Viyolog

Merhaba @Yuzuri😊
Zaman ayırıp okuduğunuz ve yorumladığız için teşekkür ederim. Size verdiğim sözü henüz tutamadigimi biliyorum. Üstelik bir kurt gibi kemiriyor da beni. Bu yuzden en kısa zamanda okuyacağım sizi.
@Muge_Kocak Birlikte yuruttugumuz ve uzun soluklu olmasını umduğumuz projemizde, ortaklarimdan biridir sevgili Müge. Bu yüzden aynı kulvarda yer almak, aynı yorumda olmak ayrı keyif.
Tüm güzel sözleriniz için teşekkür ediyorum. Sağ olun​:blush::pray:

1 Beğeni

Sena :blush:
Çok teşekkür ederim, ne kadar güzel bir yorum bu🙏
Kelimeler iyice kaynasmazsa, altına imzamı atamıyorum. Öykü boyamak bu, benim için. Tam da söylediğin gibi🙏
Eleştirdiğin kısma baktım. İlk bölüm için daha farklı bir şey düşünmezdim sanırım.
Diğer bölümde ise, @MuratBarisSari 'nin benzer bir eleştirisi olmuştu bana. Sanırım başka bir ilişki daha ekleyebilirdim, aşk figüründen arindirmak için. Buna bakacağım.
Tesekkur ederim desteğin için. Sevgiyle​:blush::love_you_gesture:

1 Beğeni

Viyolensel dinledim. Ukelelenin büyüğü işte :grin:
Bağlama dinletisi… Bir gün kafam güzelse, muhakkak :slight_smile:

Sevgiler…

2 Beğeni

Selamlar @gayekcelik;

Son derece sürükleyici bir öykü olmuş öncelikle kaleminize sağlık bir nefeste okuyup bitirdim.

Kurguyu gölge üzerinden yapmak bana oldukça zor görünüyor ancak siz tam anlamıyla hakkını vermişsiniz.

Bu paragrafın sonuna geldiğimde tüylerim diken diken oldu diyebilirim. Benim bu kısma kadar teorim çok farklı bir yöndeydi. Son cümlesinden sonra, anlatıcının hayalet olduğunu düşünmüştüm. Ama gölge olduğunu öğrendiğimde kendi içimde kısa bir şaşkınlık yaşasam da devamını çok merak ettim. Ve açıkçası kendi teorimden daha ilgi çekici buldum. İçimizdeki çatışmalar, yüzleşmekten korktuğumuz gerçekler ve pişmanlıklarımıza tanık olarak en yakınımızdaki, var olduğumuzdan beri bizimle birlikte olan gölgelerimizi kullanmanız bana göre oldukça etkileyiciydi.

Cümlelerinizi akıcı ve şiirseldi. Bu nedenle atmosfer ne kadar karanlık olursa olsun dinlendirici bir hale getiriyor bence.

Bunları da yine altını mutlaka çizmek isteyeceğim cümlelerden bazıları olarak bırakıyorum buraya. :smiling_face:

Sıradaki öykülerinizi merakla bekliyorum.

Görüşmek üzere… :smiling_face::smiling_face:

3 Beğeni

Merhabalar :slight_smile:
Vakit ayırıp okuduğunuz ve yorumladığınız için teşekkür ederim.

Okuyucunun zihninde hayalet figürü oluşturmak istedim başlarda; bu kısım biraz ürperticiydi sanırım birçoğumuz için.

Altını çizdiğimiz nice cümlelere, nice öykülere :slight_smile:
Öyküleriniz hakkında güzel şeyler duydum; en kısa zamanda okuyacağım.

Görüşmek üzere…

1 Beğeni

Merhaba @gayekcelik,
Öykünü çok beğendim. Ellerine sağlık.
Kahramanın tekil çoğulluğunu, ben ve biz ikilemini çok beğendim. Baştan sona merak ederek ve heyecan duyarak okudum.
Öykünün son iki cümlesiyle ilgili düşündüm azıcık.
O iki cümle şart mıydı, hiç olmasaydı ne olurdu?

Sevgiler.

2 Beğeni

Merhaba Nurgök :slight_smile:
Teşekkür ederim değerli vaktini ayırıp okuduğun ve yorumladığın için.
Son iki cümle için Murat ve Müge’den de benzer eleştiriler aldım. Yeniden üzerinden geçeceğim.
Çok teşekkür ederim. Görüşürüz :innocent:

1 Beğeni

Efendim, selamlar! @gayekcelik emeğine ve kalemine sağlık diyerek başlıyorum sözlerime. Gerçekten de akıcı, dili sade ve güzel bir öykü yazmışsın. Kullandığın gölge metaforu ile annelik-bebek, zoraki kürtaj ve kadındaki ruhsal tahribatı üzerine anlattıkların oldukça etkileyici. Betimlemeler ve renk kıyası üzerinden anlatımın, bazı bölümlerin tekrarı anlatımdaki vuruculuğa oldukça katkıda bulunmuş.

Kısacası, oldukça başarılı ve güzel bir öykü ortaya koymuşsun. Bazıları suyu bulandırıyor gördüğüm kadarıyla. Onlara da cevabım: Gölge etmesinler, başka ihsan istemez.

Başka öykülerini de merakla bekliyorum.

Sevgiler ve hürmetler :slight_smile:

2 Beğeni

Canim @Duskalem
Çok teşekkür ederim :see_no_evil:
Pek güzel bir yorum bu. Sağ ol, var ol🤜

1 Beğeni

Merhaba Gaye, üzüldüm yaaa. Gercekten cok üzüldüm. Kurduğun bu iki rug ilişkisi, ying yeng misali, biri renkli biri karanlıkken karanlığın diğerinin elini tutması iona destek olması cok güzeldi. Ama sonunda özüne dönüp onu öldürmesi beni cok üzdü. Ama ben bir okuyucuyum. Karakter yapması gereken yolculuğu tamamlamış elbette.
Duygu olarak bir diğer şeyse; evet kendimize bile ne kadar uzağız ve evet zaman zaman ne kadar düşmanız…
Bu sürükleyici öykü icin teşekkürler
Dilek

Merhaba Dilek :slight_smile:
Teşekkür ederim okuduğun için. Yorumun kıymetli.
Tek kişilik bir yolculuk; iki kişilik bir hikâyeydi bu.Tam da dediğin gibi, hem saran, hem de ölüm ateşini yakan içsel bir serüvendi.
Sağ ol, var ol.
Görüşmek üzere :black_heart:

@gayekcelik Selam,

Gayeeee Gaye… Neler yaptın yine… Ya senin fikirler zaten çok yaratıcıdır her zaman ama bu benim bir ayrı hoşuma gitti. Söylemiştim; bu öyküyle alakalı şurayı da şöyle mi yapsan, şurayı da böyle mi yapsan diye aklımın ucuna fikir bile gelmedi. Yani bir anlam ifade eder mi bilmiyorum ama çok içime sindi bu öykü. :sweat_smile: Kafamda çok iyi oturdu, yani her okuduğumda tamamlanmıştı.

Ben derim; sanatçı altından kalkabileceği işi bilen insandır. İnan bunu gösteriyorsun hep. Ne yapmak istediğini çok iyi biliyorsun. Ve buradan da duyurayım; dördüncü yazışın bu temaya değil mi? Yani bu dördüncü öykü. Bu kararlılık süper. Emeğine sağlık. :+1: :+1:

Yine sevdiğimiz, beklediğimiz Gaye Keskin Çelik öykülerinden biri daha. Kalemine sağlık. :pray: Birlikte düşünmeye, üretmeye devam. :facepunch:

2 Beğeni

Canım Kasvet :slight_smile:
Çok teşekkür ederim sana. Senin ne düşündüğün elbetteki çok önemli. Daha önce çok nitelikli eleştiriler aldım senden. Tüm hissettiklerini aktardığını biliyorum.
Evet :upside_down_face: aynı kurguyu üç kez yazıp çöpe attım; dördüncü de beğenip yolladım. Sevmediğim kurguları harcarım :grinning:
Birlikte ve ayrı ayrı çok güzel şeyler üreteceğiz; enerjilerimiz çarpışacak ve umarım şahane şeyler çıkaracaklar ortaya.
Desteğin için çok teşekkürler.
Sevgiyle!

1 Beğeni

Merhaba Gaye Çelik; Çok güzel bir öykü, zevkle okudum. Betimlemeler, duygu geçişleri çok güzeldi. Ellerine, yüreğine sağlık. Benim “Ruhum Benimle Konuşuyor” diye yazdığım bir öyküm var. Bu öykün çağrışım yaptı bende. Seninle paylaşırım istersen bir ara:) Sevgiler, görüşmek üzere

1 Beğeni

Merhaba @Nurdan_Atay :blush:
Teşekkür ederim.
Elbette çok isterim. Mail adresimi yollayacağım🙏

Şu geçiş ancak usta bir zihnin eseri olabilir.

Ben uzun bir süre karnındaki bebeğin zihninden aktarıyormuşsun gibi düşündüm açıkçası. Gölge olduğunu sonradan anladım.

Bence bu şekilde matematiksel söylemler kurmaya çalıştığın atmosfere tam oturmuyor diye düşünüyorum. Bir yandan apokaliptik bir düzleme kendimi alıştırmaya çalışırken diğer yandan aşırı dozda gerçeklikle karşılaştığımda uyum yaşamakta zorlanıyorum. Ya da bir derslik yaşantısı yerine belki başka bir tema seçseydin öykünün kurgusuna daha mı çok otururdu bilemiyorum. Bu tercih meselesi tabii, öznel bir fikir belirtiyorum burada sadece.

Bir gölgenin kaçınılmaz bağlılığını anlatan zekice bir cümle daha.

Benzer bir gerçekliğe gönderme teması burada da var.

Vitamin ve mineral gibi bir şey demek yerine bedenimdeki her şeyi sömüren bir virüse dönüşecek gibi bir cümle kullansan daha iyi olurdu gibi geliyor. Bunun, endişeli birinin gündelik konuşması olduğunu düşünürsek; bu gibi durumlarda daha kısa cümleler kurmaya meyilli olduğumuzu düşünüyorum. Bu paragraftaki diyalog gözden geçirilebilir bence.

Hikayenin genelindeki anlatıma yorum yapacak olursam gölgenin sazı eline aldığı noktaları bazen yakalayamadım. Zaman zaman, gölgenin, kendini ifade ediş tarzının değişikliğe uğraması; kimin dudağından öyküyü okuduğum konusunda şüphe uyandırdı.

Övgüyü sona sakladım. :slight_smile: Kurgulayış biçimi ve düşünüş oldukça yerinde. Sıra dışı bir öykü. Teşekkürler.

1 Beğeni

Merhaba Onur :slight_smile:
Seni buralarda görmek ne güzel.

Bu kısım için yeniden gözden geçirme yapacağım. Öykünün akması, sekteye uğramaması asıl amacım oluyor genelde. > Blok-alıntı

Biraz detay vermek istedim; ama diyalog kısmı için daha yalın olabilir elbette. Bakacağım buna da.> Blok-alıntı

Gölge bir tür medcezir yaşıyordu esasen. Sonunda liderliği eline aldı. Belki karmaşa o kısımda oluşabilir.

Övgü dolu sözlerin, nitelikli eleştirilerin için sonsuz teşekkürler.
Seni yeniden okuyalım buralarda.
Sevgiyle :slight_smile:

1 Beğeni

Sahalardan uzak kaldım diye seviniyorlardı oysa. :))

1 Beğeni

:grinning:
Saha senin. En kısa zamanda misafir olalım öykülerine :raised_hands:

Merhaba @gayekcelik

İyi bir kurgu, sanatsal bir anlatım (seçkide pek rastlanmayan bir durum) ve etkileyici bir son (en zoru da hep son kısımlar olur üstelik).

Güçlü bir öyküydü, duygular yaşanmışçasına yazılmış.

Özellikle beğendiğim kısımlardan bir örnekti yukarıdaki alıntı.

Son cümlelerde öğüt vericilik sanatsal anlatıya gölge düşürmeye çalışmış ama başaramamış, öykü dimdik ayakta. :slight_smile:

Kalemine sağlık.
Sonraki seçkilerde görüşmek dileğiyle

1 Beğeni