World of Warcraft

Blizzard’ın 15 yaşına yaklaşan devasa rol yapma oyunu World of Warcraft oynayan var mı aramızda?

Özellikle son eklenti paketi Battle for Azeroth ile sevenlerinin hışmına uğrayan yapımın sizce de son demleri mi yaşanıyor?

“Bence” son demlerini Cataclysm ile yaşamış Pandaria ile de bitmişti. O zamandan beri can çekişmekte.

Blizzard oyunlarından olabildiğince uzak durmak lazım.

Oyunların bugün geldiği nokta inanılmaz gerçekten. Büyük düşüşteler ve nasıl toparlayacaklarını bildiklerini sanmıyorum. Activision ile birleştiklerinden beri işler iyi gitmiyor. Yönetimdeki ağır toplar bir bir şirketi terk etti. Geriye kalanların yöneticilik vasıfları ve aldıkları kararlar soru işareti.

Son Blizzcon sonrası yaşanan tepki yağmuruna adam gibi bir yanıt da verilmedi.

WoW’un hali de içler acısı. Legion gibi çok iyi bir ek paket sonrası gelinen nokta şaka gibi. Gerek hikaye anlatımı gerekse de oyuncuları dinleme noktasında büyük hayal kırıklığı yaşattılar.

Bilgisayarımda en son Warcraft 2’ yi oynamıştım. :smiley: Yess may loord :smiley: :smiley:

1 Beğeni

Battle for Azeroth’tan o kadar sıkıldım ki, sadece ayda bir kaç kez roleplay yapasım geldiğinde oynuyorum artık.

Cata’dan sonra bırakanı çok, ama ben Pandaria’yı da Legion’ı da sevmiştim. Legion’da düzenli olarak Heroic raid dahi yaptım uzunca bir süre.

Warlords of Dreanor, benim için en kötü ek paketti, BfA onun yerini aldı kısa sürede. Halbuki yeni haritaların dizaynları çok güzel. Sadece hikaye ve mekanikleri beni artık çekemiyor. Özellikle, konusu “pvp” olan bir ek pakette, pvp namına dişe dokunur bir şey yok. Argent Dawn ve roleplay beni tutan tek şey şuan.

Benzer hisler içerisindeyim. Tasarım ve dizayn ekibi yine iyi iş çıkartmış Battle for Azeroth’da ama ne hikaye tutarlı ne de oynanabilirlik. Oyuncuyu çekecek, denemeye özendirecek hiç bir yenilik yok. Sunulan şeyler kozmetikten öte değil. Maalesef Legion ile büyük ivme kazanan oyun bu paket ile şu ana kadar tam bir fiyasko. Bu saatten sonra oyunun mekaniklerine dokunamayacaklarına göre bence hikayede yapacakları doğru adımlarla ilgiyi tekrar çekebilirler.

Fakat bunların hiçbiri Blizzard’ın ciddi tökezlemekte olduğu gerçeğini gizleyemiyor. Gidişat iyi değil.

1 Beğeni

“Activision Blizzard” olarak kaldığı sürece gidişat bu yönde olur maalesef.

Safe Heaven sinematik videosu ile kalpleri tekrar kazandılar. Thrall’ın dönüşü Blizzard’ın oyunu ve kendini kurtarması için kabul etmesi gereken acı reçetenin ilk maddesiydi. Zararın neresinden dönsek kârdır… Devamı da gelirse, belki bir ihtimal işler rayına girebilir.

Nedir bu horde’un çektiği? Yine bir warchief, yine bir raidboss olma yolunda ilerliyor.

Maalesef hikaye anlatımı noktasında büyük sıkıntı var. Yeni fikirler üretmekte zorlanıyorlar. Yaptıkları devasa hamleleri basit bir twist ile bize yedirmeye çalışıyorlar. Görelim bakalım nasıl çevirecekler buradan.

İşin komik tarafı Blizzard Wow Classic ile sonraki çıkaracağı expansionların topuğuna sıkmış olabilir :rofl:

ben aioncuyum :slight_smile: yani arada girer pvp yaparım :smiley: öneririm

Bence 2020’ye girdikten sonra iyiden iyiye düşmeye başlayacak classic oyuncu kitlesi, kalır yine bir 5-10 bin kişi ama blizz açmadan önce de private serverlardaki popülasyon o kadardı. Raid contentini bitirecek çoğu guild o zamana kadar, pvp desen vanilla oyunun en dengesiz haliydi uzun süre keyifle oynanacağını düşünmüyorum. Retail sürekli yeni içerik pompalamasıyla her daim kazanacak bence.

Classic, oyuncuların Blizzard’dan bir beklentisiydi ve bu beklenti iyi kötü karşılandı. Kitlenin oraya kayması ve orada kalması bana göre mümkün değil. Devam eden bir zaman çizgisi var, ben geri kalmak istemem bundan açıkçası.

Son sinematikteki (Saurfang v Sylvanas) Sylvanas’ın gücü nerden geliyordu sizce. Dark mı void mi yada başka birşeymiydi ?

Old Gods 8.3’te değil de yeni bir expansion olarak gelse keşke. Gerçi bir 8.3 olmayadabilir. Wow çok bozdu…

Muhtemelen Old Gods hikayesi bir sonraki expansion’da devam edecek. Belki bağlayıcı bir 8.3 görürüz ama N’Zoth ile bu expansion’da kapışacağımızı sanmıyorum.

Blizzcon gelsede açıklasalar. 1 ay var sanırım