Uzaylılara karşı bizi kim temsil etmeli?

Diyelim ki bugün kapı çaldı ve uzaylılardan bir davetiye aldık; dünya dışı yaşamla ilk kez karşılaşan medeniyetlerin tanışma ve kaynaşma partisine davetliyiz. Sizce Dünya gezegenini orada kim temsil etmeli?

Tanınmış biri mi yoksa aramızdan seçeceğimiz yeni biri mi?

Bu kişide ne gibi özellikler bulunmalı?

Sizi temsil edecek insanın nasıl birisi olmasını tercih edersiniz?

Kim bu kişi?

6 Beğeni

Neil deGrasse Tyson diyorum ben. Adam hem sempatik hem konuya hakim. 1,90’a yakın boyu var, insan ırkını küçük görmeye falan çalışırlarsa iyi posta koyar. :joy:

3 Beğeni

9 yıl önce Birleşmiş Milletler’in bir uzay elçisi atayacağı haberi duyurulmuştu. Bu elçi, uzaylılarla tanışırsak dünyayı temsil edecekti. Bu kişinin Mazlan Binti Othman olması bekleniyordu ama BM bu haberi yalanladı.

Eğer uzaylılar varsalar ve bir gün tanışırsak bence bu kişi o anda BM Genel Sekreteri olan kişi olacaktır.

Sadri Alışık (Toprağı bol olsun)

7 Beğeni

Uzaylılar varsa ve dünyaya gelecek kadar gelişmiş teknolojiye sahipse, temsilciye ihtiyacımız olmayacak. Ya bizi komple yok edecekler ya da köle olarak kullanacaklar. Olur da biz o kadar gelişirsek ve onların dünyasını bulup ziyaret edersek aynı şeyi biz uygulayacağız. Bence temsilciliğe gerek yok o sebeple.

5 Beğeni

Bize en yakın yaşam olma ihtimali olan gezegen 5000 ışık yılı ötede. Bu mesafeyi katedecek teknolojiye sahip bir uzaylı ırkı varsa, zaten temsile gerek yok durumumuzu gördükten sonra direk bizi yok ederler. Siyasetçiler ve din adamları temsil etmesin, yine yok ederler. Bana göre en uygunu; İlber Ortaylı veya Celal Şengör. Adamlar her dili biliyolar bizi de temsil ederler rahatlıkla.

1 Beğeni

Neden Uzaylıların eğer çok gelişmişlerse hemen bizi yok edeceklerini var sayıyorsunuz? Bence Hollywood’un ve belki biraz da Cixin Liu’nun çok etkisinde kalmışsınız. Elbette bu da bir ihtimal ama sayısız ihtimalden biri ve gerçekçi olmayan yönleri de var. Dünya dışı akıllı yaşamın neden hâlâ keşfedilememiş olduğu ile ilgili olan Fermi Paradoksunun açıklaması olan bütün hipotezleri incelerseniz uzaylıların o gelişmişlik seviyesindeyken bizden çok daha önemli meseleleri olabileceğini görebilirsiniz.

2 Beğeni

Aklıma ilk gelen isim: Snoop Dogg :krs:

4 Beğeni

Bildiğim kadarıyla daha geçtiğimiz yıllarda bize dört ışık yılı uzakta olan Proxima Centauri sisteminde yaşam ihtimali olan gezegen keşfedilmişti. Yani ışık hızının dörtte biri hızda giden bir araç yapsak (ki böyle bir proje de gündemde) oraya 20 yılda ulaşabiliriz.

Ajdar diyesim var ama fazla mı troll olur bilemedim. :slight_smile: Sonuçta aramızda uzaylılara en fazla benzeyen o.

2 Beğeni

Bence ikimizin de matematiği hatalı. Bir yere ışık hızı ile dört yılda gidiliyorsa ışık hızının çeyreği hızda dört kat uzun sürer. Yani 16 yıl sürer.

1 Beğeni

Çok mantıklı ben direkt 1/4 yaptım.

1 Beğeni

Bildiğimiz en zeki varlık İnsanın tarihi buna işaret etmiyor mu? Avrupalılar Amerika ya da diğer kıtalarda yerlilere ne yaptılar.

Yok et kalanı köle yap.

3 Beğeni

İşte mesele de bu:

1. İnsanın tarihi buna işaret ediyor. Başka gezegenlerde zeki varlıklar varsa onların tarihi de buna işaret ediyor mu? Bunu bilmiyoruz.

2. Sömürgecilik genellikle kişilerin saf kötülüğünden değil, ekonomik modelin kendisinden ve ihtiyaçlarından ortaya çıkar. O dönem iyi insanları geri plana atıp kötü insanları ön plana çıkaran da bu ekonomik koşullardır. O koşullar insanı şekillendirir. (Bkz. Tüfek, Mikrop ve Çelik - Jared Diamond, ayrıca Tarihsel Maddecilik Üzerine - Franz Mehring) Uzaylı uygarlıkların ekonomik, sosyal, siyasi yapısı hakkında hiçbir şey bilmiyoruz. Onların, Dünyada bulunan hangi kaynağa ihtiyaç duyduklarını da bilmiyoruz.

Uzaylılar kesinlikle sömürgeci ve katliamcı olamazlar demiyorum. Ama “kesin öyledirler” de diyemeyiz. Haklarında hiçbir şey bilmiyoruz. Var olup olmadıklarını bile bilmiyoruz.

3 Beğeni

Ben de 20 yılı şuradan çıkardım sanırsam: Uzay aracı oraya 16 yılda gidecek. Sonra bize çektiği fotoğrafı gönderecek ve o fotoğraf da ışık hızında geleceği için dört yılda bize ulaşacak. Böylece toplamda 20 yıl sürecek. Hâlbuki o dört yılın konuyla ilgisi yok. Aklım Breakthrough Starshot projesine gitti.

1 Beğeni

Bizler yerine kedilerle iletişim kurmayı deneyebilirler. Temsilci olarak bir kedi sunalım.

10 Beğeni

Uzay araçları zaten bu hıza yakın. Ki o bahsettiğiniz gezegende ve benim bahsettiğim gezegende yaşam olma ihtimali var sadece. Varlıkları kanıtlanmadı henüz. :slight_smile:
Uzaylıların bizi yok etmesi mevzusu tamamen ironidir. Hiç bir şeyin etkisinde kalmadım. Ne Cixin Liu ne de Carl Sagan’ın etkisinde kalmadım onu da belirteyim. :slight_smile:

1 Beğeni

Aslında çok farklı olmayacak ama Goose demek istiyorum.

1 Beğeni

Böyle bir şeyin olma ihtimali yok. Bize ulaşabilecek kadar gelişmiş akıllı bir canlı muhtemelen bizim anlama kapasitemizin üzerinde olacak. Siz çöpte bulduğunuz meyve suyu kutusunun içindeki bakterilerle iletişime geçmeye çalışıyor musunuz?

5 Beğeni

Bu soruya Ben cevabını vererek EGO’mu biraz daha yükseltiyorum :joy: Soruyu soran arkadaş tanışma partisine kim gitsin diye sormuş. Yok böyle bişeyin olması imkansız, bizi öldürür ve köle ederler. Biz zaten çok küçük yetersiz ve iğrenç yaratıklarız vs. vs ne gerek var böyle şeylere. Hayal kuruyoruz burda. Evren’in ortasında bir tanışma partisi kesinlikle Harika olurdu. Ve bu partiye katılmak için can atardım. :alien: