"Üç Cisim Problemi" Televizyon Dizisi Oluyor

Kayıp Rıhtım'da tamamını okumak için: "Üç Cisim Problemi" Televizyon Dizisi Oluyor – Kayıp Rıhtım

image

Cixin Liu’nun Hugo Ödüllü bilimkurgu üçlemesi “Üç Cisim Problemi,” Amazon tarafından televizyon dizisine uyarlanacak. (DEVAMI…)

5 Beğeni

Hadi tartışalım. Ben böyle, çıkışından kısa süre sonra dizi film, ne bileyim her türlü maddi gelir kaynağının değerlendirilmesinden tiksinti duyuyorum. Tabii ki yazarın emeği söz konusu, kazanabileceği kadar kazanmak ister ancak destur be kardeşim! Kişinin önce kendi yazdığına saygısı olmalı. Taht oyunlarında dizi, kitabın önüne geçmedi mi? Martin amcanın yaptığı iş mi mesela? Okura saygısızlık değil mi?
Üç cisim problemini okumadım ama bu türden olgulara karışan kitaplara karşı ön yargım var ve kitabı ilerde okumayı düşünmeme rağmen bu haberden sonra okumamaya karar verdim.

1 Beğeni

Son yıllarda iş çığırından çıksa da sevdiğimiz bir kitabı film ve dizi olarak görebilmek eskiden en büyük hayallerimizden biriydi. Yüzüklerin Efendisi üçlemesi çekilmeye başladığında hep birlikte kafayı yemiştik hatta sevinçten :slight_smile: Bir ara Ejderha Mızrağı ve Unutulmuş Diyarlar da çekilsin diye deli oluyorduk.

Ama artık o eski büyüsü kalmadı. Kitaplar, seriler vs daha tamamlanmadan film ve dizi haklarını satar oldular. Bu bence de yanlış. Game Of Thrones’a olanlar ortada.

Öte yandan tamamlanmış ve dünya çapında başarı elde etmiş bir üçlemenin, kitabın vs filminin veya dizisinin çekilmesinde bir sakınca görmüyorum ben. Hakkıdır. Soğumam, okumamak da istemem. Ama kitapları okumadan da izlemem, o ayrı.

2 Beğeni

Bence hertürlü fantastik ve bilim kurgu serileri mümkün mertebe biçimlendirilmeli yani görsellik kazanmalı diye düşünüyorum.Çünkü kendi hayal gücümüz ile profesyonel bir hayal gücünü kıyaslamak onların arasında farklılıklar bulmak da okuduklarımızı sürekli hatırlamamızı ve yad etmemizi sağlıyor.Amma velakin dizi yada filmlerin kesinlikle ama kesinlikle kitaplarına bağlı kalmasından yanayım.