Türkiye'de Kitap Yayını ve Satışı Yapan İnternet Siteleri

Bu siteden daha önce alış-veriş yapan oldu mu?
Site güvenilir mi?

Kitap Bulut kaç günde gönderir bilen var mı?

Kitabına göre değişir muhtemelen benim siparişim ertesi gün kargoya verilmişti.

Bu hızı ben daha önce hiç görmedim. Alfa satış sitesinde siparişimden yarım saat dolmadan kargo takip numaram geldi.

6 Beğeni

Eşimle birlikte artık Kidega’yı kullanıyoruz. Kitaplar çok avantajlı okuyor ve ikinci kez verdiğim siparişte de 1 tane bedava kitap hakkım oldu bu da ayrı bir mutluluk :heart_eyes:

3 Beğeni

https://www.birgun.net/haber-detay/kapitalizmin-50-tonu-dr-ve-idefix-tekeli.html

2 Beğeni

Kapitalizm eleştirisi yapacağım diye saçmalayan insanlardan gına geldi artık. Bu tür yazılara yazan insanlar son derece cahil ve konudan bir haber.

Yazarlar neden kitap yazıyor? Para kazanmak için, bu iş o insanların mesleği.
Yayınevleri neden kitap basıyor? Para kazanmak için.

Yayınevleri ve yazarlar mevcut durumdan rahatsız olsalar bir araya gelir ortak platformalarını kurarlar, ne dr kalır ne idefix.

Dr ve idefix’in yazıyı yazan kişinin zannettiği gibi bir gücü falan yok.

Her zaman ve her yerde güç içeriği üretendedir. Yazar ve yayınevidir burada asıl belirleyici.

Halen devlet/ belediye dağıtım şirketi kursun fiyatlar %20 ucuzlasın, kafaya bakar mısın ya?

Cahilin solcusu cidden hiç çekilmiyor.

3 Beğeni

Birgün’de olan yazıyı okudunuz mu emin olamadım. Ama konuda bahsedilen şu; Prefix ( DR- İDEFİX) kitap satış konusunda bir tekele dönüştüler ve istedikleri gibi at oynatıyorlar.

Örnegin Alfa grubu ve Ötüken’in kitapyurdu ile aralarının açılmasında etken olan şey tam da yazıda bahsedilen nedenlerden dolayı.

Esasında Kırmızı Kedi (Emek kitap) buna karşı bir takım hamleler yapıyor, Can yayınlarının buna yönelik bir hamlesi olacaktı ancak kriz nedeniyle ertelemek durumunda kaldılar.

2 Beğeni

İstedikleri gibi at oynatamazlar dr ve idefix tekel falan olamaz ben de bunu diyorum. Yayınevleri dr ve idefixden rahatsız olsa birleşip kendi dağıtım ve satış kanallarını kurarlar ve tekel olurlar.

Ürünü üreten başkasıyken ürünü üreteniz rızası olmadan nasıl tekel olacaklar?

Anladım ama ecak/acak başka şey, somut durum başka şey.

1 Beğeni

Yayınevleri ve yazarlar bu işin sahibi, üreticisi. Aracının herseyin tek belirleyen olup kendilerinin daha az kazanmasına sebep olmasına rıza gösterirler mi?

Ecek/ acak değil konu, burada mantık hatası var. Yayınevleri ve yazarların kendi aleyhlerine olacak durumu kabul ediyorlar varsayımı çok yanlış.

Varsayım değil bu; somut durum.

Forumda yayınevi çalışanları var dilerlerse müdahil olup, anlatabilirler. DR - İidefix sadece parakende satıcı değil aynı zaman da Prefix ile kitap dağıtımcısı, Alfa gibi bir kaç büyük yayınevi hariç kitapevleri yayınevinden değil kitapları dağıtımcıdan alır.

Haber de yok ama iş sadece onunla bitmiyor gözden kaçmasın, bu grubun haber ajansı ve medya tekelide var,

Uzun uzun çok şey yazılabilir ama Birgün’deki yazıyı ya da 2018’de şurada yazılanları tekrar etmekten başka bir şey yapmamış olurum.

Yazıyı okudum ama birkaç eleştirim olacak. İlki fiyat sinyali konusunda verdikleri örnek biraz olmamış. İdefix dr tekelleşmesi başlığı altında kitapyurdunun en ucuz olması. İkincisi son kısmındaki eleştiri. Şimdi düşünüyorum çok satanlar kısmında illa çok satan bütün kitapları koymak zorunda mı satıcı. Mesela verdikleri örnekteki kişinin kitabını tamamen karşıt görüşteki birisi neden oraya koymak zorunda olsun?
Yazıdan bağımsız olarak fiyatlandırma konusunda benim de merak ettikkerim var. Mesela kitapçılar neden dükkan kirası vb gideri olmayanlar da dahil hiçbir indirim yapmadan, satılmayacağını bile bile o fiyatları koyarlar. Örnek vereyim kendi dükkkanında dağıtımcı olmadan satış yapan iş kültür %20 indirimle aatıyor kitapları. Bunu ankamıyorum aynı kitap aracı girmiş haliyle kitapyurdunda %35 indirimle satılıyor.( iş kültürün bütün satış noktaları kendilerinin mi bilmiyorum)

Tabi ben de aracıyım. Yazıyı paylaşmam, destekliyorum anlamında değil konuyla ilgili olduğundan.
Yazıyla ilgili olarak dediğiniz gibi idefix ve dr kimi zaman kitapyurdundan daha ucuz oluyor. O yüzden o kitap fiyatlandırma tablosu büyük ihtimal yazarın o baktığı ana denk geldi.

Genelde bankaların yayınevi şubeleri banka şubelerine bitişik oluyor büyük ihtimal, şubenin bir kısmını kitapçı haline getiriyorlar. Çalışan masrafı ve orayı da ayrı bir işletme gösterdiklerini düşünerek internetten daha ucuza satamadıklarını düşünüyorum.

@Wind Burada eleştirilen husus aslında piyasanın en baskın grubunun, hem dağıtımcı hem de satıcı durumundan olması kaynaklı. Bu durum tabi ki piyasadaki yayınevlerine ve diğer satıcılara haksız rekabet ve baskı oluşturmakta. Satıcı kendisi için en karlı satış için dağıtımcı kanalıyla yayınevine istediği fiyatı sağlamak için baskı yapabilir bunun önünde bir engel yok. Zira bu grupla anlaşamayan yayınevinin kitapları piyasanın büyük bir kısmına dağıtılmayacak. Dağıtılmazsa da satılamayacak.

D&R satıldığından beri, dini kitapların ve Abdülhamit övücü kitapların raflarda daha çok okuyucunun gözüne sokulduğunu fark ediyorum. Bilmediğim yayınevlerinin kitapları yeni çıkanlar rafında yer alıyor. Açıkçası D&R’ın, döviz kiralı avm’lerde kar ettiğini düşünmüyorum kanımca marka değerini korumak ve piyasayı baskılamak amaçlı Avm’lerde faaliyetlerini devam ettiriyor. Kitap satışlarına da reklamsal olarak etki ediyor.

Size yanıt olarak göstermemin sebebi hangi yazıya ilişkin yazdım belli olsun diyeydi yoksa size bir lafım yok yanlışlık olmuş biraz. Sözlerim genele :slight_smile:

1 Beğeni

Hocam yanılıyorsam düzeltin fakat sizin mantığınızla herhangi bir sektörde tekel oluşmaması lazım çünkü memnun olmayan olursa zaten tekeli kıracaktır. Ancak gerçekler böyle değil çünkü tekelleşme çok yaygın. Bununla beraber dağıtım ağı oluşturmak gibi şeyler kolay değil ve dağıtım tekelini kırmak da zor. Can yayınları bile bu finansal yükten çekiniyorsa dediğinizi yapmak öyle kolay değildir diye düşünüyorum. Yaysat örneği de var yine aynı grubun gazete dergi tekeli ve bu tekeli kırabilen çıkmadı yanılmıyorsam.

Para kazanma konusundaki yorumlarınıza az çok katılıyorum sonuçta kimse öylesine yazmıyor, eninde sonunda bir para kazanma arzusu var çoğu zaman. Herkes ürününden para kazanmak için çabalıyor.

Şunu söylemeliyim ki D&R’ın gücü olmadığı yorumuna katılamıyorum. Ankara’da bile çok az AVM’de D&R harici kitapçı var. Yani fiziksel satışta neredeyse tekel denebilecek bir pazar payı olduğuna eminim D&R’ın. Şimdi böyle bir durumda D&R bir kitabı veya yayıncıyı boykot etmek isterse veya yayıncıyı suistimal etmek isterse bunları çok kolay yapabilir çünkü yayıncı D&R’a muhtaç neredeyse.

Bir de şu açıdan bakmak lazım. Türkiye’de insanlar en çok Zweig okuyor çünkü telifi olmadığından ucuz ve her yayınevi Zweig bastı. Ben çok az insanın “gideyim de telifsiz eseri bilindik yayınevinden alayım, güzel çeviri seçeyim” gibi amaçlarla hareket edeceğini düşünüyorum. Yani okur ne bulursa onu tüketiyor, en azından telifsiz eserlerde. Böyle düşünürseniz D&R’ın raflarına veya standlarına hangi yayınevinin Zweig eserlerini koyacağına karar veriyor olması bile büyük bir güç ve muhtemelen bunu az çok kullanıyordur da.

1 Beğeni

Ben böyle bir şey söylemedim. Tekeli ancak üretim yapan firmalar kurabilir demek istiyorum. Tekel kavramının mantığı bu.

D&R’nin fiziksel mağazalardaki hegemonyasının farkındayım, burada önemli bir konu fiziksel mağazaların düşüşte online alışverişin yükselişte olması. Kitap satışının yüzde kaçı fiziksel mağazalarda kaçı online mağazalarda gerçekleşiyor buna da bakmak lazım. Ben fiziksel mağazaları çok önemsemiyorum açıkcası.

Eğer D&R yayıncılık sektörü üzerinde tekel oluşturup hegemonya kurmuş olsaydı bu şirketin bilançosuna yansırdı ve çok büyük kâr açıklardı.

4 yıl süresinde yıllık ortalama 13 milyon tl kâr etmişler.

Taktir edeceksinizdir ki bir sektörde tekel olmuş bir firma neredeyse 2 milyon dolar kâr ediyor olamaz.

Ekleme: Yazarlar konusuna da katılıyorum muhtemeldir ki fiziksel mağazada yer alıp almamak tanınmamış yazarlar için hayati önemdedir. Lakin D&R Ahmet Ümit, İskender Pala, Elif Şafak, Orhan Pamuk ( İlk aklıma gelen çok satan yazarlar bunlar) gibi yazarları mağazasında satmazsa bu yazarlar bir şey kaybetmez. Yazarın reklamı yapılmış olur, D&R müşteri kaybeder belki de boykot edilir. Fakat bu kadar şöhret sahibi olmayan olmayan yazarlar ve küçük yayınevleri için D&R’de görünebilir olmamın çok önemli olabileceğine ben de katılıyorum ama bunun sebebi de D&R’nin tekel olması değil maalesef.

2019 yılındayız ve iletişim çağını yaşıyoruz artık reklam, tanıtım, pr için bambaşka ve çok daha etkili araçlar var. Ben bu şekilde düşünüyorum.

Son idefix alışverişim maalesef sorunlu geçti.

Aldığım kitaplar yaklaşık 1 hafta sonra kargolandı. Elime geçen kitap hasarlıydı ve değişim için gönderdim. İdefix kargoyu teslim alalı 7 gün oldu ve halen yeni kitap tarafıma gönderilmedi.

Çok büyük indirimler olmadığı sürece İdefix tercih edeceğim bir site olmaktan çıktı.

Kitapjo adlı siteden alışveriş yapan var mı ? İkinci el mi ürünleri bir bilgisi olan var mı acaba?

Kitapkolik isimli siteyi kullanmış olan var mı? Instagram’da reklamı karşıma çıktı da indirim oranları gerçek olamayacak kadar iyi geldi.