Yılmaz Güney Kitapları

Y%C4%B1lmaz%20G%C3%BCney

BİYOGRAFİSİ

Yılmaz Güney (1 Nisan 1937; Yenice, Yüreğir, Adana - 9 Eylül 1984, Paris), Türk sinema oyuncusu, yönetmen, senarist ve yazar. Babası Siverekli Zaza, annesi ise Vartolu bir Kürt olan Yılmaz Güney, Özellikle Çirkin Kral dönemi sonrasında çektiği Cannes ödüllü Yol , Sürü , Umutsuzlar gibi filmleriyle tanınır.

Yaşam öyküsü

Sinema öncesi

Yılmaz Güney’in gerçek adı Yılmaz Pütün’dür. Kendi ifadesine göre Pütün kırılması zor sert meyve çekirdeği demektir. 1937 yılında, köylü bir ailenin iki çocuğundan biri olarak dünyaya geldi. Babası Siverek Desman Köyü’nden olup Annesi Muş’un Varto ilçesindendir. Kendisi Adana’da büyümüş ve Adana birçok filmine konu olmuştur. Adana’da bir süre Kemal ve And Film şirketlerinin bölge temsilcisi olarak çalıştı. Üniversite okumak üzere İstanbul’a gitti ve Atıf Yılmaz ile tanıştı. Bu süreçte bir yandan da hikâyeler yazıyordu. Daha sonra Atıf Yılmaz’ın da desteğiyle sinemada çalışmalarına başladı.

Sinemaya başlaması

Yılmaz Güney, 1959 yılında Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğini yaptığı Bu Vatanın Çocukları ve Alageyik isimli filmlerin hem senaryosunu yazar hem de filmlerde rol alır ve oynar. Karacaoğlan’ın Karasevdası’ nda da yönetmen yardımcılığı yapar. Yeni Ufuklar ve On Üç gibi dergilere de öyküler yazan Yılmaz Güney, bir öyküsünde komünizm propagandası yaptığı gerekçesiyle yargılanır ve 1961 yılında bir buçuk yıl hapis cezasına mahkûm olur.

İki yıl sonra tekrar kaldığı yerden devam eden Yılmaz Güney, o dönemde daha çok macera filmleri çeker. Filmlerinde ezilen, hor görülen bir “Anadolu çocuğunun” otoriteye başkaldırısı vardır. Bu dönemde Çirkin Kral lakabını alır. Bu dönemdeki en önemli Lütfü Akad’ın yönettiği ve kendisinin yazdığı bir film olan Hudutların Kanunu’ dur. Bu dönem boyunca oyunculuğunu geliştiren Yılmaz Güney, abartısız ve yalın oyunculuk anlayışı bu dönemde artık oturtmuştur.

Cezaevi ve firari yılları

Yılmaz Güney, 1971 yılında Efraim Elrom’un öldürülmesinden sorumlu olan başta Mahir Çayan olmak üzere diğer Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi üyelerini sakladığı gerekçesiyle 2 yıl hapse ve sürgüne mahkûm edildi. Yılmaz Güney içeride kaldığı süre boyunca sinema ve sanat ile ilgili fikirlerini; şiir ve öykülerini o dönemde çıkarmaya başladığı Güney dergisinde yayınlamıştır. 1974’te cezaevinden çıktı. İki yıldan fazla cezaevinde kalan Yılmaz Güney aynı yıl Arkadaş filmini çekti. Yine aynı yıl Endişe adlı filmi çekerken Yumurtalık ilçesindeki bir gazinoda ilçe yargıcı Sefa Mutlu’yu öldürmekten tutuklandı ve 25 Ekim’de Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan yargılamaların sonucu 13 Temmuz 1976’da 19 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Beş yıl hapis yattıktan sonra 9 ekim 1981 tarihinde izinli olarak çıktığı Isparta Yarı Açık Cezaevinden yurtdışına firar etti. Yılmaz Güney’in hapisten kaçışı da filmlerini anımsatmıştır. Hapse girmeden önce çekmiş olduğu Şeytanın Oğlu filminde: bir günlük bayram izininde dışarı çıkan ve kayıplara karışan bir adamın hikâyesini anlatmıştır. Filmine benzer bir yaşantı tecrübe etmiştir. Bir günlük izin ile hapisten çıkan Güney, Antalya’nın Kaş ilçesinden Yunanistan’a bağlı Meis adasına, oradan da İsviçre’ye kaçmıştır. Daha sonra Fransa’ya geçer ve yaşamının geri kalanını orada geçirir.

Cezaevinde sinema ile olan ilgisi devam etti. Bu dönemde yazdığı Zeki Ökten tarafından çekilen Sürü ve yurt dışında ve yurt içinde büyük ilgi gören ve Şerif Gören tarafından Yol çekildi. Cezaevindeyken GÜNEY adlı bir sanat-kültür dergisi çıkardı. Yol’un kurgusunu tekrar yaptı ve Cannes Film Festivali’nde ödül aldı. Yurt dışına kaçtıktan sonra Fransa’da Duvar filmini çekti. Güney’in, 1976 yılında Ankara Merkez Kapalı Ceza ve Tutukevi’nde tanıklık ettiği, çocuklar koğuşunda çıkan ve tüm cezaevine yayılan bir isyanın sinemaya aktarıldığı Duvar onun son filmi olmuştur.

Son yıllarını Paris’te geçiren Güney, mide kanseri nedeniyle 9 Eylül 1984’te yaşamını yitirdi. Mezarı Paris’te bulunan Père Lachaise Mezarlığı’nda 62. kısımda bulunmaktadır.

Kaynak

ÇIKAN KİTAPLARI

 1. Umut (Ocak 2017)
 2. Boynu Bükük Öldüler (Ocak 2017)
 3. Hudutların Kanunu (Şubat 2017)
 4. Hücrem - Selimiye Üçlemesi 1 (Mart 2017)
 5. Salpa - Selimiye Üçlemesi 2 (Mart 2017)
 6. Sanık - Selimiye Üçlemesi 3 (Mart 2017)
 7. Sürü (Nisan 2017)
 8. Yol (Temmuz 2017)
 9. Arkadaş (Eylül 2017)
 10. Seyyit Han (Aralık 2017)
 11. Selimiye Mektupları (Temmuz 2018)
 12. Soba Pencere Camı ve İki Ekmek İstiyoruz (Haziran 2019)
 13. Gençlik Öyküleri (Ağustos 2019)
 14. Ağıt (Ağustos 2019)
 15. Acı (Aralık 2019)
 16. Baba (Mart 2020)
 17. Zavallılar (Nisan 2020)
 18. Endişe (Mayıs 2020)
 19. Bir Gün Mutlaka (Mayıs 2020)
 20. Oğluma Hikâyeler (Eylül 2020)

1 2 3 4 5

6 7 8 9 10

11 12 13 14 15

16 17 18 19

EN SON ÇIKAN

20

8 Beğeni

Beyaz kapak nedeniyle eş dost akrabadan köşe bucak saklıyorum Yılmaz Güney ve Kemal Tahir kitaplarını.

2 Beğeni
2 Beğeni

@Strenergy gözünden kaçmış bu başlık.

Sonradan Ekleme

Hiç kaçar mı :slight_smile: mesajını ben yazarken eklemişsin, sonradan gördüm :slight_smile:

2 Beğeni

2 Beğeni

Yeni Kitap

14

2 Beğeni

İlknokta, Eganba ve Babil’de hala satışa çıkmaması ve DR’de erken satış şaşkınlık içerisindeyim :slight_smile:

1 Beğeni

Birileri bu hafta yeni işe başlamış demek ki. :smiley:

3 Beğeni

Aslında tesadüfen gördüm. Ben de beklemiyordum. Diğer sitelerin hepsine baktım yok. Dedim olmaz kesin hata var D&R yapmaz dedim ama baktım doğru. :grin::grin::grin:

1 Beğeni
2 Beğeni

Ağıt filmini yıllar önce izlemiştim, bugün kitabı okuyunca filmi tekrar izledim. Senaryo’da anlatılan hikaye bir dönemin Türkiye gerçekliğinin bir parçasını çok güzel yansıtıyor.

Filmin İtalyan western filmler gibi bir havası var. Diyaloglar yerine tavır, hal, davranışlar ve karakterlerin yüzlerine yakın çekim yapan kamera. Bir tarafta olağan hayat akarken, çocuklar ağlarken, oyun oynarken hemen yanı başında birileri öldürülüyor.

Senaryoyu okuduktan sonra filmi izlediğimde iç hesaplaşmalar, geçmiş gibi birçok şey daha anlaşılır oldu benim için.

Muhbirler ölmeli,
Çocuklar gülmeli.

2 Beğeni
3 Beğeni
2 Beğeni
2 Beğeni

Satışa çıkmış yeni kitaplar, yüzde 50 ile bunlar da alınabilir.

1 Beğeni

Yeni kitap

2 Beğeni
2 Beğeni
2 Beğeni

Kitaplık hızlandı sanki

2 Beğeni
1 Beğeni