Vakıf Evreni Okuma Rehberi

Ben, Robot ile Asimov evrenine giriş yapsam sorun olur mu acaba? Bazı yerlerde araya koyuyorlar bu kitabı, bazı yerlerde de tekil kitap sorun olmaz diyorlar. Ve dahası evrene giriş yapmak için Sonsuzluğun Sonu ile başlayın diyenler de var. Kafam karıştı açıkçası. Okuma sırasına da baktım çok tatmin olamadım.

1 Beğeni

Ben de bu evrenden sadece Ben, Robot’u okudum. Nerede okunduğunun önemi yok. Sadece esas robot serisine başlamadan önce okunmalı ki seriye hazırlayan bir kitap.

Ama sonsuzluğun sonu kitabini en son okuyun diyen de var. İlk başta okursak çok fazla sürpriz bozuyormuş vs. Ama çoğunluk bu kitabı basa koymuş.

Çok liste var. Ben emin olamadığım için tüm kitapların tekrar basılmasını bekleyeceğim. Muhtemelen 30 lu yaşlarda okumaya başlarım :roll_eyes:

1 Beğeni

Bunu nerede yazmışlar merak ettim. Şimdi ben Asimov’dan sadece Son Soru kısa hikayesini ve Sonsuzluğun Sonu kitabını okudum, devamını da okuyacağım. Robot, İmparatorluk ve Vakıf serilerinin okuma sırası ile ilgili zamanında bakınmıştım her yere. Sonsuzluğun Sonu kitabını da okumuş biri olarak her ne kadar seriyi bitiren biri kadar olmazsa da bir şeyler söyleyebilirim. Bu kitabın önce okunması daha iyi. Çünkü Sonsuzluğun Sonu fikir olarak, zaman olarak kesinlikle bu serilerden önce, insanlığın gelişimi olarak daha önceki bir zamanı ele alıyor. Zaman yolculuğu ve onun hakkındaki fikirler öyle güzel işlenmiş ki herhangi birine, bilimkurgu ile haşır neşir olmasa bile, direkt önerebileceğiniz, bana kalırsa Asimov’a başlama kitabıdır Sonsuzluğun Sonu.

1 Beğeni

Nerede gördüğümü hatırlamıyorum, birkaç ay önce sürekli bunlarla ilgili araştırma yapıyordum kaç forum gezdiysem artık rast gelmişim bir yerde aklımdan da çıkmamış ama dediğim gibi çoğunluk da başa koymuş ilk okunması gereken 2 kitaptan biri diye, diğeri de Ben, Robot.

Asimov’dan sadece iki kitap okuduğunuz halde fazla iddialı konuşuyorsunuz. Sonsuzluğun Sonu’nu ilk başta okursanız kitaba 8/10 puan verirsiniz en son okursanız tam 10 puan olmasa bile 9/10 puan kesinlikle verirsiniz.

1 Beğeni

Yazdıklarınızdan hiçbir şey anlamadım, hangisini önce hangisin sonra okudunuz ? Kurduğunuz cümle devrik değil yerle yeksan :rage:

Efenim, son mu okuyalım yani ? Herkes ilk okuyun derken sizin böyle önermenizin sebebi nedir ?

Sonsuzluğun Sonu kitabını okumakla birlikte Vakıf’ın 4. kitabındayım. İlerisi için olaylar nasıl gelişecek emin değilim ama Sonsuzluğun Sonu, Vakıf serisinde olan bitenlerin cevabı gibi geliyor bana.

2 Beğeni

Kitapta felsefi bir yol ayrımı var. Bu yol ayrımını fark etmek için bu kitabı en son okumanız gerekiyor. Kitabı ilk başta okursanız kitap sizin için sıradan bir bilim kurgu kitabı görünümünde olur.

2 Beğeni

Teşekkürler arkadaşlar. Endişelerimiz boşuna değilmiş.

Acaba orijinal vakıf üçlemesinden sonra mı okunmalı yoksa 7 kitabın sonunda mi? Yazım sirasini da dikkate almak lazım. Daha arada robot ve imparatorluk serileri var. Nasıl bir siralama izleyeceğimiz muamma ama ben galiba en sonunda yazım sırasını takip ederim.

1 Beğeni

Sonsuzluğun Sonu kitabını, Vakıf ve Robot serisi bitip İmparatorluğa geçişte okunması gerektiğini söyleyenler olduğunu görmüştüm. Belki denenebilir. Vakıf’ı okurken ben de yazım sırasını takip ederim diyordum ama 4.kitapta artık kendi gözlerimle evrenlerin birleştiğini görünce, Robot serisini bitirip oradan tekrar 5.kitaba dönmeyi düşünüyorum.

Vakif 1-2-3
robot serisi
vakif 4-5-6-7
sonsuzlugun sonu
galaktik imparatorluk serisi

sanırım robot serisiyle ilgili tekil kitaplarin siralamada onemi yok. en son da okunabilir polisiye romanları olduklarını okumuştum.

2 Beğeni

Robot serisinin kendisi de polisiye romanlardan oluşuyor zaten. En azın ilk üç kitap, dördüncüyü okumadım.

1 Beğeni

Kendi okuduğum sıralama şöyledir:
Vakıf, Vakıf ve İmparatorluk, İkinci Vakıf, Vakıf’ın Sınırı, Vakıf ve Dünya, Vakıf Kurulurken, Vakıf İleri.

Bu sıralamadan oldukça memnunum evet Vakıf Kurulurken ve Vakıf İleri kitaplarında Hari Seldon’un gençlik ve orta yaş yıllarına geri dönüyor ama bir dezavantaj yaratmadığını düşünüyorum vakıf kurduktan sonraki olayları bilmemizin. Yazım sırasına uymakta fayda var. Ama asıl önerim robot ve imparatorluk serisini okumadan asla vakıf serisine başlamamanız yönünde çünkü vakıf serisini okurken, robot ve imparatorluk serilerindeki ögelerin birçoğuna rastlıyoruz. Bilmek çok ama çok keyifli oluyor. Keyifli okumalar dilerim.

1 Beğeni

Merhaba arkadaşlar,
Şimdi kadar pek bilim kurgu türü roman okumadım ama nedense vakıf ve yazarına hayranlığım olduğundan sonsuzluğun sonu ve vakıf 1-2 kitaplarını aldım. Sonsuzluğun sonu ile başladım ama terimler, kavramlar çok yabancı ve anlaşılmaz geliyor.
Acaba başlamadan önce ön bilgi için bir şeyler izlemek okumak mı lazım?

Güzel o zaman vakıf a başlayacağım. Teşekürler.

Sonsuzluğun Sonu biraz kafa karıştırıcı bir kitap. Bilimkurgu okudukça kullanılan terimlere aşinalığınız artacaktır. Vakıf serisinde bu kadar fazla terim olmadığı için rahatça okuyabilirsiniz.

1 Beğeni

Sonsuzluğun Sonu bitti, harikaydı…
Ardından o heyecanla Vakıf kitabına başladım, bağlantılar, devam anlamında hikayeler bekliyordum, alakası bile yoktu.
Kronolojik sıralama ile mi okunmalıydı, Sonsuzluğun Sonu nasıl 1. kitap anlamadım.

3 Beğeni

Serinin ilk kitabı değil, evren aynı. Yani okumasanız da olurdu sadece bence şimdi daha zevkli olacak seri

1 Beğeni

Kesinlikle çok keyif alarak ilerliyorum, romandan öte bir şey gibi sanki.

1 Beğeni

Sonsuzluğun Sonu ilk kitap falan değil zaten o fanların uydurması. Yazıldıkları yıllara bakarsan da görürsün.

1 Beğeni