Türk Edebiyatının En İyi Romanı Hangisidir?

• Saatleri Ayarlama Enstitüsü - Ahmet Hamdi Tanpınar (1954)
  • Kara Kitap - Orhan Pamuk (1990)
  • İnce Memed serisi - Yaşar Kemal (1955-1987)
  • Tutunamayanlar - Oğuz Atay (1972)
  • Ruh Adam - Nihal Atsız (1972)
  • Dokuzuncu Hariciye Koğuşu - Peyami Safa (1930)
  • Puslu Kıtalar Atlası - İhsan Oktay Anar (1995)
  • Yaban - Yakup Kadri Karaosmanoğlu (1932)
  • İçimizdeki Şeytan - Sabahattin Ali (1940)
  • Yalnızız - Peyami Safa (1940)
  • Bir Gün Tek Başına - Vedat Türkali (1974)
  • Üç İstanbul - Mithat Cemal Kuntay (1938)
  • Sevgili Arsız Ölüm - Latife Tekin (1983)
  • Minare Gölgesi - Ergin Ergönültaş (2013)
  • Diğer ( Belirtiniz)

0 oylayanlar

-Anket süresi 10 gündür. 19 şubat 19.00’da anket bitecektir.
-Polemiksiz bir anket olur umarım.

2 Beğeni

Polemiksiz bir anket olacağına eminim. Forumumuzun pek çok üyesi -ben de dahil- bunları okumadık. Okumayacağız da zaten, kendimden biliyorum. Klasiklerden, bilimkurgudan, fantastikten sıra gelmeyecek bu kitaplara.

Bunun dışında okumamış olsam da araştırmalarım ışığında buldum ki dünya en çok dünya dillerine çevrilmiş iki kitabımız var. Bunlardan biri Saatleri Ayarlama Enstitüsü, diğeri ise İnce Memed serisi. İkisi arasında karşılaştırma yapacak olursak İnce Memed, Türk okurlarının yanı sıra dünya okurları tarafından da oldukça beğeniliyor ve SAE’den daha fazla dile çevriliyor. Edebiyatımızın en başarılı romanı şahsen İnce Memed olabilir. Bir daha bu seviyeye geleceğimizi pek düşünmüyorum, darılmaca gücenmece olmasın. “Kitap” namına basılan “alıntılar derlemeleri” mi dersiniz, sürrealizmi dadaizm ve anlamsızlık olarak algıyan şairler mi dersiniz, birbirinin aynısı öykü kitapları mı dersiniz gırla gidiyor. Sözüm meclisten dışarı, bunları yapmayan yazarlarımıza bir şey demiyorum. Ben de isterim edebiyatımız dünyaya açılsın ve klasikleriniz okunsun ama artık zor gibi. Önce vatandaşımız okusun, yeter.

Not: Eleştirmen vesaire değilim, öyle davranmak gibi bir gayem yok. Bir okurun kişisel kanaatidir. Belki forumumuzda hepimizden çok edebiyatımızdan okuyan birileri vardır, bilemiyorum.

İkinci ek: Aslında güzel bir liste olmuş. Okumak istersem bu kitaplara öncelik verebilirim. Sonuçta bir nevi klasik sayılırlar.

3 Beğeni

Anket listesinde olan 14 kitabın 9’u benim okuduklarım arasında.

Listenin dışında kalan onlarca “iyi roman” dediğim kitap var. Hem listede olanlar hem liste dışında kalanlar arasında en iyi diyerek bir kitap seçemedim.

Bu “en iyi” tanımlaması pek doğru gelmiyor bana, en çok satan, en çok yabancı dile çevrilen gibi bir tanım belki daha doğru olur. İnce Memed en iyi desem, Demirciler Çarşısı, Dağın Öte Yüzüne haksızlık olur. Bir gün tek başına iyi desem, Mavi Karanlık, Güven romanlarına haksızlık olur. Kemal Tahir, Rıfat Ilgaz, Orhan Kemal, Adalet Ağaoğlu, Halide Edip, Mehmet Eroğlu en iyi kıstaslarına girmez mi?

Velhasılıkelam, ben 1 kitap seçemedim. :slight_smile:

6 Beğeni

Ruh Adam zamanına göre çok çok iyi yazılmış bir roman. İçinde bir insanın nasıl psikolojik bir evrimden geçtiğini ve o evrimin ne denli güçlü şekilde ilerlediğini görüyorsunuz. Kendi karakterinden asla taviz vermeyen sert bir adamın ileride nasıl bir psikolojiyle hareket ettiğini gözlemleyeceğiz.

Aşkı için (ya da aşk sandığı) Tanrı’nın huzuruna çıkıp savaşmasını okuyacağız. Hem psikolojik hem dramatik biraz da fantastik bir roman. Bana kalırsa Türk edebiyatının en iyi romanıdır.

1 Beğeni

Şahsen İnce Memed’leri okumadan ölmek istemiyorum.
Zamanında (lisede) Türk Edebiyatı’nın güzel eserlerini okutan Edebiyat öğretmenime sevgiler ve çokça teşekkürler…

1 Beğeni

Minare Gölgesi dışında listedeki tüm kitapları okudum. Açıkçası “En iyi” kıyaslaması neye göre, kime göre o kadar değişken ki burada kime oy versem bir diğerinde gönlüm kalacak. Puslu Kıtalar Atlası her şeyiyle çok başka, İnce Memed sadece Çukurova betimlemesiyle bile gönüllerde taht kurar, Saatleri Ayarlama Enstitüsü ise tüm çağları aşacak muhteşem bir eser! İngilizceye çevrildi ve birçok yabancı arkadaşım bu kitaptan sonra diğer Türk edebiyatı eserlerini de merak ettiklerini söylediler. Yani Türk edebiyatı kötü değil. Maalesef çeviri az. Kara Kitap’ın edebi ve sosyal bilimler temelinden bahsetmiyorum bile! Muazzamdır! Üç İstanbul var bir de! En iyi diye hangisine uzansam çarpılacakmışım gibi geliyor. Çoğu o kadar en iyi ki bu kitapların! Sanırım oy kullanmayacağım. Bir de zaten birçoğu lise edebiyat dersinde okunması zorunlu olan kitaplar. En azından benim lisemde öyleydi. O zaman ben de liseme bir selam yollayayım. :heavy_heart_exclamation::heart_eyes:

2 Beğeni

Kürk Mantolu Madonna bence

2 Beğeni

kardeşimin hikayesi ------------------------

1 Beğeni

Anket devam ediyor arkadaşlar. Katılırsanız sevinirim :slight_smile: