"Yazar dediğin, ücret falan düşünmez."

I go, you go, we go…

1 Beğeni

Yazılarınız genel olarak gözüme çarpıyor, çok fazla olması gerekene yüklendiğinizi ve her şeyin mükemmel olması gerektiğine inandığınızı anlıyorum. Benim fikrimce, illa ki bir düzende kusurlar ve sıkıntılar olacaktır; dünyadaki her bir parça kusurlu ve bunu düzeltemeyiz. İstediğimiz kadar savaşalım, istediğimiz kadar mücadele edelim; en sonunda yorgun ruhlar olarak kazandığımız zaferlerin tadını çıkaramadan yorgun düşeriz. Bir insan elbette ki haksızlıklarla mücadele etmeli ancak tatminkar olmak insanın tek aradığı şeydir fikrimce.

Sizin idealist yaklaşımınıza saygım var, ben de bir yazar adayıyım ve dediğinize hak veriyorum. Ama bırakın ağırdan hayat aksın gitsin, kusuru kabul edelim… Su aksın gitsin, belki dalgalar bir gün bizim faydamıza döner.

2 Beğeni

Şunu bırakıp kaçayım.

3 Beğeni

Teşekkür ederim. :smiley:

Aslında sizin eyleme geçmeyip bol bol laf söyleyen birisi olduğunuzu ima etmek istemedim, orayı bir düzeltelim. Olmaması gereken bir şeyi dile getirmek dahi takdir edilmeye değer, eğer düzeltmek için çabalıyorsanız ne güzel. Benim demek istediğim daha kişisel, bütün bu çabanızın en sonunda sizi zihnen yorgun bırakacağı, hatta fikir dünyanızı kısırlaştıracağı şeklinde. Bunu sürekli yapabilirsiniz, haklı da olabilirsiniz, ancak en sonunda sürekli aynı şekilde uzun bir süre düşünmüş olacaksınız. Niyetim saldırmak değil, lütfen öyle anlamayın, sadece gördüğüm bir şeyi not bırakmak istedim.

2 Beğeni

Doğru söze ne gerek var, forum içinde bir makale olmuştu Robert jordon ile ilgili eger sömürülmek istemiyorsanız ve elinizdeki kitabın çok iyi olduğunu düşünüyorsanız bunu kendi imkanlarınız ile yayınlama ile ilgiliydi,zaten kitap sektörü tarla biçmek gibi yavaş yavaş ama sonunda yüzünü güldüren bir iş.

1 Beğeni

Valla katılmamak elde değil. Ben inşaat mühendisiyim ve maalesef yeni mezunlara “yahu ne parası bizimle çalıştığın için asıl senin bize para vermen lazım eheheh” mentalitesiyle yaklaşıyorlar. Hayır zaten yeni mezuna 1500 lira para veriyorlar. Asgari 2000 oldu neyse ki artık yeni mezun mühendisler 2000 ile işe başlıyor.

Bu algıyı ben de hiç sevmiyorum. Evet zaman zaman mecbur kalınıyor, hatta kişinin maddi durumu iyiyse benim de bazen bunu tavsiye etmişliğim oldu, en azından piyasaya girebilmesi için. Fakat yanlış olduğu fikrine kesinlikle katılıyorum.

Adam/kadın yıllarca okul okuyor, belki puanı yettiği için belki ailesi istedi diye belki de kendisi istediği için bir meslek ediniyor. Örneği mühendislik, mimarlık. Sonra köydeki 20 tane ineğini satıp müteahhit olan adam karşısındakine boş a4 kağıdı gibi davranıyor. Berbat bir durum.

4 Beğeni

Yazar + editör bir abim zamanında bana şöyle demişti:

Yazarak geçimini sağlayabileceğini filan sanıyorsan yanılıyorsun. Hobi olarak yazmak istersen yaz ama bizim ülkede bir yere gelemezsin. Ben boşuna editörlük yapmıyorum. :smiley: Sağ olsun acayip moral vermişti.

7 Beğeni

İnternet mutlaka yazarlara da alternatif gelir kaynağı olacak.

İnternet ilk olarak üreticiler ile tüketiciler arasında yer alan aracıları vuracak. İnanıyorum ki bu durumdan yayınevleri de nasibini alacak.

E-kitap olayı rayına oturduğunda netflix benzeri platformlar bu işi üstlenecektir. Aylık ödeme ile muazzam bir kütüphaneye sahip olma fikri çok uzak değil bence

1 Beğeni

Olur olur. Spotify’dan önce de kimse müziğe para vermiyordu, netflix öncesi de stream servislerine. Hepsi geldi ve uygun fiyatlara hizmet alınabileceğini gördü.

1 Beğeni

Amazon Türkçe e-kitap satsın diye pusuda bekliyorum valla ama biraz zor geliyor gibi geliyor. E-book artarsa eğer bazı çok pahalı kitapları oradan alabilirim. Kitap piyasası da fiyat olarak ister istemez düşer.

2 Beğeni

Ben de dokunarak okumayı seviyorum ama sağda solda tatilde vs. kullanmak adına kindle aldım. Gayet de memnunum. Gece olunca eşim rahatsız olmasın diye kindle’ın minnoş ışığı ile okuma yapıyorum. Sabah olunca kitaba geçiyorum. Bazen de kısa süreli okumalarda açma-kapatma derdi çok olduğu için -makarna suyu kaynarken, yemek pişerken vs.- kindle iyi oluyor. Bir de mesela şunu fark ettim. Kindle’da insanlar rahatsız etmiyor ama elime kitap aldığımda herkesin muhabbet edesi tutuyor. :thinking: Kitap okuyana saygı yok ama kindle tablet sandıklarından sanırım saygı gösteriyorlar. Enteresan gerçekten…

3 Beğeni

Zamanımızın tek cümlelik üzücü bir özeti olmuş bu. :zipper_mouth_face:

3 Beğeni

Ben de hem kindle hem matbu okuyorum. Ikisinde de farklı kitaplar var. Uzun zamandır kindle kullanıyorum ve çok memnunum ama illa kitap kokusu olacak kafasında olduğumdan kitapta alıyorum.

Ama artık e-kitap satışlarına yatırım yapılmalı. Birçok avantajı var ama potansiyelinin çok azı kullanımda. En önemlisi ekonomik yönü matbudan çok daha iyi. Kağıda, mürekkebe, elektriğe vs gelen zamlardan çok az etkilenecek olması.

Üstteki yorumlarda arkadaşın bahsettiği gibi netflix gibi aylık ücretle sınırsız kitap sunan platformlarla piyasanın yönü değişir.

Sadece kuru kuru kitapların sanal ortama hazırlanmasının yanında kitapla ilgili etkileşimli haritaların, illüstrasyonların olması daha cazip yapabilir.

2 Beğeni

Bu sene başında ya da geçen sene sonunda aldım ben de. Mesela merak ettiğim kitaplara açıp bakmak için çok güzel bir fırsat oluyor. Bulabilirsem tabi. Zaman Çarkı’nın ikinci kitabını ikisinden de sıralı okudum. Gayet de güzel oldu. Her yere taşımak zor olacağı için çok avantajlı oldu. Kitap almaya son hız devam ediyorum ama tatil dönemlerinde tam bir ay evde olmuyoruz. Doğada geçiriyoruz tatili ve ben her seferinde neredeyse bir bavul kitap taşıyorum çünkü özellikle tatil dönemi sessiz, sakin, dingin ve insandan mümkün olduğunca uzak yerleri tercih ettiğimizden, telefonu filan kapatıp genelde kaldırdığımdan huzurlu oluyorum. Bu sebeple de inanılmaz fazla kitap götürüyorum. Hatta yetmiyor bir de fellik fellik şehir merkezine inip kitap arayışına filan giriyorum. :smiley: Her sene bu dava eşimi biraz bunaltıyordu. :sweat_smile:

1 Beğeni

Benim de şikayetim benzerdi, yazları gezerken bavulda fazla kitap taşımak zorunda kalıyorduk. Bir de Zaman Çarkı kadar kalınsa iyice sorun oluyor. Ufak bir cihaz sayesinde 10 kitabı her gittiğim yere götürdüm, rahatça okuyabildim. Üstelik “sen ne okuyorsun yine öyle kalın kitapta” gibi absürd sorulara maruz kalmıyorum.

Gelecekte çok daha güzel olacak kesinlikle. Ulusal kütüphaneye ve kitap satış sitelerine her an bağlanabileceğini ve istediğin her şeye anında ulaşabilme düşüncesi çok cezbedici.

2 Beğeni