Türk edebiyatında en sevdiğiniz roman hangisi?

Ben genelde dünya klasikleri okuduğum için yerli romanları okumaya pek fırsatım olmadı. Sizin düşüncelerinize göre bir liste yapmayı planlıyorum. Okuduklarınız arasından en sevdiğiniz romanın hangisi olduğunu merak ediyorum. Sadece 1 kitap yazarsanız memnun olurum.
Ben başlayayım.
Bir-iki kitap okumuşumdur ama en sevdiğim yerli roman İhsan Oktay Anar - Puslu Kıtalar Atlası

2 Beğeni

Türk edebiyatından tek kitap okuyacak olsam bu galiba “Çalıkuşu” olurdu.

9 Beğeni

Orhan Pamuk - Kara Kitap.

2 Beğeni

Hasan Ali Toptaş’ın Heba’sı.

Forumda hep Toptaş, Anar, Yaşar Kemal övüyormuş gibi hissediyorum ama her cümlesi tek başına bir hikaye ederinde romanlar yazıyor bu insanlar.
Heba’da dil çok güzel, hikaye ortalarda durağan gibi geliyor son bölümleri"Ne oluyor? Bir saniye biri açıklasın." diyerek geçirdim. Ara ara rastgele bir sayfasını açıp okuyorum.

4 Beğeni

Bu başlığı görünce bende kendimi yokladım ve üzülerek söylüyorum baya az yerli yazar okumuşum.Seri kitapları saymazsak(ince memed)
En beğendiğim romanlar Sabahattin Ali eserleridir.PKA okumuşsunuz diye bir şey eklemek istemedim.SAli eserlerinden de en çok Kuyucaklı Yusuf kitabını beğenmiştim, listenize gönül rahatlığı ile ekleyebilirsiniz.

3 Beğeni

Turgut Özakman-Şu Çılgın Türkler

3 Beğeni

Tarık Buğra - Küçük Ağa

5 Beğeni

Oğuz Atay - Tutunamayanlar

4 Beğeni

Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Ahmet Hamdi Tanpınar

8 Beğeni

Sabahattin Ali İçimizdeki Şeytan beğendiğim bir kitap olmuştu.

4 Beğeni

Puslu Kıtalar Atlası’nı yazmaya gelmiştim. O zaman Ihsan Oktay Anar-Suskunlar diyeyim.

4 Beğeni

Kuyucaklı Yusuf ile Çalıkuşu arasındayım. Ayrım yapamıyorum. Çok gerçekçi ve etkileyiciler.

6 Beğeni

Bayağıdır yerli roman okumadığımı fark ettim şu an. Belki üzerinde düşünsem farklı bir kitap söylerim ama bir çırpıda aklıma gelen Tarık Buğra’nın Osmancık kitabı oldu.

İnce Memed
Devlet Ana
Kürk Mantolu Madonna
Tutunamayanlar
Esir Şehrin İnsanları
Kara Kitap

Olabilir

3 Beğeni

Nihal Atsız - Bozkurtlar (Bozkurtların Ölümü + Bozkurtlar Diriliyor)

4 Beğeni

Puslu Kıtalar Atlası (İhsan Oktay Anar)
Bizim Büyük Çaresizliğimiz (Barış Bıçakçı)
Anayurt Oteli (Yusuf Atılgan)
Kambur (Şule Gürbüz) - İlk kitabı Şule Gürbüz’ün ve 18 yaşındayken basılmış.

Yaban - Yakup Kadri Karaosmanoğlu

2 Beğeni

Kürk mantolu madonna

1 Beğeni

Sabahattin Ali’den Kürk Mantolu Madonna diyorum.

“Kafamın içinde ona söylenecek uçsuz bucaksız şeyler bulunduğunu hissediyordum, senelerce söylense bitmeyecek şeyler.”

2 Beğeni

Çalıkuşu ile puslu kıtalar atlası arasında kaldım

1 Beğeni