The Witcher Dizi Yorumları

Farklı timelinedaki diyaloglarda aslında bazı karakterlerin ismi cümlelerde geçiyor ya da genç halleri var kral Foltest ve kardeşinde olduğu gibi.

3 Beğeni

Kitapları okumayan birinin anlayamacağı çok şey var. Kafanızın karışması çok normal.

4 Beğeni

Orjinal adı Jaskier olsa da Türkçe kitap ve oyunda Dandelion diye geçiyor ve kitapda çokça bahsediliyor

2 Beğeni

Şu son bölümdeki açılışa bir tek ben bayılmış olamam dimi (ortadaki amblem silik çıkmış ama) :heart_eyes:

6 Beğeni

Zaman çizgisi konusunda kitapları okuduğum halde benim bile kafam karıştı.
Striga dövüşü arasına Yennefer’ın ameliyatını sokmak nasıl bir hikaye anlatımıdır arkadaş? Striga sahnesi güzeldi gerçi. Ama Yennefer tam bir hayal kırıklığı bence, resmen ezik.

3 Beğeni

Politik doğruculuk uğruna bazı karakterleri katlettiler. Yahu tamam siyahi olsun da mesela Eithne hiç olmuş mu? Saçları rasta yaşlı bir teyze. :man_facepalming: Yani demek istedigim siyahi, hintli, çinli vs. seçeceksen bile kitaptaki karaktere uygun seçilseydi. Yaşlı, çirkin veya şişman olma şartı da koymuşlar sanırım. Büyücülerden bir tane çekici güzel kadın yoktu neredeyse. Ben kitabı okurken hiç de böyle hayal etmiyordum. :smile: Yahu Calanthe’nin yanına bir şişman siyahi arkadaş vermişler ordu komutanı veya subayı sanırım. Nedir bu yani? Bari cüceleri doğru düzgün cüceye benzetseydiler. Şu cast saçmalığı ve senaristlerin zayıf kısımları (buradan bir yazarın en iyi senaristlerden bile kat kat iyi anlatıcı olduğu çıkarımı kolaylıkla yapılabilir) olmasa Game of Thrones kalitesinde diyebilirdim. Ancak bunlar malesef bir iki tık geriye çekti diziyi.

4 Beğeni

3

2 Beğeni

Horoz kısmını birazdan söyleyecek. Çeviride hiçbir sıkıntı yok.

İngilizcesinde mezarın dışında tutulması gerektiğini söylerken Türkçesinde içinde tutulması gerektiğini söylüyor.

3 Beğeni

Doğru. Helal olsun, iyi fark etmişsiniz. Ben okurken hala kafamdan düzeltiyorum.

1 Beğeni

Kitapları henüz okuyamadım ancak Witcher oyunundaki Yennefer ve dizideki Yennefer’a bakınca inanılmaz bir farklılık göremiyorum hatta oldukça iyi bir seçimmiş gibi hissediyorum.Fanlar neden Yennefer’ı beğenmiyor ?

Evrene hiç hakim olmayan biri olarak ben diziyi beğendim bu arada.

2 Beğeni

Netflix’te izlerken bir sonraki bölüme atlayıp bu şahane Jaskier parçasını kaçırmış olanlar olabilir. Usulca bırakıyorum.

6 Beğeni

Yennefer’ın Photoshop’la düzeltilmiş afişine bakmayın siz. Dizide hiç böyle görünmüyor. Zaten asıl sorun görünüşü değil, Yennefer olamayışı. Kitapları okumuş biri bu kuzgun saçlı, menekşe gözlü kadının devasa bir özgüvene sahip olduğunu, bir ortama girdiğinde sırf varlığıyla bile etrafındakileri etkileyebildiğini, kendini herkesten üstün gören küstahlığını ve biraz damarına bastınız mı şirret mi şirret bir cadaloza dönüştüğünü ( :smiley: ) iyi bilir. Bunlara rağmen inanılmaz kadınsı ve seksidir de.

Dizideki Yen bu özelliklerin hiçbirini yansıtamıyor. Asabi, sürekli dırdır eden, etrafındaki insanları üzmek için sürekli onlara laf sokmaya çalışan ezik biri dizideki Yennefer. Kitapta da laf sokar ama bunu öyle ustalıklı, öyle usturuplu yapar ki karşısındaki kişi gıkını çıkaramaz :slight_smile:

Yen’in neden bebek istediği bile doğru dürüst anlatılamamış. “Seçim yapma şansımı benden aldılar! Bu dünyada bana muhtaç olan biri olsun istiyorum!” ne acınası, ne zavallı bir açıklamadır öyle? Hâlbuki hem Geralt hem de kendisi kısır olduğundan, hiçbir zaman gerçek bir aile olamayacaklarından istiyor bebek sahibi olmayı.

Yennefer aslında aşağıdaki gibi. Ve hayır, oyunda böyle olduğu için değil. Oyuna çok çok çok başarılı bir şekilde, tıpkı kitaplarda anlatıldığı gibi aktarıldığı için bu. Görünüşünü geçin; mimiklerine, buyurgan ses tonuna ve cazibesine bakın. (3:45’ten sonrasını izlemenize gerek yok)

17 Beğeni

Evet oyundaki Yen’le alakası yok malesef. Görünüşünden ziyade davranışları Yen değil. Kitaplarda da bahsettiğiniz gibi olduğunu düşünüyorum ama bu Yen olmamış. Oysa ki Geralt inanılmaz başarılı o mimikleri, homurdanmaları tam olarak ifade edemesem de o sesi biliyosunuzdur :grin: Galiba bi süre beyaz,gri,gümüşi,ak saçlı-mutant,elf,insan,büyücü vb karakterleri Henry Cavill olarak canlandıracağım gözümde. Fantastik yapımlarda kendisini görmek isteriz. Sahnelerin çoğunu dublorsüz çektiğine dair bir bilgi var zaten Mission: Impossibleda da öyleydi. Ayrıca 3. Bölümün dövüş sahnesinin mimarı, daredevilde’ki o malum dövüşleri(koridor sahnesini izleyenler bilir) çeken Lauren Schmidt’in ta kendisiymiş. Önümüzdeki DC yapımlarında Superman olarak göremeyebiliriz kendisini belki en azından Witcher var artık :sob:

2 Beğeni

Kendisi “bir yere gittiğim yok, hala supermanim” demisti diye hatırlıyorum.

Evet superman’i oynamayacak haberlerinin sonrasında superman figürüyle post atmıştı. Zaten kendisi bi yere gitmiyo DC’de şuan pek bi yere gitmiyo sorun bu :grimacing:

İnsanlar Taht Oyunları’nı okurken Jon veya Khaalesi’yi zihinlerinde Emily ve Kit olarak canlandırıyor ya işte artık Geralt’da Henry olacak. O kadar mükemmel oynuyor ki önyargılarımdan utandım. Emma Appleton gayet Yennefer olabilirmiş, Müdire Hanımı da kızıla boyasak biraz makyajla Triss kurtarılabilirdi. Zurnanın en zırt dediği yerlerden biri Istredd!! “Senin yüzüne nooolmuş?” repliğini kulaklarda çınlatmıştır.

Abi alın size ona benzeyen Türk oyuncu

“Hayır sadece Perwoll’le yıkandı!” deyin ne bileyim yapın bi’ şeyler. Yennefer Geralt’ı bu kara oğlanın neresine benzetecek acaba? En sevdiğim bölümler 1 ve 4. bölümler oldu. Hikaye değişikliklerine uzun uzun değinmeyeceğim @mit abi uzun uzun karşılaştırma yapmış zaten.
Buyrun efendim https://kayiprihtim.com/inceleme/the-witcher-netflix-dizi-inceleme/

Not: Ozan Güven FareÇuval olmuş :joy:

1 Beğeni

5 bölüm izledim çok mu hızlı ilerledi olaylar sanki :thinking: kitapları okumadım.

1. bölümü bitirdim, Allahım bir insanın sahneleri bu kadar mı sıkıcı olur, bi insan bu kadar mı Yennefer olamaz? Ööğh yani, diğer sezonda başına bir iş gelir umarım, zaten bazı yerlerde senaristler sıkmışlar da sıkmışlar, bunun da başına bi iş gelse çok sıkıntı olmaz bence.
3 Beğeni

Öncelikle Witcher’ın kitaplarını okumadım. Oyunlarını oynamadım ama genel bir bilgim var. Hikayeyi orta çağ avrupası mitleri gerçek olsaydı ve bunları avlayan geliştirilmiş mutant insanlar olsaydı nasıl olurdu seviyesinde biliyorum. bir de Geralt ana karakterimiz ve kızı Ciri çok çok çok güçlü ama daha çocuk ve Geralt iki büyücü ile aşk meşk yapıyor ve bu büyücüler duruşuyla bir erkeği yada kadını kendinden geçirecek güzellikte, seninle konuştukları anda kendini böcek gibi hissediyorsun.

BURADAN SONRASI UFAK TEFEK SÜRPRİZBOZAN İÇERİYOR. BENCE KEYİF KAÇIRACAK CİNSTEN DEĞİL ANCAK DİZİYİ İZLEMEMİŞ VE BU KONUDA HASSAS OLANLARIN DİZİDEN SONRA OKUMASI TAVSİYE EDİLİR.

Diziyi ise bir gecede izledim o yüzden bölümlerin ayrıntıları kaçırmış olabilirim. O sebeple de bölüm bazından çok hikaye akışı ve karakter bazında incelemek daha doğru geliyor bana. bölümlerse kısa hikayelerden uyarlandığını belli ediyor ama aradan geçen zaman farkını ben anlayamadım. Orada dizi biraz yetersiz kalmış gibi. Mesela ozan karakteriyle İlk karşılaştığımız sahne ile son karşılaştığımız sahne arasında en az 20 yıl falan var ama ozan hiç yaşlanmamış. sadece arada oo kanka senle de görüşmeyeli 3 sene oldu, beş sene oldu diyor sadece. Hatta Geralt o yüzündeki kırışıklık mı diyor ama adamın yüzünde kırışıklıktan eser yok. Yannefer de bu olay daha da berbat bir hal alıyor çünkü kadın mantıken yaşlanmıyor ve aran geçen yılları ben anlamakta zorlandım ve o geçen yılların karakterde yarattığı değişimi anlayamadım. ona daha sonra değineceğim.

Bölümleri genel olarak beğendim, yaratıkların tasarımını sevdim ama ejderhanın tasarımını sevemedim. onda bir şeyler yanlış.Hikaye 3 koldan yürüyor.

Geralt ve yanındaki ozanın bulunduğu her sahne çok muhteşemdi benim için. Superman abimiz artık dizideki Geralt abimiz olarak anılacak. O dışarıdan ruhsuz ama içinde pamuk gibi kalbi olan ama gereksiz gere drama kasıp geyiği kurtarmak yerine yiyen adamı çok sevdim. Zaten mimiksiz bir oyuncu ve role beklenmeyecek kadar cuk oturmuş. Ozan da klişe bir yancı sessiz homurdanan adamın yanındaki geveze adam ama izlerken çok sevdim. İlk bölümdeki hikayeye bayıldım hatta o kızı daha çok görseydik dedim. en çok ejderha avını ve ilk bölümü sevdim sanırım.

Ciri de bence olmuş onun hikayesi de o büyülü ormana girene kadar çok iyiydi bence. Anneannesi çok muhteşem biri olsa da başkasının gözünden bakmayı öğrendi hatta ormanın onu çağırması da çok güzel ama orman sekanslarıyla ilgili iki çift lafım var. Kardeşim madem o zenci elfi içinize alacaksınız neden önce oku saplıyorsunuz bir başına geliyor tuzak kur yakala içir zemzemi içmezse vurursun. velet bağrıyor belli ki derdi var bi dinle. Bir de Ciri’ye neden ateş etmiyorsun yan yanalar nerdeyse. Hadi bunları geçtim Bu ormana gelen herkes bu sudan içip saf olduğunu kanıtlamalı diyor. Arkadaşa bakıp çıkacaksanız içmeseniz de olur kuralı varsa bunu Ciri’ye neden söylemedin be kadın? Bir de Bu suyu iç olmadıysa ağacın kökünden iç olmadıysa ok da şey yapmıyalım bak sadık kalacaksan gel hadi dediler aralarında kıza o zaman hiç içirmeseydiniz? Fareçuvalı’nı sevdim ama bok yoluna gitti karakter. Onun yüzünü alan karakter iyi adam mı oldu o da belli değil. İyi adam olduysa neden? Zaten senden sır saklamasının ne önemi var parasıyla tutmadı mı bu herif seni falan filan diye uzar gider burası. Bir de aklıma gelmişken Ciri’nin memleketi büyücü almıyor yanına ölsün köpekler dediler konseydekiler ama Fareçuvalı büyücü değil mi?

Yannefer’in hikayesi ise Geralt ile kesiştiği ve kambur olduğu zamanlarda iyiydi geri kalan zamanlarda bu kadın boşa yaşamış. Bebek öldüğünde diyor ki 20 yılım sarayda çöp oldu. Sonra kasabaya orgy yaptırdığı cinli bölüme kadar da bi 20 yıl geçse sonra Geralt çocuk sahibi oluyor o da düz hesap 20 sene derken estetik ameliyatı için rahmini aldırdığından beri en az 60 sene geçmiş günümüze kadar. Bacım sana hatırlatmak isterim. Estetik cerrahı sana sordu bak bu ameliyatın geri dönüşü yok çocuğun olmayacak sen de evet dedin. Seçip yaptın ve kafa salladın. Bir de gıdıyı da aldırsaydın keşke gözüm takıldı. Neyse body shaming benim haddime değil ama karaktersizsin bacım. Nerede o elf doktorun anlattığı kadın nerede sen. Millete orgy yaptırmak mı senin marifetin.böyle mi güçlü olacan adından söz ettirecen. O okulda geçmiş zamanları yad etmesinden falan acayip sıkıldım. Kale kuşatmasında da kardeşim siz 20 tane büyücüsünüz karşıda 1 tane sınıf arkadaşın duruyor ve sen ondan kat be kat güçlüsün sadece hatırlatmak istedim. Kara büyü diye de yemeyin bizi siz de yağ döküp mancınıkla alevden kaya falan hazırlasaydınız ne bileyim büyü ile hendek falan açsaydınız. Hiç olmadı sen yoktan portal açıyorsun gidip aralarına el bombası atsaydınız. Sonuç olarak benim için yannefer çok da akıllı olmayan ve biraz unutkanlık problemi olan bir bacımız. Triss’i oynayan karakter ise 27 yaşındaymış IMDB’ye çok daha yaşlı duruyor dizide. Sanki 30ların sonlarında 40ların başında gibi duruyor. Makyaj ekibi sadece Geralt ile ilgilenmiş sanki. Belki de dizide oyunlardaki (yada kitaplardaki) gibi yeri olmaz bilemiyorum. Zenci büyücüyle aşk hikayesi de oyuncunun memelerini daha fazla görelim diye konmuş gibi hissettirdi ama ondan çok daha fazlası değil. inşallah kitapta yeri vardır ve diziye güzel aktarırlar (Yukarıda okuduklarım kadarıyla varmış ama dizide nasıl olacak göreceğiz.)
Yani başrol veya yardımcı rol diyebileceğim karakterlerden Geralt ve jaskier çok iyi, Ciri iyi ama büyüdükçe açılacak, Yen çok kötü ve ileride daha çok rolü olacağını düşündüğüm triss konusunda hala ön yargılıyım ama kadını çok görmedik belki biraz daha farklı bir makyajla ve o karakteri verebilir.
Diğer karakerlere gelecek olursak genelde beğendim. Renfri en sevdiğim oldu sanırım. Cahir konusunda emin değilim baş kötü gibi takılıyor ama çok da iyi değil gibi. Cahirin yancısı Yenn’e ne kadar hırslandıysa kıtayı işgal ediyor kadın. Eist’in de hakkını yememek lazım o da iyiydi. Ciri’nin annesini daha çok görmek isterdim sanırım ama bu haliyle gözü yaşlı asi olacakmış ama vazgeçmiş bir kız modeli benim için. Zenci elf çocuk da kötü değildi ama çok sevdim de diyemem. Ejderha abimize çok laf edilmiş ben beğendim açıkçası. Yancıları da gayet iyiydi. Diğer karakterleri de çok umursamadım sanırım bir tek son bölüm de atını çalmasına rağmen Ciri’ye yardım eden kadın gereksiz melek bir karakter o kadar.
Finali pek beğenmedim. 8 km öteden bu adam Ciriye yardım eden kadının kocası çıkacak diye bağırıyordu. Bir de Ciri Geralt’ı hiç görmemiş ki tanımıyor yani neden koşarak sarıldı? Duygusal güzel sahne ama anlamsızdı bence.

Sonuç olarak Dizi bana kendini sattı. Kitapları en kısa sürede edinip okumayı planlıyorum. Oyunlarda ise Witcher 1 i oynamaya çalışıp 4 saate sıkılmıştım ama kitapları okuduktan sonra witcher 3’ bir şans vereceğim. En azından büyücü tayfası daha yerinde karakter olarak.

4 Beğeni