Vakıf Evreni Okuma Rehberi

Vakıf serisinin kronolojik olarak başlatıcısı o kitap. Yüzde yüz lronolojik gideceğim takıntın varsa ilk okumakta fayda var. Vakıf evreni yanlış hatırlamıyorsam 15 kitaptan oluşuyor. Sonsuzluğun sonu insanlığın mağradan çıkmaya başlamasına zemin hazırlayacak olaylar. Robot serisi avcı toplayıcılıktan tarıma geçiş gibi biraz. Galahtik imparatorluk romanın kuruluşu. Ana 3 kitabın öncesini anlatan 2 kitap romanın yıkılacağının 1-2 kişi tarafından bilinmesi ve planlar yapması. Ana vakıf serisi de romanın yıkıntılarından yeni bir imparatorluk kurma çabası işte. Kısaca evren böyle.

4 Beğeni

Ben Sonsuzluğun Sonunu aldım ilk forumdaki okuma listesine bakarak onunla başlamanın okuma zevkini arttıracağı yazıyordu sizin düşünceniz tam tersi. Kararsız kaldım şimdi.

Not: sorduğum soruya başka birinin mesajına cevap verirken cevap vermişsiniz zaten görmemişim.

Kronolojik olsun diye bir takıntım yok. Esasında yazım yıllarına göre okumak isterim öyle bir takıntıya girersem.

Vakıf, Vakıf ve İmparatorluk kitaplarını okudum. Bugün de İkinci Vakıf’a başlayacağım. Daha sonra Sonsuzluğun Sonu kitabını alacağım. Vakıf’ın geriye kalan dört kitabını da çevirisi tamamlandıktan sonra okumayı düşünüyorum.

Robot Serisi ve Galaktik İmparatorluk Serisini de aralara başka kitaplar sokmadan okurum. Örneğin Robot serisini okuyayım da onu ben evrendeki yerine yerleştiririm kafamda.

Bakış açısına göre değişir. Asimov bile o şekilde öneriyor aslında. Bence yazım sırasına göre okumak daha iyi olacaktır. Spoiler vermeden anlatmaya çalışırsam . Mesela kronolojik olarak daha önce yazılmış bir kitapta Ahmet piyangoyu kazanmış ve kurgu buna göre ilerliyor. Daha sonra yazar Ahmet’in ön hikayesinde piyangoyu Ahmet’in değil Mehmet’in kazandığını ama Ahmet’e verdiği gösteriyor. Şimdi ben Ahmet’in geçmişini bilirsen yaptıklarının anlamı değişecek, bilmezsem daha farklı olacak.

Bir de Tolkien okumaya kronolojik diye Silmarillion’dan başlarsan sıkılırsın. Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi’yle dil olarak çok fark var. Asimov da Vakıf evrenini 4ü sene boyunca yazmış. Dil farkı olacaktır diye düşünüyorum.

Benim fikrim o yüzden yazılış sırasına göre okumak. Ama Vakıf evrenini Robot, imparatorluk ve vakıf diye bölecek olursak. Sadece kendi içinde yazılış sırası uygulamak yeterli bence. Çünkü aralarında bin yıllar var.

3 Beğeni

Yakın zamanda okuduğum Dune un 1. ve 2. kitabı, ardından vakıf ilk kitabını okudum.Kısa bir inceleme yapmak gerekirse aynı evren fakat bambaşka iki tarz.Şahsen Dune beni daha çok etkiledi.Ama Vakıf daha hızlı gitti.Dune evreninde ana karakter yada yan karaktere bağlanabiliyor iken Vakıf o imkanı vermiyor.Dune daha çok evreni sindirtiyor fakat Vakıfta kısa ve hızlı anlatımlar var.Şimdi Vakıf ve İmparatorluğa başlayacağım.Bakalım 2.kitapta düşüncelerim değişecek mi??? :slight_smile:

3 Beğeni

Birşey daha ekleyim kitabın başında Trantor gezegenini çok vurgulayan yazar (ki farklı bir atmosfer olacak diye çok heveslenmiştim) bir daha ilk kitapta o bölgeye uğramadı.Tabi ki koskocaman bir seriden bahsediyoruz fakat biraz acele mi ediyorum ama daha çok farklı ırk ve gezegen ile etkileşim olmasını dilerdim.

Dune daha çok karakter/hanedan odaklı, Vakıf ise sistem odaklı gelmişti. Sistemden kastım karakterlerin yaşantısından ziyade evrenin yaşantısını okuyoruz.

Kıyaslamaları pek sevmiyorum ama Vakıf’ın ayakları daha sağlam basıyor gibi hissetmiştim ben. Kurgusu mükemmel, neyin ne olduğu çok güzel anlatılıyor.

2 Beğeni

Öyle de Paul abim beni çok etkiledi ya.Belki de bu kitapta da öyle bir etkileşim aradığım için gözüm öyle birini aradı.

2 Beğeni

Vakıf serisinde de etkileyen karakterler var ama hep vur kaç yapar gibi girip çıkıyorlar aynı ilk kitapta gördüğün gibi. :sweat_smile: Bu nedenle evet Dune’daki gibi bağlanamıyor insan.

3 Beğeni

Evet vakıf ve imparatorlukta bitti.İkinci kitaptan da inanılmaz keyif aldım.Dune serisini daha çok sevmeme rağmen ikinci kitaptan sonra bu durum biraz eşitlendi gibi.Çünkü inanılmaz bir çekiciliği var vakıfın.Sonunu az çok tahmin etsem de yüzde yüz anlamam mümkün değildi o yüzden çok hoşuma gitti.İkinci vakıfın da siparişini verdim.Artık Oathbringer çıkana kadar tüm seriyi bitiririm herhalde. :slight_smile:

Vakıfı hangi sırayla okuyorsunuz hocam ?

Vakıf ardından vakıf ve imparatorluk şimdide ikinci vakıf siparişini verdim böyle devam ediyorum.

1 Beğeni

Bazı yerlerde çok farklı sıralamalar gördüm.Sonsuzluğun Sonu , Robot serisi vb. gibi

Bence kronolojik değil yazılış sırasına göre okunmalı. Yazarın tasarladığı sırayla. Buna göre sıralama şöyle oluyor;

ASIL ÜÇLEME
3.Vakıf (1951)
4.Vakıf ve İmparatorluk (1952)
5.İkinci Vakıf (1953)

ARA KİTAP
Sonsuzluğun Sonu (1955)

YAYINCININ İSTEĞİ ÜZERİNE YAZILANLAR
6.Vakıf’ın Sınırı (1982)
7.Vakıf ve Dünya (1986)
1.Vakıf Kurulurken (1988)
2.Vakıf İleri (1993)

3 Beğeni

Yanlız 30 sene sonra devam edilmiş tekrar seriye.Çok uzun bir süre.Şuan itibari ile çok hoşuma gitti.Umarım 3. kitabıda bilgiler taze ilken bir çırpıda okurum.

Evet yayınevinin isteği doğrultusunda devam edilmiş. Fazla araştırmadım ama sanırım sadece 4. kitapta biraz düşüş varmış. Gerisi için yine aynı kalitede diyorlar.

İkinci Vakıf’ı da çok seveceğinizi düşünüyorum ve umuyorum. Artık her şeyin çözüldüğü ve sona erdiği kitap.

1 Beğeni

Bittiiiiiiii :slight_smile: Sonu çok tatmin etmedi açıkçası kafam çok karıştı. Herkesin teoriler ürettiği ve sürekli değişken bir durum oluşu sonunu karmaşıklaştırdı. Ama son bölüm net herşeyi açıkladı. Halen bir sürü soru işareti var kafamda. Bu 3lemeye puanım 8.5 kitap bazında 1.kitap 8, 2.kitap 9, 3.kitapta 8.5

1 Beğeni

Hocam seriyi başka bir kitap okumadan mı tamamladınız ? Bazı yerlerde robot serisi,sonsuzluğun sonu kitabı vb. kitaplarla birlikte okunması gerektiği yazıyorda.

1 Beğeni

Vakıf, Vakıf ve imparatorluk, sonrada 2. Vakıf okudum sırasıyla araya Robot falan girmedi

1 Beğeni

Tamamdır,teşekkür ederim.