetmiyorum.

1 Beğeni

O kadar çok isim ve mekan ismi var ki dikkat etmemişim. Açıp tekrar izleyesim yok size güveniyorum.

1 Beğeni