Unutulmuş Diyarlar ve Ejderha Mızrağı

Bende senin gibi yapmayı düşünüyorum

Seri Evren kitapları okuyacaksanız Ravenloft evrenine dair kitapları araştırmanızı tavsiye ederim.

1 Beğeni

Ama ya siz hep güzel resimler paylaşıp iştahımı kabartıyorsunuz :sob:

1 Beğeni

Ravenloft’un sisleri başka evrenlerden karakterleri kaçırarak kendi diyarına getirir. Her evrenle ilintilidir. Mesela Ejderha Mızrağı serisinin ana kötü karakterlerinden Lord Soth’un bu şekilde Ravenloft’a düşmesini anlatan 2 kitaplık bir macerası vardır.

Karanlıktır, umutsuzdur, unutulmuş diyarlar ve ejderha mızrağına göre çok daha serttir. İyi kalpli fazla karakter barındırmaz içerisinde, kötülerin (villain) başka kötülerle rekabetini, Ravenloft’a düşen safların umutsuz kurtulma çabalarını anlatır.

Dark Fantasy candır. Bu evrene dair kitaplarda hoş birer örnektir. Fakat şunu da dipnot olarak belirtmem gerek. Yukarıdaki genellemem burası içinde geçerli,maalesef bu serilerde de ticari kaygıyla yazılan bazı kötü kitaplar mevcuttur.

Resme karşı iştahınız kabardıysa serideki ana karakterlerin resimlerini paylaşayım bakalım ne düşüneceksiniz.

Strahd Von Zarovich

Lord Soth

Azalin

1 Beğeni

Mükemmel fantastik resim kolksiyonuma yenileri eklendi

Müthiş resimler ve şu anda Ravenloft’un bir kitabı ucuzkitapal sitesinde 3-4 TL. Almak isteyen tükenmeden alabilir. Benim sepetimde ama bu sıralar durumum iyi olmadığından herhangi bir alışveriş yapacak durumda değilim. :blush:

1 Beğeni

Uzun zamandır sorucağı Unutuyorum sizce Ejderha Mızrağı ve Unutulmuş Diyarların en iyi serileri hangileridir

bence kara elf üçlemesi unutulmuş diyarlar’da okuduğum en iyisi idi.
Ejderha mızrağının da ilk 3 kitabı…

2 Beğeni

Peki ya efsaneler üclemesi

İkisinin de ilk kitaplarını oku, ona göre devam edersin.

Ben Ejderha Mızrağı’nı daha iyi buluyorum.

1 Beğeni

Konuyu hortlatmak gibi olacak ama, Unutulmuş Diyarlar benim için çok daha önde olsa da Drizzt serisi iki tane fazla kanser karakteri barındırıyor. Wulfgar “öldüğünde” seri bayağı rahatlamıştı, bir karakterden bu kadar nefret edebileceğimi düşünmezdim(Raistlin Majere hariç). Diğer yandan Catti-brienin Wulgar/Drizzt’e çift tavırları seriyi okurken bıktırmıştı, sırf o ikisi yüzünden defalarca bırakıp tekrar başladım seriye.
Ejderha Mızrağı, Unutulmuş Diyarların gerek lore gerek karakter açısından çok gerisinde bir seri. Fantastik evrenlerin çoğunda büyücülerden haz etmem, o yüzden Tanis gibi karakterler daha çekici geldi ama Raistlin’in çoğu zaman ön planda olması okuma zevkimi öldürüyordu.

Yukarıdaki mesaj spoiler içeriyor arkadaşlar. Mis gibi spoiler yedim. Neyse ki unutkanım :smiley:

2 Beğeni

Ben de spoiler yedim ki ben unutmam da. Adam bir de spoiler’ı tırnak içine almış bu nasıl bir cehalet. Sabah sabah keyfim kaçtı.

2 Beğeni

Benim için tam aksi oldu. Tanis ve onun aşk üçgeni okuma zevkimi öldürürken, Raistlin kısımları okumaktan en keyif aldığım yerler. Özellikle ilk üçlemede Laurana’nın Tanis için yaptıkları tam utanılacak olaylar. Tanis’in çocukça davranışları da öyle. Durumu Raistlin gelip kurtarıyor. Hikâyede birçok noktayı toparladığı gibi.

Bir gülme aldı beni. Umarım bunun bedelini ödetmezsin bana. Gerçi ben onu da unuturum. :sweat_smile: Tek spoiler kaynağımı gücendirmek istemem. :smirk:

1 Beğeni

Tek spoiler kaynağı mı??? Beni biriyle karıştırıyor olmalısınız ben katiyen öyle bir şey yapmam. :smiley:

1 Beğeni

Ejderha mızrağı ilk üç kitap,
Drizzt serisi ilk üç kitap.
Tadında bırakmak iyidir :smiley:

1 Beğeni

Ejderha mızrağında 2. nesilde raistlin kızını anlatan bir bölüm var ,peki başka hangi kitaplarda bulunuyor bu karekter ?

Ben Drizzt’e Star Wars gibi başlamıştım. Yani önce 4-5-6 okudum, sonra 1-2-3. Nedenini hatırlamıyorum, sanki yazar bu sırada yazmış gibi kalmış aklımda. Hatta önce 4-5-6 kitaplarında Wulfgar’ı asıl kahraman gibi planlamışken, Drizzt aşırı sevilince onun hayatını anlatmış ve ona da 1-2-3 demiş diye bir şey okudum ama çok yıllar geçti, tamamen sallıyor da olabilirim :slight_smile:

Bu sebeple herkese 4-5-6 ve 1-2-3 sırasını öneririm. Ben o gazla ne çıktıysa okudum ama ilk 6 kitabın tadı diğer hiçbirinde yoktu.

1 Beğeni

Bu kitaplara baktıkça ve almaya karar verdikçe vazgeçiyorum. Çok kafam karışıyor hakim değilim henüz :slight_smile: