Türkiye'de Kitap Yayını ve Satışı Yapan İnternet Siteleri

hangi kitaplarda iyi indirim var anlamadım? 50 lirayı gecince yüzde 10 indirim var diyorlar ama başka kitapçılardan toplama yapınca indirimler zaten eşitleniyor birbirlerine.

Can yayınları’nda 35+10 diyordu bayağı iyi geldi ama etiket fiyatını şişiriyorlar mi diye bakmak aklıma gelmedi açıkçası.

Ya internet satışı yapan sitelerle tüyapı fiyat bakımından karşılaştırabilecek biri varmı?

Tüyap daha pahalı ama bazı avantajları var. Toplu kitap alırsanız (taşıması problem) yeterli indirimi alabilirsiniz. Bir gününüzü tamamen ayırırsanız eğer bazı kitaplardaki %50 indirimleri de yakalarsınız. Klasik okuyor ve sahaftan alırım ben diyorsanız tanesi genelde 5 tl. Bunun dışında %20-%30 arasında indirimler var. Yine de son iki senedir indirim oranlarının düştüğünü belirtmekte fayda var. %15-%25 gibi miktarlara indi. Tüyap biraz şans ve miktar işi.

Fuarların albenisi fazla olsa da indirim anlamında pek avantajı kalmadı maalesef.

@Agape

hmm. tüyapa çok yakınım taşıma sorun olmaz ama fiyat benim için çok daha önemli. teşekkürler cevap için.

@Xerhias

:S aşırı indirim olsa keşke fuarlarda

Dediğim gibi şans meselesi birazcık. Mesela 2018’de Delidolu’dan Diskdünya serisini toplu almayı düşündüğümü ve ayırabileceğim bütçeyi belirttim. Kabul ettiler. Böylece sitelerin maksimum indirim oranından da ucuza aldım.

Keza 2017 yılında İthaki’den sanırım 90-100 arası kitap aldım. Bu kadar fazla olunca indirim de çok oluyor. Sonuçta bir defada çok para bırakıyorsunuz.

Metis’in belli başlı indirimli setleri var. Onun dışında asla ama asla indirim yapmıyorlar. Genel indirim oranları da %20’den %15’e düşmüştü 2018 yılında.

Epsilon yine toplu alımda indirim yapanlardan birisi.

Pegasus konusunda bazı sıkıntılar var. Birden fazla stant kuruyorlar. Fiyatlar anlamadığım biçimde değişiklik gösteriyor. Bunu fark ettiğimde paramın iadesini aldım ama dikkat etmekte fayda var. Belki de ben çok talihsiz birisi olduğum için hep yanlış basılmış etiketlere denk geldim.

Diğer artısını da şöyle belirteyim. Eğer ilk gün ve ilk açıldığı anda tükenmiş olan kitaplardan aradığınız varsa şans olarak yayınevlerinde bulabiliyorsunuz. Bir de bazı setlerini özel indirime sokan yayınevleri var. 3 al 2 öde gibi kampanya da yapabiliyorlar indirimli fiyat üzerinden üstelik.

Mesela ben baskısı neredeyse 1 sene sonra yapılan Zaman Çarkı kitaplarını İthaki’den böyle almıştım. Kenarda kıyıda kalmış kitaplar genelde ilk saatte denk gelirseniz çıkabiliyor. Bunun dışında sahaflar da bana hitap ediyor. Can Yayınları’nı seviyorum ve 5 tl olması da bütçemi rahatlatıyor. Bende olmayan kitapları temiz olarak alabiliyorum. Diğer açıdan tükenmiş ama Nadirkitap.com’da çok uçuk miktarlara satılan kitaplar da oluyor. Pazarlık payı satıcıyla yüz yüzeyken işe yarıyor. Shannara’nın ilk 8 kitabını bu şekilde 60’a almıştım.

6 Beğeni

anladım. çok teşekkürler

1 Beğeni

https://www.kitapjo.com/urun/detay/kitap/zaman-carki-serisi-13-cilt--geceyarisi-kuleleri/92581
https://www.kitapjo.com/urun/detay/kitap/zaman-carki-serisi-4kitap-golge-yukseliyor/92583
Zaman Çarkı serisinin baskısı bitmiş iki kitabı bu sitede var. Ama ikinci el mi bilmiyorum. Nadir kitap gibi bir site mi acaba?

"Tedarik süresi: 3 Gün " yazmışlar, siteler bu tür ibareleri ellerinde olmayan kitaplar için kullanıyor. Ellerinde olan kitaplarda “Stoktan teslim” veya “Tedarik süresi: 24 saat” gibi ifadeler oluyor. %99 kitaplar ellerinde yok ve kitabın baskısının tükendiğinden habersizler.

İletişim kısmından sorabilirsiniz isterseniz.

1 Beğeni

Her yerden iletişim kurmaya çalıştım. Son çare buradan bilen vardır diye sorayım istedim. Yani sitede olanların çoğunu almak istesem gelmez değil mi?

Baskısı olmayan kitaplar gelmez elbette.

Teşekkür ettim dostum :slight_smile:

Tercihim hep kitapçıklar olmuştur. Kitap ellerinde yoksa siparişide kitapçıya yaptırıyorum. Kitapçıya girerken yaşadığım duygu bir başka. Kitaplara dokunmak, karıştırmak, önsözü ya da bir kaç sayfa okumak inanılmaz keyifli. Çıkarken gözün arkada kalması bile bir keyif. Kitap sitelerinin haksız rekabetine de değinmek gerekiyor. D&R ve İdefik gibi siteler kitapçıları çok zor duruma düşürmüş durumda.

Cumartesi günü BKM’den gelen siparişlerimden hasarlı olanların fotoğraflarını çekip whatsapp’tan gönderdim siteye. Ama o günden bugün öğleden sonraya kadar geri dönüş yapmadılar. Ben de kitapları kargo ile bugün kendilerine göndereceğimi yazıp kargoya verdim. Kargoyu gönderdikten sonra Saat 16.45’te whatsapptan geri dönüş yaptılar (zamanlamaya dikkat :slight_smile: ) kendileri bir iade kodu vermedikçe değişim yapılamayacağını bildirdi yetkili. Ben de c.tesi gününden beri her gün yazıp cevap beklediğimi, cevap verilmeyince kitapları göndermek durumunda kaldığımı, 1 saat önce bile dönüş yapılsa verdikleri kodu forma yazacağımı, ama artık bunu değiştirmenin mümkün olmadığını yazdım. Bkm’nin müşteriyi bıktırmak için elinden geleni yaptığını, bunda başarılı olduğunu, bir daha BKM’den alışveriş yapmayacağımı ve başvurum kabul edilmezse hukuki yollara başvuracağımı da ekledim.
Son zamanlarda özellikle BKM ve İlknokta gerçekten de okuyucuyu bıktırdı. Kendi adıma, artık yüzde doksan indirim de yapsalar bir daha alışveriş yapmayacağım. Tercihim Dr, İdefix, Kitapyurdu ve bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine Kitapambarı olacaktır.

6 Beğeni

Bundan sonrası için BKM’nin yanına bir soru işareti ekleyeyim.

1 Beğeni

Ben ekledim bile hocam. Biliyorum çok çok uygun kitapları oluyor. Örneğin J.D. Barker’in kitapları da dahil olmak üzere ordan çok uygun fiyata kitaplar aldım. Ama gel gör ki kitaplar genelde hasarlı geliyor, değişim istediğiniz zaman da binbir zorluk çıkarıyorlar

1 Beğeni

Eğer tarihe meraklıysanız TTK’nin oldukça iyi indirimleri oluyor

TTK nedir ? Merak ettim link atar mısın ?

Aslında bu neden oluyor biliyor musunuz? Burada herkes çeşitli firmalardan şikayet ediyor, yakınıyor ama kimse de gidip Tüketici Hakem Heyetine vermiyor. Halbuki kitapları değiştirmek, iade almak vs. için daha çok zaman harcayıp yıpranıyorsunuz. Basit bir başvuru ile sanal imza oluşturup e-devlet üzerinden sıklıkla belirlenen dilekçeyi doldurarak online şikayette bulunabilirsiniz. Burada sizi de suçlamıyorum. Hepimiz üşengeciz maalesef. Halbuki hepimiz bunu yapsak herkes ayağını denk alır. Burada hafife alınacak bir kitle değiliz aslında.

2 Beğeni