Vakıf (Vakıf serisi okuma etkinliği-1. Kitap)

O kitabın ilk sırada olduğu listeden haberdarız ama @Okuryorum bu sıralama daha iyi demişti. Ben Vakıf bittikten sonra okumayı düşünüyorum.

2 Beğeni

Aslında ben de okudum Sonsuzluğun Sonu’nu, Vakıf’tan önce okunursa güzel bir başlangıç yapıyor ama Vakıf’tan sonra da okunabilir. Onun da bazı avantajları var. @anromedanebulasi Ama etkinliğimiz Vakıf ilk üçleme şeklinde olduğu için onu dahil etmedik. Benim gibi tüm külliyatı okumayı düşünenler içinse, benim de önerim Sonsuzluğun Sonu ile başlamak olabilir.

2 Beğeni

Ben de bundan biraz muzdaribim. Özet niteliğinde bir ilk kitap olmasa daha detaylı yazılmış olsa Dune’un yanına koyardım belki ama Dune’u bundan iki gömlek üstün görüyorum ilk kitap olarak. Frank Herbert’ın Dune’da siyaset ve sosyolojiyi, Vakıf’ta olduğu gibi (aslında Vakıf’ta bence sosyoloji perspektifinden bir tarih okuması yapıyor gibiydim), bireyler ve mekanizmalar arası etkileşimler üzerinden vermekten ziyade siyaset ve din felsefesi ile işlemiş olması benim daha çok hoşuma gitti. Tabii Vakıf’ı da çok beğendim ama keşke timeskipleri daha oturaklı yapsaymış.

Fen alanlarına yönelik ortaya koyduğu şeyler belki tutarsız ya da günümüzde artık saçma olabilecek şeyler olarak görülüyordur onu bilemeyeceğim ama Asimov’un inanılmaz bir analiz gücü olduğunu düşünmeye başladım üstteki sosyoloji perspektifini bana hissettirişinden.

Ben hep Laplace’ı düşündüm okurken. Evrenin ve fenomenlerin işleyişini tam olarak bilirsem geçmişi, şimdiyi ve geleceği tam olarak hesaplayabilirim düşüncesi Laplace’ın eksik veya hatalı bilmiyorsam. Asimov’un ondan etkilendiğini düşünüyorum. Psikotarih nedir, ne değildir hiç kitapta bahsetmediği için de daha öteye gidemiyor tabii düşüncelerim.

tl;dr olarak Vakıf’ın ilk kitabını oldukça beğendim. Liste yapacak olsam listeme mutlaka koyarım ama üst sıraları işgal eder mi emin değilim. Daha detaylı olsa belki olurmuş. Yine de ilk kitapları kıyaslayacak olursam benim nezdimde Dune>Vakıf. :slight_smile:

Zamanın Çocukları veya Dune 3’ü okumayı düşünüyorum. Öyle bir iştah uyandırdı Vakıf bende. Bakalım, yarın değişebilir tabii düşüncelerim. :smiley:

1 Beğeni