Tim Powers Bibliyografisi

Tim Powers Anubis Kapıları romanıyla zaman yolculuğu, mitoloji, tarihsel kurguyu ve fantastiği okura bir arada sunuyor.

Roman, 1983’te yaşayan Brendan Doyle adlı bir İngiliz akademisyenin etrafında dönüyor. Doyle, bir zaman yolculuğu deneyine katılır ve hikaye de burada başlar.
Fantastik, bilimkurgu, mitoloji ve tarihsel kurgunun bir arada olduğu çok sayıda tarihsel kişiye, olaya, edebiyata, şiire, mitolojiye göndermelerin olduğu çok iyi bir hikayeydi.

Fantastik, bilimkurgu, mitoloji ve tarihsel kurgu türlerini seven bir okur olarak daha Anubis den ne isteyeyim, belamı mı? :slight_smile: Ra ‘ya şükürler olsun ki Tim Powers bunların hepsini güzel ve akıcı bir hikaye içerisinde okuyanın merak hislerini her daim canlı tutarak anlatmış.

Kitapla ilgili en temel eleştirim ise çevirmen - editör ve yayıncıya olacak. Böyle çok sayıda gerçek kişi ve olayların, mitolojik göndermelerin olduğu bir kitap dipnot olmadan yayınlanmamalıdır.

Örneğin:

Anubis, Ra diğer mitolojik isimler ile ilgili dipnotlar olmalıydı.
Yine mesela hikaye de Antaios kardeşliği isimli bir grup var.
Mitolojide Poseidon ve Gaia 'nın oğlu olan Antaios gücünü topraktan almakta dipnotlarda bu bunun gibi şeyler eklenmiş olsa okur hikayede adı geçen grubun hangi nedenle bu ismi aldığını Antaios ile olan arasındaki bağın ne olduğunu anlaşılmasına yardımcı olurdu
Bir yerde "1666’da olduğu gibi mi " diyor. Büyük Londra yangını okurun bilmeme ihtimali çok yüksek, bunun gibi gerçek tarihsel olaylara yapılan göndermeler dipnotlarda olmalıydı.
Lord Byron gibi kimi gerçek karakterler hikayede yer alıyor, tarihin o döneminde taşıdıkları önem bir yana en azında kim olduğu dipnotlarda belirlilmeliydi.

vb gibi onlarca örnek daha yazabilirim.

Kısacası meraklı ve hikayeyi anlamaya çalışan okur için google da sürekli bir şeyleri arıyor olmak okumayı sekteye uğratıyor, dipnotlar olmadan bu kitap yayınlanmamalıydı.

6 Beğeni

“Son Çağrı” okumaya 3-4 gün önce başladım, bu arada az biraz iş yoğunluğu olunca kitabı yeni yarıladım gibi . Beğendim kitabı, “Son Çağrı” da çok iyi hikayeymiş.

Kumarbaz değilim ama aralarda şans ile ilgili söylediklerinin bazırları benim “batıl inançlarıma” benziyor. :slight_smile:

Ben okumadım henüz bu incelemeyi ama şurada kitapla ilgili bir inceleme ve çeviri ile ilgili yorum var. O başlık içerisinde çeviriye ilişkin çevirmenin de yazdıkları var.

https://forum.kayiprihtim.com/t/son-cagri-yasamak-icin-hayatini-ortaya-koymaya-hazir-misin/10936/5

1 Beğeni

Son Çağrı’yı almıştım ama kaçıncı baskı olduğunu hatırlamıyorum. Kitabın ikinci baskısı yapıldı mı onu da bilmiyorum. Söz konusu çeviri hataları ikinci baskıda düzeltilmiş. O halde birinci baskıyı alanların suçu neydi? Çevirmenin kendisi bile bu vahim hatalara şaşırmışsa, bence yayınevinin birinci baskıları ikinci baskılarla değiştirmesi daha doğru ve ahlaki olur.

İkinci baskı yapılmadı ve muhtemelen artık yapılmayacak.

Tim Powers kitaplarıının satışları çok kötü, planlarında çevireceklerii basacakları başka kitaplarda vardı vazgeçtiler.

Okunamayacak ya da anlaşılamayacak, anlamı bozacak kadar kötü bir çeviri değil denmişti. Kitabı aldıysanız okuyun bence. Çok iyi bir hikaye anlatıcısı Tim Powers.

4 Beğeni

Sanırım bir kitabı hariç diğerlerini almıştım. Hangi kitabı almadığımı da hatırlamıyorum ve kitaplarımın hepsi kutularda şu an. Kutulardan çıkarınca öncelik vereceğim o halde.

1 Beğeni

@alper Abi durduk yere kitap aldıracaksın bana. :smile: neyse Valis falan bitsin de Anubis’i okuyayım, belki Son Çağrı ve diğerlerini de alabilirim duruma göre.

2 Beğeni

apartmanın üzerine büyük, yaşlı budanmamış palmiye ve keçiboynuzu ağaçlarının gölgeleri düşüyordu ve ön cephenin dökülen sıvalarının büyük kısmı mor çiçekli begonvillerle kapanmıştı. (Süresi Dolanlar kitabından )

Pek apartman gibi olmadı ama yine de fena olmadı gibi. :slight_smile:

2 Beğeni