Yasunari Kavabata Kitaplığı (Can Yayınları)

Nobel Ödüllü ilk Japon Kavabata başlığının muhtarı da ben olayım istedim. Can Yayınları Hüseyin Can Erkin çevirisiyle Japoncadan çevirmeye başlıyor yazarı. Kitaplarla ilgili detay geldikçe başlığı daha düzenli hale getireceğim.

Biyografi

Yasunari Kavabata (Japonca: 川端 康成; 11 Haziran 1899 - 16 Nisan 1972) önemli Japon romancılarından. Onun duygu yüklü düz yazı tarzı Japonya’ya ilk Nobel Edebiyat Ödülü’nü getirmişti. Önemli eserlerinden bazıları İzu Dansözü (1926) ve Kardan Ülke (1934)'dir.

Kavabata, Osaka’da doğdu ve iki yaşında yetim kaldığından büyükbaba ve büyükannesi yanında yaşadı. Teyzesi tarafından büyütülen bir kız kardeşi vardı. Kavabata’nın büyükannesi, o yedi yaşındayken öldü ve büyükbabası da, o on beş yaşındayken hayata gözlerini yumdu. Ebeveynlerinin ölümünden beri sadece bir kez kız kardeşini gördü. Tüm akrabalarını yitirdikten sonra annesinin ailesi yanına taşındı. On sekiz yaşından önce Tokyo’ya gitti ve Tokyo İmparatorluk Üniversitesi yönetimi altındaki liseye kaydını yaptırdı. 1920’de liseyi bitirip Tokyo İmparatorluk Üniversitesinde okumaya başladı.

Gazeteci olarak çalışmaya başladığında yazmaya da devam ediyordu. II. Dünya Savaşı’nın ateşli askeri ortamına katılmayı reddetti. Savaş ortamının etkileri yazılarında görülmektedir.

Kavabata 1972’de gazla intihar etti. İntiharıyla ilgili pek çok gerekçe öne sürülmüştür. Bunlar arasında zayıf sağlığı, gayri meşru bir aşk hikâyesi veya arkadaşı Yukio Mişima’nın intiharının üzerindeki etkisi gibi pek çok teori bulunmaktadır. Mişima’dan farklı olarak Kavabata ardında not bırakmadığı için intiharının tam nedeni gizli kalmaya devam etti. Karlar Ülkesi adlı kitabını 12 senede tamamladı.

Kaynak : Vikipedia

KİTAPLAR (Yayınevinden yayınlanış sırasına göre)
1- Kiraz Çiçekleri
2- Karlar Ülkesi
3- Go Ustası
4- Dağın Sesison çıkan,

6 Beğeni

Bakalım kaç günde satış sitelerinde olacak. Tahminim nisan ayı kitaplarından olacağı.


3 Beğeni

Muhtemelen Nisan için duyururlar. Kapaklar için acayip heyecanlıyım.

1993 basımı Can Yayınları Göl isimli eseri var bende. Onu da yeni kapakla görmek isteriz tabi.

2 Beğeni

Hayal kırıklığı.

4 Beğeni

Kapaklar çok kötü ya. Of. O kadar bekledik heyecanla. Paint terk kapak nedir.

1 Beğeni

Yeni kitap.

3 Beğeni

Yeni kitap.

3 Beğeni

Detaylar ortaya çıktı.

3 Beğeni