Yeni Kitap Haberleri

Üç cisim problemi yeni baskı yapıyor. Bandrolü alınmış. Bekleyenler vardı.

7 Beğeni

İyi bir kitaba benziyor. David Leeming Tanrıça Mitleri ve Dünya Mitolojisi kitaplarından biliyorum. Ben çok sevemedim nedense. Zaten elli sene önce basılmış kitapları bile çok popüler değiller mitoloji konusunda. Say neden inatla bu adamdan ilerliyor anlamıyorum. Christopher dell kitaplarıı falan alsa ne güzel…

1 Beğeni

Merhaba, Türk edebiyatı severler için muhteşem bir haberim var!
Forumda denk gelmediğim bir dizi keşfettim. Koç Üniversitesi Yayınları ‘‘Tefrika Dizisi’’ başlığı altında Türk edebiyatının kıyıda köşede kalmış eserlerini toplamaya karar vermiş.
Dizide şimdiye kadar 12 kitap yayınlamışlar. Fiyatlar ortalamanın biraz üzerinde ama Klasik Türk Edebiyatı meraklıları için fiyatının pek de önemli olduğunu düşünmüyorum. :blush:

Tefrika Dizisi’nin foruma kaydı için @fortknoxt arkadaşımızdan rica ediyorum, en müsait zamanında :slightly_smiling_face:

Detaylı incelemek isteyenlere de bağlantı adresini bırakıyorum…

https://press.ku.edu.tr/kitap/?category=tefrika

15 Beğeni

Hadi hayırlısı.

32 Beğeni

Süper haber.
Geçen gün hanedan haberleri gelince heyecandan 6. Kitapla karıştırmıştım, şimdi tmm seriye başlayabilirim artık…

Eh bizde artık seriye başlayabiliriz.

6 Beğeni

6’yı bir an 6 yıl sandım. Keza 6 yıl oldu serinin ilk kitabı çıkalı.

3 Beğeni

Harika bir haber, teşekkürler. :star_struck:

Seri 6 kitaptan mı oluşuyor? Goodreads puanları düşük geldi biraz Dune’un, nedendir acaba? Forumda en çok konuşulan serilerin başında geliyor halbuki

Asıl yazarın yazdığı 6 kitap var. Sonradan oğlunun yazdıkları da var, onların puanı daha düşük.

3.80 gibi puanlar 50 yıldan eski scifi kitapları için normal. 4’ü geçmesi için çok başarılı olması lazım, ilk Dune kitabı gibi.

3 Beğeni

Goodreads kitlesinin puanlaması saçma sapan olabiliyor. Genelde genç yetişkin macera aksiyon kitapları, anlaşılması kolay kitaplar puanlamada en tepede. Mesela birinci kitabın puanı açık ara en yüksek. Bunun sebebi en anlaşılır, en basit kitabın 1. kitap olması. Her türlü tam puanı hak eden çok iyi bir kitap o ayrı, fakat serinin kalanına göre en hafif kitap olması bu puan farkında temel sebep.

İlginç bir şey söyleyeceğim, goodreads puanlamalarına bakarken o kitabın Türkiye’de basılmış versiyonunun puanına, yani Türklerin verdiği puanlara bakmanızı öneririm. Görünüşe göre Türk okuyucular global okuyuculardan çok daha bilinçli ve yaş ortalaması olarak da daha yüksek :smile: Hatta Dune serisi üzerinden bir puan kıyaslaması yapayım.

Dune 1
Genel puan: 4.23
Türkiye puanı: 4.67

Dune 2
Genel puan: 3.88
Türkiye puanı: 4.24

Dune 3
Genel puan: 3.94
Türkiye puanı: 4.24

Dune 4:
Genel: 3.86
Tr: 4.10

Dune 5
Genel: 3.87
Tr: 4.00

Dune 6
Genel: 3.91
Tr: 4.09

1. kitap (Sarmal baskısı) hariç hepsi İthaki baskılarının puanı. 5 yeni çıktığı için henüz 4 kişi, Sarmal çok eski olduğu için de 6’yı 10 kişi oylamış. O yüzden 5 ve 6’nın puanları şimdilik şüpheli :smile: Bu ayrı baskıların puanlarına “Other Editions” kısmından ulaşabilirsiniz.

Son olarak diyeceğim; Dune diğer kitaplarda bulunmayan çok ayrı bir şey sunmasına rağmen kendini kolayca okuyucuya bırakmayan, ağır ve her kitabıyla daha da ağırlaşan, zaman zaman okuyucuya meydan okuyan bir seri. Herkese (özellikle casual okuyuculara) göre değil. Çok övüldüğünü duyup bir heves başlayan yaşı küçük arkadaşları (kitabın üslubuna ayak uyduramama, bazı olaylara anlam verememe ve psikolojik tahlillerden bunalma gibi sebeplerden ötürü) büyük hayal kırıklığına uğratacağını düşünüyorum -ki öyle olduğunu goodreads’ten anlayabiliyoruz. Kitabın zor üslubuna yenilmemek için biraz okuma tecrübesi, Dune’un farkının nerede olduğunu anlayabilmek ve bunun kıymetini görebilmek için de öncesinde bir miktar bilimkurgu, biraz fantastik ve hatta belki biraz da klasik edebiyat (yok artık :smile:) tüketmiş olmak gerektiğini düşünüyorum. Tabii insan bunların hepsine sahip olmasına rağmen yine de Dune beğenmeyebilir, o da zevk meselesi. Hiçbir şey kusursuz değildir.

Bu arada Goodreads’e kalsaydık gelmiş geçmiş en iyi kitaplar Harry Potter ve Açlık Oyunları olurdu :smile:.

18 Beğeni

Yazınıza katılarak okurken Harry Potter kısmından sonra fikrim değişti. :full_moon_with_face: İstemsizce. :upside_down_face:

1 Beğeni

Harry Potter’ı gömdüğümden değil gayet güzel bir genç edebiyat örneği. Fakat elbette gelmiş geçmiş en iyi edebiyat eseri değil :smile:

4 Beğeni

Katılıyorum. Ben de istemsizce dedim zaten. :joy: Zaaf işte ne yaparsın.

2 Beğeni

Bunu goodreads mobil uygulamasında yapmak mümkün mü?

Değil sanırım, bulamadım. Masaüstünde nasıl kolay bulacağını merak edenler varsa:

1- Other Editions:

Görsel

Screenshot_29

2- Ayrı baskıların puanlarını ve hangi dilde yazıldıklarını görebilmek için expand details’e tıklayın:

Görsel

3- Bunu yaptıktan sonra ctrl-f yapıp “Turkish” yazarak aradığınız baskıyı bulabilirsiniz.

4- Çoğu zaman Türkçe baskı ilk 10 sonuç içinde olmadığı için, tek sayfada daha fazla sonuç görebilmek istiyorsanız:

Görsel

Biraz Bilal’e anlatır gibi oldu ama site hakkında hiç fikri olmayanlar da anlasın diye şey ettim :smile:

Edit: Bu arada herhangi bir baskının üstüne tıklayınca yine global puanı gösteren sayfaya gidiyor. O yüzden direkt listeden bakıyoruz puana:

Görsel

5 Beğeni

Goodreads’te genç yetişkin ve bilim kurguyu oylayan kitle aynı değil. Çok berbat etmediği sürece 4 üstü alıyor GYler. Edebiyat veya bilim kurgu okuyanlar daha eleştirel, beğendim ama şunları da eksik o yüzden 3 puan diyebiliyor. Her kitabı kendi türündekilerle karşılaştırmak lazım o yüzden.

Dune oylayan 780 bin, Dune Mesihi oylayan 140 bin. Demek ki çoğu insan Dune adını duyup denemiş, ama tahminimce bilim kurguyla arası olmayanlar seriye devam etmemiş. Aynı dönemdeki bilim kurgularla karşılaştırınca 3.90 gayet yüksek bir puan.

Türkiye puanlarının yüksekliği de büyük ihtimalle düşük örnek sayısından(Mesihi oylayanlar dünyada 140 bin, bizde 400).

7 Beğeni

Her zaman çoğunluğun beğendiği iyidir hatta en iyidir anlamına gelmez.

1 Beğeni

İlk kitabın puanının yüksek olmasına rağmen okuyucuların seriye devam etmemesi biraz normal aslında. Çünkü ilk kitap kendi içinde başlayıp bitiyor gibi biraz. Sonunda cliffhanger yok. Sadece ilk kitabı okuyup çekilebilirsiniz gayet :smile: Frank Herbert’in planı da bir seri yazmak değilmiş:

He never planned on writing a series of books, he only ever intended on writing the next chapter, because despite a story having “The End” at the end of it, the story never truly ends. A universe doesn’t just blink out of existence because words aren’t being written, they go on in our imaginations.

2 Beğeni