Tsundoku (Kitap Biriktirme) Hastalığı/Bozukluğu

Benimde yakın zamanda kitaplığın 1000 kitabı geçti. Demek ki bundan sonrası istiflemek oluyor. Gerçi kütüphanenin iki sehpası ve bir tekli koltuğun üzeri kitaplarla dolu :smiley:

Alınacak ve okunacak daha çok kitap var. Ama yeteri kadar zaman ayırmak bazen güç oluyor. Almayada devam edeceğim. Bundan kuşkum yok. Ama bazen bende kütüphanedeki bazı kitapların artık zamanının dolduğunu, bunların çıkması gerektiğini düşünüyorum. Sonra tabi ki vaz geçiyorum :smiley: Ama yine de referans kitaplar dışında hem yer açılması için hem de artık dönmeyeceğin kitapları bırakmak gerek. Gerçi sonra pişman olabiliyorsunuz bazen. Ben zamanında bazı romanları takas ettim ama sonra pişman oldum. Gerçi bir daha okur muydum? Hayır.

Kendimizin ne olduğunu bilerek yine de yer açmak için bir daha dönmeyeceğimiz konuları bırakmak lazım. Ben mesela kişisel gelişim kitaplarını artık okumuyorum. Bunlar kütüphanemin bir rafını kaplıyor. Bunlardan kurtulmam gerektiğini uzun zamandır düşünüyorum. Tabi daha harekete geçemedim.

6 Beğeni
2 Beğeni

Bookshelf Wealth i duymamıştım, bu trendler yokken biz trendmişiz :smile: .

1 Beğeni