Türk Mitolojisini Kullanarak Bir Fantastik Roman Yazmaya Çalışıyorum, Nelere Dikkat Etmeliyim?

Teşekkürler Diriliş Ertuğrul gibi olmaması için uğraşıyorum :slightly_smiling_face:

Aslında Türk, Arap vb ırkları kullanmayıp kendi yarattığım evrendeki bir hikâyeyi aktarmak istiyorum. ırklardan çok dinleri ön planda tutacağım. Örneğin Erlik Han’a ibadet edenlere karşı Ülgen Han’a ibadet edenler şeklinde gibi

1 Beğeni

Bunun için Türk mitolijisini çok iyi bilmen gerekiyor. Mesela @Kalbars abimizin yazdığı Saman kitabına bakalım. Kitap 9 kralıkta geçiyor. Bu normalde sıradan bir okuyucu için anlam ifade etmez ama Türk mitolojisini bilen için çok önemli bir detay. Türklerde 9 uğurlu rakamdır. Hayat ağacının 9 kökü, gögünde 9 katı vardır. Aynı zaman da hediye verilirkende 9 tane verilmesine önem verilirdi. Bunun en önemli temsilcisi Timurdur. Anadolu beylikleri Timuru anadoluya çağırırken ona 9 tane hediye göndermişlerdir. Çünkü timur 9 rakamına çok önem verirdi. Bu yüzden rakibi Yıldırım Bayezid Timuru aşağılamak için 8 tane hediye göndermiştir. Yani bu küçük detayları iyi bilmek gerekiyor.

1 Beğeni

Evet 7 ve 9 rakamlarının uğurlu olduğunu biliyorum.

1 Beğeni