Yeşil Işık

Öykü Seçkisi’nde okumak için: https://oykuseckisi.com/yesil-isik/Sabah saat 7 civarında yatağımdan yeni kalkmıştım. Önce içmem gereken hapları içtim ve teleskobumun başına geçtim. İzlediğim bölgede herhangi bir hareketlenme yoktu ve yapacak başka işim de yoktu. Uzaklara, yıldızlara uzun süre baktım, geri döndüm ve yatağıma yattım. Araştırmamla ilgili bir kitap okudum sonrasında battaniyeyi kafama kadar çekip hayatımla ne yaptığımı düşündüm. Tam o sırada… (DEVAMI…)

Selam,

Metni profesyonel olarak incelersek konuşacak çok şey var ama amatör olarak yazdığınızı düşünerek ufak tefek tavsiyelerde bulunayım. Öncelikle çok fazla kullandığınız “ve” leri azaltmanızı tavsiye ederim. Çeviri dili hissiyatı veriyor, estetiği bozuyor. Buna destek olarak;

Güvensiz fazla ithal. Insecure’ün direkt Türkçesi. Bence bunun yerine özgüveni düşük, özsaygısı düşük kullanılabilir.

Aynı şekilde. What am I doing with my life. Çok çeviri. Hayatımı niye böyle harcadığımı, geleceğimle ilgili bir planım olup olmadığını gibi alternatifler düşünülebilir. Ya da ufak bir “ilgili” sıkıştırılabilir araya.

Daha başka eleştiri isterseniz çok şey yazabilirim yardımcı olmak adına. Kaleminize sağlık.

Merhabalar,

Sana faydalı olacağını düşündüğüm birkaç tavsiye vermek istiyorum. Hikayeyi kovalamamalısın. Cümlelerinde aşırı hızlı geçişler bulunuyor. Yani bir paragrafta hem güne başladığını, hem uzaylı yaşam formları ile tanıştığını, hem de akşam güzel bir yürüyüş yaptığını anlatırsan hikaye derinselliğini yitirir. Bu kısa hikaye için bile oldukça kısa bir yaklaşım, emin ol. :slight_smile: Daha yedire yedire yazıp betimlemeler kullanmalısın. Çok fazla üst üste yaptım, gittim, çıktım diye temellendirdiğin cümlelerden kaçınmalısın. Açıkçası sonunda kan yoluyla bağdaştırman benim hoşuma gitti fakat çok kısa olmuş. Keşke biraz daha uzun yazsaydın. Devamını getir çalışmalarının bakalım, başarılar!

Okuduğunuz ve eleştirdiğiniz için teşekkürler.Çeviri kokan cümleler kullanmamı çok fazla çeviri kitap okumama yoruyorum bu konunun üstüne düşeceğim.Diğer eleştirilerinizi de duymak isterim.

Öncelikle okuduğunuz ve yorum yapma gayretine girdiğiniz için teşekkür ediyorum.Hikaye yazarken sonunda ne olacağını bilmeden hikayenin içine öğrenerek ilerliyorum bu da bazı yerlerde hızlı geçişler olmasına yol açıyor.Tavsiyeleriniz için teşekkürler.

Ne demek, rica ederim.